Afghánistán propustí vězně z řad Tálibánu, vymění je za univerzitní profesory

Afghánská vláda propustí z vězení dva vysoké představitele povstaleckého hnutí Tálibán a jednoho z vůdců sítě Hakkání, která je na toto radikální hnutí napojena. Výměnou by měli vyjít na svobodu americký a australský zajatec, kteří byli uneseni v roce 2016. Podle agentury Reuters to dnes oznámil afghánský prezident Ašraf Ghaní.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ghání, Ašraf (prezident Afghánistánu)
doporučujeme

Propuštění Anase Hakkáního a dvou předních velitelů hnutí Tálibán by podle Ghaního mohlo otevřít cestu k zahájení přímých mírových rozhovorů mezi afghánskou vládou a Tálibánem.

"Afghánská vláda se rozhodla propustit vězně z řad Tálibánu výměnou za dva univerzitní profesory, aby otevřela cestu pro přímá jednání," řekl afghánský prezident v televizním projevu. Podle něj by se měli na svobodu dostat Australan Timothy Weeks a Američan Kevin King, které Tálibán unesl v srpnu 2016 před Americkou univerzitou v Kábulu, kde pracovali jako učitelé.

Afghánský prezident uvedl, že se úřadům nepodařilo zjistit, kde jsou zajatci drženi, a že podle dostupných informací se jejich zdravotní stav v průběhu zadržování zhoršil.

Zástupci Tálibánu vedli v posledních měsících dialog s představiteli americké vlády o podmínkách ukončení téměř dvacetileté války v zemi. Islamisté ale zároveň pokračovali v násilnostech. Americký prezident Donald Trump po útoku z 5. září, při kterém zahynul americký voják, mírové rozhovory zrušil. S afghánskou vládou Tálibán doposud jednat odmítal, protože ji považuje za loutkový režim v područí USA.

Síť Hakkání má podle odhadů 4000 až 15.000 bojovníků a udržuje těsné vztahy s Tálibánem i s teroristickou organizací Al-Káida. Spojené státy ji v roce 2012 zařadily na svůj seznam teroristických subjektů. Podle Reuters jde o jednu z nejmocnějších a nejobávanějších povstaleckých skupin v Afghánistánu. Na svědomí má řadu pumových a dalších útoků na afghánské a zahraniční vojáky z posledních let.

Anas Hakkání je syn zakladatele sítě Džalaluddína Hakkáního, jehož smrt byla oznámena loni. V současné době stojí v čele sítě Anasův starší bratr Siradžuddín Hakkání. Anas Hakkání byl zatčen v roce 2014 v Bahrajnu a byl předán vládě v Afghánistánu, kde byl později odsouzen k trestu smrti.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velká Kimova operace uvede svět v úžas? Hrozba je reálná, zní z Británie

10.12.2019 00:01 NÁZOR – Příměří Pchjongjangu s Washingtonem může skončit hrozivě, varuje editorial serveru The…

Katastrofa: Vybuchla sopka, když u ní byli turisté. Pět mrtvých, řada…

09.12.2019 20:27 Aktualizováno Dnešní erupce sopky na novozélandském ostrůvku White Island si vyžádala nejméně pět mrtvých a 31…

Vědci popsali erupci sopky na Novém Zélandu. Co se dnes stalo?

09.12.2019 17:14 Dnešní erupce sopky na novozélandském ostrůvku White Island, která si vyžádala nejméně pět mrtvých,…

Diktátor Kim otevřel luxusní lázně a zimní středisko. Severokorejci přitom…

09.12.2019 16:13 Severokorejský vůdce Kim Čong-un o víkendu oficiálně otevřel nové lázeňské a lyžařské středisko,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama