Afghánská Velká rada schválila propuštění 400 členů Tálibánu

Afghánská Velká rada (Lója džirga) dnes schválila propuštění 400 vězněných členů tvrdého jádra hnutí Tálibán. Sdružení kmenových stařešinů a politických a náboženských vůdců to potvrdilo v prohlášení vydaném na závěr svého třídenního zasedání. Propuštěním těchto skalních členů podmiňoval Tálibán zahájení mírových jednání s afghánskou vládou.

Ghání, Ašraf (prezident Afghánistánu)
doporučujeme

"V zájmu odstranění překážky nastartování mírového procesu a ukončení krveprolévání schvaluje Velká rada propuštění 400 příslušníků Tálibánu," citovala agentura Reuters ze závěrečného usnesení Velké rady.

Jen několik minut po rozhodnutí rady informoval afghánský prezident Ašraf Ghaní, že ještě dnes rozhodnutí o propuštění vězňů podepíše.

Afghánská vláda svolala její shromáždění do Kábulu v pátek, aby členové džirgy rozhodli o osudu stovek vězňů, jejichž propuštěním Tálibán podmiňoval svou ochotu zahájit mírové rozhovory s vládou.

Mluvčí Tálibánu rozhodnutí rady uvítal. Uvedl, že hnutí je připraveno zahájit mírové rozhovory do deseti dnů od propuštění vězňů.

Mezi 400 vězni jsou členové Tálibánu obvinění z mnoha útoků proti civilistům i cizincům, například bombového útoku z roku 2017 nedaleko německé ambasády v Kábulu, při kterém zahynulo přes 150 lidí. Jak poznamenala agentura Reuters, i když Tálibán souhlasil se zahájením mírových rozhovorů, nijak se nezavázal ke klidu zbraní. "Příměří je a bude důležitou součástí rozhovorů," uvedl mluvčí radikálů.

Afghánská Velká rada je svolávána, je-li třeba rozhodnout o otázkách mimořádně závažných pro stát. Poprvé od roku 2013 se sešla letos v květnu, po pětidenním jednání vyzvala afghánskou vládu a povstalecké hnutí Tálibán k "okamžitému a trvalému" příměří.

Islamistické hnutí Tálibán jedná o podmínkách ukončení občanské války se Spojenými státy, odmítalo ale zatím mluvit přímo s afghánskou vládou, kterou považuje za loutkový režim v područí USA. Také pozvání na květnové zasedání Velké rady Tálibán odmítl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tchaj-wan je kvůli čínským letounům opět v pohotovosti

19.09.2020 10:19 Tchaj-wan dnes druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu…

Země na jižní polokouli hlásí rekordně nízký počet případů chřipky

18.09.2020 22:20 Země na jižní polokouli zaznamenaly v době karanténních opatření proti nemoci covid-19 rekordně…

Indie hlásí přes 96.000 nových případů koronaviru

18.09.2020 08:22 V uplynulých 24 hodinách v Indii přibylo 96.424 nových případů nákazy koronavirem, čímž tam celkový…

Čína se podle americké diplomacie chová po světě jako násilník

17.09.2020 17:45 Čína se v poslední době po celém světě nechová jako zodpovědný globální aktér, ale spíše jako…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama