Ucpaný záchod? Vynálezce přišel se zlepšovákem, je to hit +VIDEO

Soul - Každého, kdo byl nucen čelit ucpané a potenciálně přetékající toaletě, už někdy napadlo, jak je možné, že moderní technologie dokázala poslat člověka na Měsíc, ale na uvolnění záchodu ještě nevymyslela nic hygieničtějšího než gumový zvon na dřevěné násadě. Teď se ale zdá, že podobnému remcání může být konec.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Průlomem jednadvacátého století v oblasti údržby toalet by se totiž mohl stát zlepšovák jihokorejského vynálezce, který nabízí pohodlnější variantu. A na serveru YouTube už sklízí velké úspěchy jeho demonstrační video, jak nový vynález používat. Do dneška zaznamenalo více než tři miliony shlédnutí.

"Přemýšlel jsem, jestli na uvolnění ucpané toalety neexistuje lepší způsob," řekl šestatřicetiletý vynálezce Kim Sung-il. "Můj zlepšovák funguje na stejném principu jako zvon, používá tlak. Ale vytváří ho mnohem víc než zvon," cituje Korejce server ABC News.

Zařízení představuje pevná fólie, která se připevní na okraj mísy speciálním silným lepidlem. Když pak záchod spláchnete, fólie se vyboulí. Opakovaným zatlačením na ni vznikne tlak, který toaletu až zázračně rychle uvolní.

Zdroj: YouTube

Určitě není žádným velkým tajemstvím, že hlavními „experty" na vodovodní systémy, kanalizaci a hygienu vůbec byli obyvatelé Egypta a antického Říma, kde se sezení na toaletě stávalo doslova společenskou událostí. Nejenže pánové na společných toaletách posedávali v hojném osazení, ale uzavírali zde různé obchodní transakce, diskutovali o politickém dění nebo o počasí.

Středověk je úzce spojen s rozmachem hradů, které byly hojně budovány a rozšiřovány. Tehdejší „šlechta" si však s hygienou nedělala příliš velké starosti. Na hradě se vybudoval suchý záchod nazývaný Prevét (odtud vzniklo hanlivé slovo prevít). Prevét byl zpravidla vestavěn přímo do hradeb, vlastně tak tvořil jejich součást a nepotřebný obsah padal zemskou přitažlivostí do hradního příkopu. Kanalizace byla neznámým pojmem.

Doba středověku je také spjatá s celou řadou nemocí. Hlavní nebezpečí pro lidstvo představovaly mor a cholera, které pocházely z nedostatečné hygieny. 

Moderní splachovací WC spatřilo světlo světa až roku 1597, kdy jej pro královnu Alžbětu I. vynalezl anglický dvořan, spisovatel sir John Harrington. Úspěch mělo veliký a postupně prošlo různými modifikacemi a mnoha modernizacemi, zejména v 18. a 19. století.

Ovšem teprve s vynálezem moderní toalety si lidé začali uvědomovat, že bez kanalizace jim splachovací WC bude vlastně k ničemu. A tak se začali pomalými kroky vracet zpět, a objevovat to, co jejich předkové v dávném Egyptě či antickém Římě již znali – dobře fungující kanalizaci, píše abc-kanalizace.cz.

Loading...
Témata: Jižní Korea | WC
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V čínském závodě na zpracování plynu zemřelo při výbuchu deset lidí

20.07.2019 14:06 Při výbuchu v závodě na zpracování plynu v centrální Číně zemřelo nejméně deset lidí. S odvoláním…

Galeje za 2. světové války? Mezi Tokiem a Soulem se rozhořel ostrý spor,…

19.07.2019 12:40 Aktualizováno Japonský ministr zahraničí Taró Kóno dnes prohlásil, že Jižní Korea musí rychle podniknout kroky,…

V Číně vyšetřují známého spisovatele, prý ohrozil bezpečnost. Austrálie je…

19.07.2019 11:18 Austrálie dnes vyjádřila "hluboké zklamání" nad rozhodnutím čínských úřadů zahájit trestní stíhání…

Policie zatkla tučňáka v restauraci. Za pár hodin se přišel pomstít

19.07.2019 10:29 Majitel novozélandské suši restaurace v ní našel nečekaného návštěvníka. Tučňáka nejmenšího.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama