Afghánci budou volit prezidenta, obavy rostou. Rozpoutají islamisté teror?

V Afghánistánu se v sobotu 28. září uskuteční prezidentské volby, které budou podle expertů do značné míry opakováním volebního klání z roku 2014. Hlasování, v němž zvítězil nynější prezident Ašraf Ghaní, tehdy poznamenalo násilí a rozsáhlé podvody a poražený kandidát Abdulláh Abdulláh výsledek přijal až poté, co byla s pomocí amerických vyjednávačů vytvořena vláda národní jednoty a on získal funkci premiéra.

Ghaní a Abdulláh jsou i tentokrát hlavními favority na seznamu 18 uchazečů, kteří se pro nadcházející hlasování zaregistrovali.

Dosavadní prezident Ghaní tvrdí, že uspořádání voleb je nutné, aby vláda získala demokratický mandát pro mírové rozhovory s islamistickým hnutím Tálibán. Hlasování ale přichází v době, kdy Afghánistánem zmítá nebývalá vlna násilí. Sebevražedný útok Tálibánu na nemocnici na jihu Afghánistánu si minulý čtvrtek vyžádal 39 mrtvých. Ve stejný den zahynulo 30 civilistů při útoku amerického bezpilotního letounu, který omylem zasáhl rolníky.

Tálibán předem vyzval obyvatele k bojkotu hlasování a varoval, že jeho bojovníci udělají vše pro to, aby volby zmařili. Mnoho lidí se tak již rozhodlo, že k volbám nepůjdou. Prezidentských voleb v roce 2014 se zúčastnilo více než sedm milionů lidí, vládní úředníci ale předpokládají, že tentokrát k urnám dorazí voličů méně a že volební účast bude podobná té v loňských parlamentních volbách, kdy bylo odevzdáno 3,6 milionu hlasů.

V mnoha oblastech Afghánistánu nebudou mít obyvatelé šanci hlasovat vůbec; asi třetina ze 7366 volebních místností zůstane uzavřena, protože bezpečnostní síly je nebudou schopny ochránit. Ministerstvo vnitra uvedlo, že k zajištění bezpečnosti voleb bude nasazeno 70.000 policistů.

Kromě bezpečnostních problémů hrozí v Afghánistánu volební podvody, které silně poznamenaly hlasování v předešlých letech. Míru korupce ve volebním systému dokazuje fakt, že tento měsíc byli bývalý předseda volební komise a předseda komise pro volební stížnosti odsouzeni k pětiletému vězení za podvody. Neregulérnostem mají letos zamezit přístroje ověřující totožnost hlasujících na základě biometrických údajů. Podle občanských skupin ale přístroje nedokážou zabránit některým formám podvodů, jako je manipulace s hlasy po skončení voleb, a pracovníci volebních středisek nebyli k jejich obsluze náležitě vyškoleni.

Mnoho problémů také pramení ze skutečnosti, že několik předchozích měsíců panovala kolem prezidentských voleb nejistota vzhledem k mírovým rozhovorům, které vedly Spojené státy s povstaleckým hnutím Tálibán. Americký prezident Donald Trump chtěl jednání ukončit v září mírovou dohodou, která by otevřela cestu k přechodné vládě - a vedla by ke zrušení nebo odkladu hlasování. Trump ale po pokračujících útocích Tálibánu mírové rozhovory 8. září ukončil.

K volbám se původně zaregistrovalo 18 kandidátů, tři z nich ale z klání neoficiálně odstoupili. Kromě Ghaního a Abdulláha, který neúspěšně kandidoval na prezidenta už dvakrát, se o úřad hlavy státu uchází například obávaný islamistický vůdce Gulbuddín Hekmatjár, přezdívaný řezník z Kábulu. Dalšími kandidáty jsou třeba bývalý šéf afghánské tajné služby NDS Rahmatulláh Nabíl, exministr vnitra Núrulhak Ulúmí nebo Ahmad Valí Masúd, bratr zavražděného vojenského velitele Ahmada Šáha Masúda. Ten stál v čele Severního spojenectví, jež pomohlo po invazi mezinárodních jednotek do Afghánistánu v roce 2001 svrhnout Tálibán.

Prezidentské volby se měly v Afghánistánu původně konat 20. dubna, byly ale odloženy na 20. července a pak znovu na 28. září. Podle internetových stránek afghánské volební komise by předběžné výsledky měly být oznámeny 19. října a konečné 7. listopadu. Pokud nikdo z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, utkají se dva nejúspěšnější uchazeči ve druhém kole, které se s největší pravděpodobností uskuteční 23. listopadu.

Nezávislá organizace Afghan Analysts Network uvedla, že volební místnosti se otevřou v 7:00 místního času (4:30 SELČ) a uzavřeny by měly být v 15:00 místního času (12:30 SELČ), i když tuto dobu bude možné na vyžádání o dvě hodiny prodloužit.

Související

Ghání, Ašraf (prezident Afghánistánu)

Kdo je prezidentem Afghánistánu? Za vítěze voleb se prohlásili oba kandidáti

Oba hlavní kandidáti afghánských prezidentských voleb, premiér Abdulláh Abdulláh a dosavadní hlava státu Ašraf Ghaní, se prohlásili za vítěze sobotního hlasování. Své tvrzení ale ani jeden z nich ničím konkrétním nepodložil, informovala agentura Reuters. Předběžné výsledky voleb se očekávají až 19. října a konečné 7. listopadu.

Více souvisejících

volby v Afghanistánu Afghanistán Ašraf Ghání (prezident Afghánistánu) Tálibán Terorismus

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Šojgu ztrácí vliv v Kremlu? Zatčení jeho náměstka něco signalizuje

Zatčení náměstka ministra obrany Timura Ivanova signalizuje souboj o zdroje a moc uvnitř ruské elity na počátku nového prezidentského období Vladimira Putina.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy