Stovky Američanek se staly kořistí milenců přes internet

Kuala Lumpur - Stovky Američanek padly na lep internetovým podvodníkům sídlícím v Malajsii, a některé z nich přišly o více než čtvrt milionu dolarů (asi pět milionů korun). Malajsie se v poslední době stala ohniskem online zločinnosti, kterou odtud páchají Afričané, napsala agentura Reuters s odvoláním na americké oficiální činitele.

Ilustrační foto

Jde většinou o nigerijské podvodníky, kteří do Malajsie přijíždějí na studentská víza a využívají dobrou malajsijskou internetovou infrastrukturu, aby si vyhledali osamělé Američanky středního věku, obloudili je na online seznamkách, a pak z nich podvodem vylákali úspory.

Tyto podvody jsou propracovanější než většina operací prováděných z Nigérie, s nimiž už se někdy setkal snad každý uživatel internetu prostřednictvím e-mailu nebo reklamy. A pomáhá jim i pokročilý malajsijský bankovní systém, který pachatelům umožňuje bez prodlení si založit účet a přijímat mezinárodní platby.

Američtí činitelé uvádějí, že malajsijské policii chybí dostatek zdrojů i odborných znalostí, a zatím nezahájila jediné stíhání v případu týkajícím se některé z amerických obětí podvodníků.

Tim Scherer, generální konzul amerického velvyslanectví v Kuala Lumpuru, agentuře Reuters řekl, že stížnosti na podobné podvody nyní tvoří více než 80 procent všech dotazů na zaměstnance mise. Týdně je podle něj nahlášena desítka nových případů. Krom Američanek se staly terčem i obyvatelky Austrálie, Kanady a evropských zemí, dodal.

"Kořistí nejsou bohaté vdovy. Jsou to Američanky střední třídy, které nemají takové sumy na rozhazování," řekl Scherer. "Podobný podvod jim opravdu ošklivým způsobem může změnit celý život."

Americké velvyslanectví odhaduje, že oběti v USA celkem přicházejí o několik milionů dolarů ročně. Za posledních 12 měsíců zaznamenalo případy dvou žen, které obě přišly o více než čtvrt milionu dolarů. Dochází k více než 600 případům ročně a průměrná výše ztráty na jednu oběť se pohybuje v řádu desítek tisíc dolarů.

Ovšem skutečné sumy jsou pravděpodobně mnohem vyšší, uvedl Scherer, protože mnoho obětí se příliš stydí, a podvod raději neoznámí, anebo netuší, na koho se obrátit. Podvodníci podle něj postupují velmi šikovně. Mnohdy oběti svádějí celé měsíce a používají přesvědčivé techniky včetně padělaných dopisů údajně od amerického velvyslance v Malajsii.

Typickou technikou podvodníků je přihlásit se na některou z křesťanských seznamek a kontaktovat ženu středního věku. Předstírají přitom, že jsou muž pocházející ze Západu, který se dostal do právních nebo obchodních těžkostí v převážně muslimské Malajsii.

Jedna z amerických obětí se agentuře Reuters svěřila, že do Malajsie převedla celkem 260.000 dolarů. Vylákal je z ní muž, který předstíral, že ji miluje - ale nemůže se vrátit do USA, protože mu v tom brání malajsijská byrokracie. A proto potřebuje značnou sumu na úplatky.

Devětapadesátiletá vdova z arizonského Phoenixu, která si nepřála být jmenována, se značně zadlužila, aby mohla svému "Charlesovi" poslat potřebné peníze. Dokonce v březnu odletěla do Malajsie, aby se s ním setkala. Muž se neukázal; místo něj přišla Evropanka tvrdící, že je jeho právní zástupkyně a vylákala z Američanky dalších 25.000 dolarů, než odletěla zpět do Arizony.

Další oběť, žena blížící se k šedesátce z východní části USA, poslala během dvou měsíců do Malajsie své životní úspory ve výši 300.000 dolarů "Američanovi", se kterým se seznámila na online serveru Match.com tři roky po smrti svého manžela. "Byla jsem do něj zamilovaná a těšila jsem se, že už brzy budeme žít spolu," řekla agentuře Reuters.

Témata: Malajsie | USA | podvod

Čína prý očekává přehodnocení vyloučení čínských firem z dostavby Dukovan

28.09.2021 22:02 Aktualizováno Čína očekává, že Česká republika přehodnotí své rozhodnutí vyloučit její firmy ze soutěže na…

Japonsko po půl roce odvolalo nouzový stav kvůli koronaviru

28.09.2021 14:28 V Japonsku ve čtvrtek přestane platit stav nouze zavedený kvůli koronaviru a restrikce díky…

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

28.09.2021 08:15 Aktualizováno KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala dnes agentura AP s odvoláním…

Sydney zruší lockdown pro očkované. Neočkovaným omezení zůstanou

27.09.2021 19:25 Očkovaní obyvatelé australského města Sydney si po několikaměsíční přísné uzávěře budou moci v…

Jižní Korea vítá možnost summitu s KLDR

26.09.2021 10:05 Jižní Korea dnes přivítala sobotní vyjádření vlivné sestry a poradkyně severokorejského vůdce Kim…

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, má podmínku

25.09.2021 15:59 Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na…

Jižní Korea hlásí nový rekord v počtu nakažených

25.09.2021 09:22 Jižní Korea dnes oznámila 3273 nově prokázaných případů nákazy koronavirem za poslední den, což je…

Jižní Korea hlásí nejvyšší nárůst nakažených od začátku epidemie

24.09.2021 07:43 Jižní Korea zaznamenala v pátek nejvyšší denní přírůstek nových případů nákazy koronavirem od…

NÁZOR: Boj s klimatickou změnou povede k propadu životní úrovně, míní…

24.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden i jeho čínský protějšek Si Ťin-pching ve svých úterních projevech na…

Australská Viktorie hlásí nejvíce nakažených od začátku pandemie

23.09.2021 12:17 Australský stát Viktorie dnes oznámil 766 nových případů koronaviru za poslední den, což je nejvíce…

Související:

Právě se děje

reklama