Morbidní trend: Lidé se připravují na smrt a hledají "kamarády do záhrobí"

Tokio - Než by udržovali nákladnou rodinnou hrobku, kde by se jednoho dne uložili k věčnému spánku, dávají někteří Japonci raději přednost tomu, že ještě za tohoto života navazují vztahy s neznámými, které si zvolili za své budoucí sousedy na onom světě. Pro "posmrtné kamarády", s nimiž bude společně sdílet věčnost, se před desítkou let rozhodla například i sedmdesátiletá Kumiko Kanová se svým manželem.

Ilustrační foto

"Když můj manžel viděl, kolik peněz vydal jeho starší bratr na rodinnou hrobku, rozhodl se, že to nepotřebujeme a že nechceme takovou obrovskou finanční zátěž pak předat svým dětem," říká stará dáma na hřbitově Sugamo na severovýchodě Tokia.

Podle šintoismu a buddhismu mají nové generace povinnost pečovat o své zesnulé předky. Tělesné ostatky se pálí a popel se uchovává v hrobkách, jejichž výstavba i údržba jsou velmi nákladné. V každé hrobce je v každé generaci pochován vždy nejstarší syn s rodinou. Dcery jsou pohřbívány s jejich manžely, mladší bratři si musejí postavit vlastní hrobku.

Kumiko se nesklání se sepjatýma rukama před vlastní stélou, nýbrž před lesklou šedou zdí z mramoru, v níž jsou vyryty tisíce jmen. Je to kolektivní hrobka, kde od roku 2008 odpočívá její manžel se třemi tisícovkami "sousedů". Je tu místo pro celkem 6000 mrtvých a už jsou zde i znaky jejího jména, zatím však jen v červené barvě. Vyryty zde budou černě, až Kumiko zemře.

"Stává se mi, že sem někdy nemohu delší dobu přijít. Trochu si to vyčítám, ale vždy, když sem pak přijdu, uklidním se, protože je zde tolik květin. Je to tu moc pěkné," říká Kumiko.

Občas se schází se skupinou lidí, kteří se rozhodli sdílet posmrtný osud společně a na předem rezervovaném místě. Před odchodem na věčnost se tito lidé chtějí poznat, aby pak lépe mohli sdílet společný hrob. Setkávají se proto v klubu nazvaném Mojainokai, který pořádá výlety na venkov nebo společné večery s četbou.

Myšlenka Mojainokai je stará asi čtvrt století a jejím autorem je jeden buddhistický kazatel. Cílem je spojit lidi, kteří mají obavy ohledně svého pohřbu, protože nemají děti ani rodinu.

Turistický průvodce Sjohei Maekawa, který se specializoval na výlety po místech posledního odpočinku, kromě toho potvrzuje, že některé dámy nejsou nijak nadšeny myšlenkou, že by měly sdílet společný hrob s "drahým" manželem. "Nikomu to neříkejte, ale já nechci být pohřbena společně s manželem!" Taková slova slýchá Sjohei často od klientek, které opravdu chtějí zvláštní hrob.

"Nemusí to být jen proto, že měly nebo mají špatné vztahy s manželem, ale i proto, že chtějí mít konečně něco samy pro sebe," myslí si socioložka z jedné japonské univerzity Harujo Inueová.

Šintó, jediné náboženství, které vzniklo na japonské půdě, představuje rozsáhlý komplex náboženských představ, praktik a institucí, které se vynořily na počátku japonských dějin. Nepatří k tzv. velkým náboženstvím světa, jako křesťanství, islám nebo buddhismus, nemá žádná posvátná písma, ani žádný přesně vymezený systém příkazů a morálních pravidel, která by věřící měli dodržovat. Je to poměrně volná směs uctívání nejrůznějších přírodních božstev a víry v mytologické prapředky japonského národa.

U kořenů šintoismu stojí uctívání kami. Toto slovo, které se píše stejně jako výraz "horní" nebo "nahoře", se do cizích jazyků překládá obvykle jako bůh nebo božstvo, ale tento překlad není zcela správný. V původním smyslu není kami přisuzována žádná konkrétní podoba nebo dokonce přímá personifikace. V souladu s významem znaku se kami bralo jako jakási vyšší nadpřirozená duchovní síla.

Dnes je po celém Japonsku rozeseto několik miliónů šintoistických svatyň. Od věřících se nevyžaduje plnění žádných povinností, záleží jen na nich samotných, kdy a jak často se chtějí zúčastňovat různých obřadů ve svatyních. Hlavní součástí šintoistické bohoslužby je vzdání holdu kami, jemuž je svatyně zasvěcena, oběť a modlitba, k níž patří několikeré tlesknutí rukama.

Šintoismus lze definovat jako japonskou formu raného stupně náboženství, založeného na animismu a polyteismu, jehož analogie nacházíme i v jiných částech světa. Co šintoismu dodává na zajímavosti, je skutečnost, že nebyl vytlačen nebo pohlcen žádným jiným z náboženskofilozofických systémů, které do Japonska později přišly. Přetrval ve své původní nevyvinuté formě bez kánonu a dogmat, bez morálních příkazů a zákazů a k nim se vážícího učení o spáse či zavržení, bez složité liturgie, informuje japonsko.info.

Témata: Japonsko | Hřbitov

Mrazivé počasí zatím nepřijde, uklidňují meteorologové. Vyhráno ale není

21.09.2021 06:30 Ačkoliv budou teploty v noci padat v následujících dnech až ke dvěma stupňům, mrazy nás zatím ještě…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z nemocnice

22.09.2021 12:26 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

PŘEHLED: Nejdůležitější milníky čtvrté vlády Angely Merkelové

22.09.2021 08:49 Už o víkendu v Německu proběhnou parlamentní volby, kde si lidé zvolí nové složení spolkového sněmu…

Australský stát Viktorie zasáhlo silné zemětřesení. Hrozí cunami?

22.09.2021 04:15 Australský stát Viktorie dnes ráno zasáhlo silné zemětřesení. Podle australské geologické služby…

Indie hlásí 26.000 nových případů koronaviru

21.09.2021 07:52 V Indii se v minulých 24 hodinách potvrdilo více než 26.000 nových případů koronaviru a na covid-19…

NÁZOR: Horký podzim? Profesor naznačil, co chystá Severní Korea

21.09.2021 00:01 Odpálením dvou raket dlouhého doletu Severní Korea ukazuje, že není nepředvídatelný, izolovaný stát…

Indie oznámila, že v příštím čtvrtletí obnoví vývoz vakcín

20.09.2021 14:40 Indie v posledním čtvrtletí letošního roku obnoví vývoz vakcín proti nemoci covid-19. Podle…

KLDR pohrozila protiopatřeními kvůli novému paktu USA, Británie a Austrálie

20.09.2021 12:30 Severní Korea dnes odsoudila nový bezpečnostní pakt Spojených států, Británie a Austrálie, který…

Novozélandský Auckland zůstane další dva týdny v uzávěře

20.09.2021 10:25 Většina přísných opatření proti šíření koronaviru zůstane v největším novozélandském městě…

Australský premiér Morrison chápe zklamání Francie z dohody o ponorkách

19.09.2021 11:01 Aktualizováno Australský premiér Scott Morrison chápe zklamání Francie ze zrušení dohody o ponorkách ze strany…

Pákistán bude zadržovat české horolezce, dokud nezaplatí náklady na…

18.09.2021 15:34 Dva zachránění čeští horolezci zůstávají v Pákistánu. Úřady je budou zadržovat Gilgitu, dokud…

KLDR odpálila dvě balistické rakety, uvedla Jižní Korea

15.09.2021 07:48 Severní Korea dnes podle jihokorejské armády odpálila dvě balistické rakety. Japonsko uvedlo, že…

MONITOR: Represe v Číně akcelerují. Zaznělo varování před plány Si Ťin…

14.09.2021 00:01 Přes pětapadesáti lety se Čína otřásala, jelikož tehdejší vůdce Mao Ce-tung zahájil tzv. kulturní…

Související:

Právě se děje

reklama