AFP: Jak se mladý australský student stal terčem hněvu Číny

Mladý australský student, který nemá mnoho příznivců na sociálních sítích a nikdy nebyl v Číně, se stal nepravděpodobným terčem hněvu Pekingu. Píše o tom agentura AFP a připomíná, že vztahy mezi Čínou a Austrálií se v poslední době zhoršují.

Kampaň proti australskému studentovi Drewovi Pavlouovi dosáhla nového vrcholu, když se na studenta při tiskové konferenci obořil jeden z mluvčích čínského ministerstva zahraničí.

Poprvé se tento 21letý student dostal do hledáčku Pekingu, když v červenci loňského roku uspořádal na univerzitě v Queenslandu, kde studoval, menší protest proti politice čínské vlády.

Young Australian becomes target for China's fury.Beijing's extraordinary campaign against 21-year-old student Drew Pavlou has fuelled concerns over China's targeting of critics overseas. Pavlou says has also received death threatshttps://t.co/TI5jlU4yC6 pic.twitter.com/Udajc0ETOU

— AFP news agency (@AFP) September 16, 2020

Od té doby vydal čínský deník Global Times několik článků, kde odsuzoval jeho jednání. V článcích dostal student nálepku "protičínského buřiče", který zosobňuje rasismus namířený proti Číňanům v Austrálii.

Bývalý student filozofie uvádí, že poté, co ho čínští představitelé v Austrálii označili za "zastánce separatismu, dostal několik výhružek smrtí.

V srpnu si mladého muže vzalo na paškál čínské ministerstvo zahraničí v kauze fotky znázorňující čínského velvyslance, jak se prochází po zádech obyvatel ostrovního státu Kiribati v Tichém oceánu.

Mluvčí ministerstva nařkl Drewa Pavloua, že snímek zveřejnil. "Z politických důvodů tato osoba vždy vystupovala proti Číně," uvedl mluvčí, ačkoliv Pavlou není autorem snímku a nesdílel ho ani jako první. Narčení se studenta, dle jeho slov, "hluboce dotklo".

"Je zvláštní, že se světová velmoc takto strefuje do nějakého australského studenta, Australana, který je v podstatě hloupý a tropí mnoho hloupostí," uvedl Pavlou.

V některých případech se mu ale jeho pozornost vzbuzující aktivismus vymstil.

Byl například nařčen z rasismu, když před Konfuciovým institutem, který na jeho univerzitě financuje Čína, umístil tabuli "Pozor nebezpečí covidu-19".

Dnes říká, že ho tato "vylomenina" mrzí. Přes to ale nechápe, proč se právě on stal terčem hněvu Pekingu.

Jedním z možných vysvětlení je, že zabrnkal na citlivé struny. Kromě protestů proti čínské represi v Hongkongu, Sin-ťiangu a Tibetu totiž Pavlou upozornil na vztahy mezi australskými a čínskými univerzitami. Tyto vazby jsou dnes prošetřovány australskými úřady, jež se obávají, že přísun čínských peněz může ohrozit národní bezpečnost.

Podle ředitelky australské pobočky organizace Human Rights Watch Elaine Pearsonové to na mladého muže o to víc přitáhlo pozornost Pekingu, který je na obdobná témata citlivý.

Univerzita v Queenslandu si na Pavloua založila kvůli jeho šprýmům disciplinární složku. V záznamech mu vyčítá - mimo jiné - ohnivé vzkazy na sociálních sítích či třeba to, že v univerzitním papírnictví použil psací pero, které poté nezaplatil.

Po projednání za zavřenými dveřmi, které proběhlo v květnu, byl z vysoké školy na dva roky vyloučen. Po odvolání mu byl trest snížen na přerušení studia do konce letošního roku. Student se ale obrátil na soud a univerzitu, jejího kancléře a zástupce kancléře, zažaloval. Pavlou žádá o odškodnění ve výši 3,5 milionů australských dolarů (57,8 milionů korun) za porušení smlouvy a šíření pomluvy.

Univerzita za své počínání sklidila mnoho kritiky. Mezi kritiky je i bývalý australský premiér Kevin Rudd, podle kterého vysoká škola "před Pekingem ohnula hřbet."

Jako mnohé další australské vysoké školy tak se i Univerzita v Queenslandu stala velice závislou na školném, které jí platí zahraniční studenti. Z těchto prostředků univerzita hradí výzkumné aktivity a stipendia pro australské studenty.

V loňském roce bylo na vysokých školách v Austrálii zapsaných na 182.000 čínských studentů. To je pro tamní ekonomiku významný příjem.

Mluvčí Univerzity v Queenslandu odmítl, že by za disciplinárními tresty stály "politické důvody".

Pavlou nepůsobí dojmem, že by ho pozornost Pekingu zastrašila. Říká, že se "nikdy nechtěl stát politickým aktivistou" a pouze uspořádal jedinou demonstraci, "aby rozčeřil vody na univerzitním kampusu."

Související

Více souvisejících

Čína Austrálie Drew Pavlou (student)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy