Virus MERS mimo kontrolu: Stovky nově nakažených, první případ hlásí Egypt

Rijád/Káhira - V Saúdské Arábii zemřelo dalších pět lidí, kteří onemocněli koronavirem MERS. Celkový počet obětí této infekce od jejího vypuknutí v září 2012 tak v zemi dosáhl 92, dalších asi 300 lidí je nakažených, oznámilo dnes ministerstvo zdravotnictví v Rijádu. První případ potvrzené nákazy MERS dnes podle agentur Reuters a AFP oznámil Egypt.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Egyptská státní televize oznámila, že koronavirus byl diagnostikován u pacienta, který nedávno přiletěl ze Saúdské Arábie. Nakažený je hospitalizován v Káhiře, žádné podrobnosti o jeho stavu nejsou známy.

Světová zdravotnická organizace (WHO) od února 2012 celosvětově registruje přes sto úmrtí kvůli MERS. Nejvíc smrtelných případů je v Saúdské Arábii a ve Spojených arabských emirátech. Káhirská kancelář WHO nabídla oběma státům pomoc, aby bylo možné určit proces šíření v nejnovějších případech.

V Saúdské Arábii i v dalších islámským zemích situace vyvolává obavy, mimo jiné kvůli blížícímu se muslimskému postnímu měsíci ramadánu. Připadne na červenec a při něm do království přijíždějí poutníci z celého světa. Pouť do Mekky se bude konat v říjnu.

Psali jsme:  

Symptomy MERS (Middle East Respiratory Syndrome) se srovnávají s onemocněním SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), které v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí.

Lidstvo je od počátku věků decimováno různými chorobami. Některé se již podařilo vymýtit, nebo izolovat do laboratoří a jiné se zase postupně vyvinuly, nebo zmutovaly. Přenosné nemoci se dělí podle příčiny na dvě základní skupiny: virová onemocnění a bakteriální onemocnění. V současnosti na infekční nemoci umírá v rozvojových zemích 40% obyvatelstva, zatímco ve vyspělých státech je to jen asi 1%, protože tady se daří nemoci úspěšně léčit, uvedl server vsudedobre.cz.

Morových epidemií proběhlo od počátku našeho letopočtu nepočítaně. Některé měly jen lokální rozšíření, jiné prošly celým světem. Celkem dobře jsou v Evropě a u nás zdokumentovány epidemie od 14. do 18. století. Mezi větší z nich patřily např. epidemie v letech 1380-1382, 1679-1681 a 1711-1715, při kterých zemřely statisíce až miliony lidí.

Chřipkové viry způsobují každoroční celosvětovou sezónní epidemii. Obvykle se nejedná o závažné onemocnění a podléhají mu jen staří a jinak oslabení jedinci (cca 20.000 lidí na celém světě ročně). Mimo to se však od konce 19.století v nepravidelných intervalech objeví epidemie až pandemie chřipky způsobená nějakou variantou viru.

Malárie je nejsmrtelnější nemoc v tropické Africe, ale vyskytuje se i v jich částech světa, např. v Jižní Americe, na Blízkém Východě, v Jižní a Jihovýchodní Asii. Ročně onemocní až půl miliardy lidí a tři miliony jich na nemoc zemřou (z toho 90% v Africe). Větší úmrtnost je u dětí než u dospělých. Vzhledem k tomu, že chudé africké země nemají peníze na nákup léků, naprostá většina nakažených se musí uzdravit sama.

TBC (neboli tuberkulóza, dříve taky souchotiny, nebo úbytě) je bakteriálním onemocněním s největší úmrtnosti na světě. Ročně na nemoc umře téměř 2 miliony lidí. Každý neléčený člověk nakazí ročně až 20 dalších lidí. Nejčastější je plicní forma onemocnění, která je i nejvíce nakažlivá.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské bombardéry kroužily nad Japonským mořem, mohou nést jaderné zbraně

15.02.2019 15:29 Ruské strategické bombardéry schopné nést jaderné zbraně dnes podnikly cvičné lety nad Japonským a…

Záhadný telefonát pilota letu MH370. Před zmizením letadla mluvil s…

14.02.2019 22:02 Aktualizováno Měsíc před tím, než zmizel let MH370, měl pilot letadla záhadný telefonát. Ten pořádně zamotal…

Masakr v Kašmíru: Teroristé nastražili bombu na vojenskou kolonu, 44…

14.02.2019 18:41 Aktualizováno Nejméně 44 příslušníků indické polovojenské policie dnes přišlo o život při bombovém útoku na…

Srí Lanka shání katy, budou věšet vrahy a drogové dealery. Za jaký plat?

14.02.2019 11:56 Srílanské úřady shánějí dva morálně a psychicky silné muže, kteří by se chtěli ujmout práce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama