Fiasko protestu: Muslimky si právo na řízení aut nevydupaly

Rijád - Protestu proti zákazu řízení se dnes v Saúdské Arábii zúčastnilo jen několik žen, informovala agentura AFP s odvoláním na místní aktivistky. Saúdská Arábie je jedinou zemí světa, jež ženám zamezuje v řízení auta. Oficiální zákaz sice neexistuje, úřady ale ženám nevydávají řidičská oprávnění. Policie některé ženy, které dnes zasedly za volanty aut, zastavila. Musely podepsat prohlášení, že už se podobného kroku nedopustí.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Obyvatelkám Saúdské Arábie hrozí za řízení pokuty, ale i vězení. Jak nedávno uvedl mluvčí místního ministerstva vnitra, trestům až pětiletého vězení se vystavují i ty ženy, které podporují kampaň a dávají na sociální sítě své fotografie a videa, na nichž sedí za volantem.

Jedna žena údajně jezdila autem po městě celé dvě hodiny v doprovodu svého manžela a policisté ji nezastavili. Jiné naopak zatarasili cestu v přístavním městě Džidda již po chvíli. "Pouhých deset minut poté, co usedla za volant, zastavili Tamadúr Aljamíovou policisté," popsala saúdskoarabská bloggerka a aktivistka Amán Nafdžánová.

Jak dále vylíčila na komunitní síti Twitter, Tamadúr cestovala ještě s jednou ženou, která vše natáčela. Měla u sebe platný mezinárodní řidičský průkaz. Muži zákona si ihned předvolali jejího manžela, musela podepsat prohlášení, že už se věc nebude opakovat, a pak ji pustili v doprovodu jejího muže domů.

Kampaň Women2Drive začala před dvěma lety. Odstranění bariér, které ženy v Saudské Arábii kvůli řízení musí překonávat, by bylo zásadním krokem k odstranění diskriminace a tvrdých restrikcí, které Saudská Arábie klade na mnoho aspektů každodenního života žen. Ženy v Saudské Arábii musí obdržet svolení svého mužského zákonného zástupce, než se mohou vdát, cestovat, vzít placenou práci či se přihlásit na vysokou školu. Také domácí násilí na ženách je zde pravděpodobně velmi rozšířené.

Protest proti diskriminačnímu zákazu řízení pro ženy neprobíhal v Saudské Arábii poprvé. V roce 1990 skupina přibližně 40 žen vytvořila konvoj vozidel a jezdila po ulicích hlavního města Rijád. Účelem této akce byl nesouhlas se zvykovým zákazem řízení pro ženy. Místo toho, aby tento protest vedl k uvolnění zákazu, byl podnětem pro vysoké církevní představitele k vydání fatvy proti řidičkám. Následně došlo k vydání oficiálního zákazu řízení pro ženy od Ministerstva vnitra, napsal server lidskaprava.cz.

Amnesty International věří, že ženy by měly mít stejná privilegia jako muži, což by bylo v souladu se současnými reformami tvořenými saúdskoarabskými lídry. V září roku 2011 král Abdalláh oznámil, že v roce 2015 budou ženy moci volit ve volbách a bude je rovněž možné zvolit do jeho Poradního shromáždění Shura.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změny v Kazachstánu: Prezidentem je Tokajev, už stihl přejmenovat metropoli

20.03.2019 13:28 Aktualizováno Kazašský parlament dnes schválil přejmenování hlavního města země, které nyní namísto Astany ponese…

Japonsko jde tvrdě proti KLDR, sankce prodlouží o další dva roky

20.03.2019 10:34 Japonsko jednostranně prodlouží o další dva roky sankce vůči Severní Koreji. Podle agentury Reuters…

Šokující roztržka: Australský premiér zkritizoval Erdogana, omluvu…

20.03.2019 07:17 Aktualizováno Australský premiér Scott Morrison dnes odsoudil jako "nerozvážné, hanebné a hluboce urážlivé"…

Začaly pohřby obětí masakru v Christchurch

20.03.2019 07:13 Aktualizováno Na Novém Zélandu dnes pochovali první dvě z padesátky obětí střelby ve dvou mešitách ve městě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama