Guvernér Jakarty zvítězil v prezidentských volbách v Indonésii

Jakarta - Prezidentské volby v Indonésii vyhrál guvernér metropole Jakarty Joko Widodo, který získal 53 procent hlasů voličů. Oficiální výsledky hlasování dnes podle agentury Reuters potvrdila indonéská volební komise.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Widodův soupeř, bývalý indonéský armádní generál Prabowo Subianto, odmítá výsledky uznat. Dnes nejprve oznámil, že z voleb odstupuje, později ale podle Reuters svá tvrzení upravil s tím, že "odstupuje z procesu sčítání hlasů".

Kvůli obavám z násilností byly kolem sídla volební komise v centru metropole Jakarty rozmístěny tisíce policistů.

K indonéským prezidentským volbám bylo 9. července přizváno 190 milionů oprávněných voličů. Guvernér Widodo, který je původním povoláním truhlář, se vypracoval z chudých poměrů. Je vnímán jako muž z lidu.

Bohatý exgenerál Subianto je naopak reprezentantem staré gardy politiků s těsnými vazbami na někdejšího diktátora Suharta.

Indonésie posiluje své mezinárodní postavení jednak díky setrvalému ekonomickému růstu a slušné hospodářské perspektivě, jednak aktivní zahraniční politikou.

V roce 2011 úspěšně předsedala ASEAN a vedle bezchybné organizace řady summitů přispěla k efektivitě a prestiži sdružení. Zároveň stále zřetelněji dává najevo vůli po roli, která bude odpovídat jejímu postavení třetí největší demokracie na světě a největšího státu s muslimskou většinou.

Zahraničněpolitické priority vlády vycházejí z doktríny „aktivní a nezávislé zahraniční politiky". Základní myšlenkou je stabilita země v regionu jihovýchodní Asie, východní Asie i světa. K prioritám diplomacie současné vlády náleží obhajoba národních zájmů prostřednictvím mechanismů k udržování celosvětového míru a bezpečnosti, udržování jednoty státu proti hrozbám separatismu a budování regionální spolupráce.

K hlavním nástrojům, které jsou národní diplomacií deklarovány k prosazování těchto principů, náleží zdůrazňování demokratických hodnot při současném dodržování hodnot umírněného islámu, uvedlo MZV ČR.

Loading...
Témata: indonésie
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brzy se uvidíme? Trumpův tweet vyvolal v KLDR rozhořčení

18.11.2019 16:39 Severní Korea nepřistoupí na další summit se Spojenými státy, který by dal americkému prezidentovi…

Papež František navštíví Thajsko a Japonsko, sejde se s oběťmi jaderných…

18.11.2019 15:42 Papež František odletí v úterý večer na návštěvu Thajska a Japonska, kde chce podpořit celosvětové…

Masakr na Náměstí Nebeského klidu: Proč se v Číně nezhroutil komunismus?

18.11.2019 14:53 Zatímco my jsme před 30 lety cinkali na náměstí klíči a posílali komunisty do věčných lovišť, v…

Dvousettisícová Samoa zavřela školy. Epidemie spalniček udeřila naplno

18.11.2019 09:41 V tichomořském ostrovním státě Samoa byl vyhlášen stav nouze kvůli epidemii spalniček. V celé zemi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama