Afghánistán propouští poslední vězněné Tálibánce. Někteří mohou být vážnou hrozbou

Afghánské úřady dnes oznámily, že začaly s propuštěním posledních 400 vězněných příslušníků hnutí Tálibán. Povstalci takový krok stanovili jako podmínku pro zahájení mírových jednání. Mluvčí afghánské Národní bezpečnostní rady Džavíd Fajsal upřesnil, že vláda zatím ve čtvrtek osvobodila 80 z těchto vězňů, napsala agentura AFP.

Ghání, Ašraf (prezident Afghánistánu)
doporučujeme

Propuštění zajatců schválilo již v neděli sdružení kmenových stařešinů a politických a náboženských vůdců afghánské Velké rady, nazývané Lója džirga. Příslušný dekret pak podepsal afghánský prezident Ašraf Ghání.

Delegace obou stran by se v příštích dnech měly přemístit do katarské metropole Dauhá, kde má Tálibán svoje politické sídlo, a zahájit jednání.

Někteří z propouštěných vězňů byli podle AFP zapleteni do smrtících útoků proti Afgháncům i cizincům a 44 z nich cíleně sledují Spojené státy a další země kvůli jejich roli v útocích, jež mířily na velmi citlivé cíle.

Kábul již propustil asi 5000 Tálibánců, afghánské úřady však dosud odmítaly vyslat na svobodu 400 posledních zajatců, na čemž povstalci trvali. Ghání ve čtvrtek prohlásil, že osvobození těchto "otrlých kriminálníků" a pašeráků drog přitom "pravděpodobně představuje riziko pro nás, pro Spojené státy a pro svět". Mír má podle něj svou cenu a Afghánistán tímto osvobozením "učiní tu největší platbu, což značí, že mír bude mít své následky."

Vzájemné propuštění vězňů je jedním z bodů mírové dohody, kterou na konci února uzavřely Spojené státy s Tálibánem. Je také stanoveno jako podmínka pro pokračování dialogu mezi znesvářenými stranami v Afghánistánu o ukončení občanské války v zemi.

USA se v dohodě rovněž zavázaly do 14 měsíců stáhnout ze země všechny zahraničních vojáky, povstalecké hnutí na oplátku slíbilo, že nedovolí svým členům a ani jiným organizacím využívat afghánské území k útokům na USA a jejich spojence.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Afghánská armáda podnikla nálety na základnu Tálibánu, desítky mrtvých

19.09.2020 19:55 Vzdušné síly afghánské armády dnes provedly dvojí nálet na základnu povstaleckého hnutí Tálibán na…

V Bangkoku se koná další velká demonstrace. Chceme se zbavit vlády, říká…

19.09.2020 16:00 Přibližně 20.000 lidí se dnes v podvečer místního času (odpoledne SELČ) navzdory dešti zapojilo do…

Tchaj-wan je kvůli čínským letounům opět v pohotovosti

19.09.2020 10:19 Tchaj-wan dnes druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu…

Země na jižní polokouli hlásí rekordně nízký počet případů chřipky

18.09.2020 22:20 Země na jižní polokouli zaznamenaly v době karanténních opatření proti nemoci covid-19 rekordně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama