KLDR přiznala pravdu: Peklo v ponorce a smrt 19 námořníků

Pchjongjang - Severní Korea přiznala, že se minulý měsíc potopila jedna z jejích vojenských ponorek. Při incidentu u východního pobřeží země zahynulo údajně nejméně 19 příslušníků severokorejského námořnictva. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle severokorejských médií se ponorka potopila v polovině října, když plavidlo plnilo "bojové úkoly". Příčinu neštěstí severokorejská média nezveřejnila.

Agentura KCNA na snímcích ukázala vůdce země Kim Čong-una při návštěvě "hřbitova padlých bojovníků", jak klade květiny k památníku zemřelých, obklopen nejméně 19 hroby s podobiznami mrtvých námořníků.

Jihokorejská média uvedla, že loď šla ke dnu během vojenského cvičení a že při incidentu přišlo o život "mnoho" řadových členů námořnictva i několik důstojníků. Podle jihokorejského deníku Čoson ilbo byla do incidentu zapletena dvě plavidla.

Agentura AP připomněla, že Pchjongjang má značnou část své vojenské techniky ve zchátralém stavu. Má ale početně velkou armádu a při hranicích s Jižní Koreou nechává rozmístěných tisíce děl.

Válka je v KLDR přirozený stav

Hluboká krize, ve které se KLDR v současnosti nachází, může vést kdykoliv k rozpadu systému a k vymizení hrozby, nebo naopak k vystupňování napětí a poslednímu zoufalému gestu. Vedení země nemusí vojenskou situaci vnímat zcela realisticky a případná válka může být řešením, jak zabránit pádu režimu, zajdou-li reformy příliš daleko.

Válka je také tradičním nástrojem na odvedení pozornosti od vnitřních problémů a semknutí obyvatelstva. Z celkově militantního zaměření severokorejského režimu je zřejmé, že stát a režim rovná se armáda. Armáda je víc než jen ozbrojený sbor je to hlavní sjednocující mocenská struktura, centrum výchovy obyvatel, největší zaměstnavatel a klient, zdroj a udržovatel moci celého režimu. Celá společnost je vychovávána k válce a válka je vnímána jako přirozený stav, píše infoservis.net.

Strategickým politickým a vojenským cílem KLDR je sjednocení poloostrova silou. Hlavním bodem této strategie je útočná, krátká a vítězná válka, která převálcuje obranná postavení jihu, obsadí zemi a díky momentu překvapení a použití odstrašujícího faktoru zbraní hromadného ničení zabrání jihokorejské mobilizaci a širšímu zapojení jednotek USA do boje.

Takzvaná demilitarizovaná zóna, vzniklá na linii příměří a nahrazující hranici, je místem největšího soustředění vojenského materiálu a jednotek na světě. Z jihu je tato linie bráněna spojenými korejsko americkými silami a na celém zadrátovaném území jsou položeny asi tři milióny pozemních min. Tyto miny jsou podstatnou součástí obranných systémů a jsou mimo jiné i hlavním důvodem, proč USA odmítají přistoupit na dohody o jejich celosvětové likvidaci.

KLDR plánuje využít taktiku bleskové války, která vychází ze sovětských plánů, podobně jako v 80. letech v Evropě. Tyto plány počítají s mohutnou dělostřeleckou přípravou, tankovými průlomy na soustředěných bodech a s co nejrychlejším postupem vpřed.

Obrana Korejské republiky je nesmírně komplikována tím, že hlavní město Soul leží pouhých 40 kilometrů od hranic, bylo by tedy vystaveno silné dělostřelecké a raketové palbě a komunistické jednotky by ho mohly dobýt za několik hodin.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Při nehodě autobusu vezoucího poutníky zemřelo v Pákistánu nejméně 20 lidí

11.06.2021 10:59 Při nehodě přeplněného autobusu vezoucího poutníky dnes na jihozápadě Pákistánu zemřelo nejméně 20…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama