Guvernér Jakarty zvítězil v prezidentských volbách v Indonésii

Jakarta - Prezidentské volby v Indonésii vyhrál guvernér metropole Jakarty Joko Widodo, který získal 53 procent hlasů voličů. Oficiální výsledky hlasování dnes podle agentury Reuters potvrdila indonéská volební komise.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Widodův soupeř, bývalý indonéský armádní generál Prabowo Subianto, odmítá výsledky uznat. Dnes nejprve oznámil, že z voleb odstupuje, později ale podle Reuters svá tvrzení upravil s tím, že "odstupuje z procesu sčítání hlasů".

Kvůli obavám z násilností byly kolem sídla volební komise v centru metropole Jakarty rozmístěny tisíce policistů.

K indonéským prezidentským volbám bylo 9. července přizváno 190 milionů oprávněných voličů. Guvernér Widodo, který je původním povoláním truhlář, se vypracoval z chudých poměrů. Je vnímán jako muž z lidu.

Bohatý exgenerál Subianto je naopak reprezentantem staré gardy politiků s těsnými vazbami na někdejšího diktátora Suharta.

Indonésie posiluje své mezinárodní postavení jednak díky setrvalému ekonomickému růstu a slušné hospodářské perspektivě, jednak aktivní zahraniční politikou.

V roce 2011 úspěšně předsedala ASEAN a vedle bezchybné organizace řady summitů přispěla k efektivitě a prestiži sdružení. Zároveň stále zřetelněji dává najevo vůli po roli, která bude odpovídat jejímu postavení třetí největší demokracie na světě a největšího státu s muslimskou většinou.

Zahraničněpolitické priority vlády vycházejí z doktríny „aktivní a nezávislé zahraniční politiky". Základní myšlenkou je stabilita země v regionu jihovýchodní Asie, východní Asie i světa. K prioritám diplomacie současné vlády náleží obhajoba národních zájmů prostřednictvím mechanismů k udržování celosvětového míru a bezpečnosti, udržování jednoty státu proti hrozbám separatismu a budování regionální spolupráce.

K hlavním nástrojům, které jsou národní diplomacií deklarovány k prosazování těchto principů, náleží zdůrazňování demokratických hodnot při současném dodržování hodnot umírněného islámu, uvedlo MZV ČR.

Témata: indonésie
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Život v KLDR výrazně poznamenali Češi: Potkáte tu české tramvaje i…

19.02.2019 14:59 Severní Korea je jedna z nejuzavřenějších zemích světa. Do země, která desítky let žije v tvrdé…

Kim se vydá za Trumpem v obrněném vlaku? "Sluha" už obhlédl nádraží ve…

19.02.2019 14:52 Severokorejský vůdce Kim Čong-un by se mohl příští týden na summit s americkým prezidentem Donaldem…

Kamion vjel do svatebčanů. Nejméně 13 mrtvých, nevěsta bojuje o život

19.02.2019 09:21 Nejméně 13 mrtvých a 15 zraněných si vyžádala nehoda v indickém státu Rádžasthán, kde nákladní vůz…

Vrátit Jižní Kurily? Názor Rusů žijících na sporných ostrovech je…

19.02.2019 07:56 Drtivá většina Rusů žijících na Jižních Kurilách je pro to, aby tyty ostrovy zůstaly Rusku. Vyplývá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama