Al-Džazíra: Žebral jsem o pomoc, otec přesto umřel, řekl syn mrtvého Inda

Ašiš Šrívastav 14. dubna naložil sedmdesátiletého otce do svého malého auta, protože starý pán nemohl popadnout dech. Zavezl ho do soukromé nemocnice ve městě Lakhnaú, které je střediskem státu Uttarpradéš. Udělali tam test a zjistili, že je pan Sušil Kumár nakažený koronavirem. Bez ohledu na jeho věk a stav ho nemocnice odmítla přijmout, protože neměla volná lůžka. Ašiš řídí soukromé rehabilitační centrum pro hendikepované děti. Prosil lékaře, aby otce hospitalizovali, ale řekli mu, aby se obrátil na státní nemocnici. Začala anabáze, která přes veškerou Ašišovu snahu skončila otcovou smrtí, píše na své webové stránce Al-Džazíra.

Eurozpravy.cz

Posadil otce zpět do auta, koupil dvě pětilitrové kyslíkové lahve a začal hledat nemocnici ochotnou pacienta přijmout. "Nasadili jsme otci na ústa masku a vedle něj postavili kyslíkové lahve. Odjeli jsme do centra léčby pacientů s covidem-19 ve čtvrti Lalbagh. Vyplnil jsme registraci s pomocí krizové linky COVID, ale odmítli nás v této soukromé nemocnici a pak i ve vládní. Všichni požadovali doporučující dopis z úřadu hlavního zdravotního referenta. Tak jsme jeli tam. Musel jsem čekat, bylo tam hodně lidí. A pak přišli policisté a úřad vyklidili," popisuje Ašiš své úsilí.

V Lakhnaú v první půlce dubna museli mít takový doporučující dokument všichni hospitalizovaní kvůli covidu-19. K jeho získání se musel pacient prokázat testem PCR potvrzujícím infekci. Praxe vyvolala značnou kritiku a úřady státu Uttarpradéš od ní později upustily.

Ašiš pak objel mnoho soukromých i státních zařízení, nikde neuspěl. "Přicházel jsem jako žebrák a mnoho nemocnic jsem také obtelefonoval. Otec chtěl, abych ho odvezl domů, že to bude dobré. Ale viděl jsem, že se jeho stav horší," řekl Ašiš, který za svého zběsilého hledání musel dvakrát doplnit kyslíkové lahve.

"Po 36 hodinách se nám podařilo s pomocí mého přítele lékaře najít soukromou kliniku, která byla otce ochotná přijmout," sdělil muž. Bylo ale pozdě, protože pan Kumár zemřel ráno 16. dubna.

Následující den Ašišovi zavolali z centrálního střediska COVID a řekli mu, že mají pro otce lůžko v nemocnici. "Bylo to jako rána dýkou. Kdyby to bylo o pouhé dva dny dříve, mohlo být vše jinak," řekl Ašiš.

Teď má pozitivní test on i jeho žena, takže jsou v izolaci. "Netuším, zda mám truchlit pro otce, jehož jsem nedokázal zachránit, nebo se postarat o sebe a o ženu. Nevím, jak se vypořádat se smutkem, ale kdyby vláda zasáhla patřičně včas, mohlo by se vést mé rodině a tisícům jiných rodin jinak," řekl Ašiš.

Pokud vláda rezolutně nevyhlásí dramatická opatření proti epidemii, stane se Uttarpradéš dalším ohniskem covidu-19. Mrtvých tam rychle přibývá, stejně jako kremací, zato lůžek a kyslíku je nedostatek.

Uttarpradéš je jeden z nejlidnatějších indických států. Žije v něm 200 milionů lidí a infikovaných tam přibývá denně více než 22.000. Centrální vláda počítala s tím, že do konce dubna tam bude denně i 190.000 případů. Epidemie má vrcholit v polovině května a v červnu a červenci pak ustoupit, soudí centrální indický úřad pro covid-19. Tento týden bylo ve státě přes 300.000 infikovaných a téměř 12.000 mrtvých.

Lékař Khuršíd Singh Bhatí, který pracuje v soukromé nemocnici v Dillí pro pacienty s covidem-19, říká, že jde o mimořádný stav. "Situace na odděleních je hrozná. Někdy musíme uložit na jednu postel dva lidi, abychom zachránili jejich životy. Oddělení pracují nad rámec svých kapacit a počet přicházejících pacientů je nepředstavitelný. Když někdo zemře, cítíme my lékaři smutek a zároveň úlevu. Můžeme dát ventilátor a kyslík někomu, kdo má ještě naději na záchranu. Vláda by měla okamžitě povolat na pomoc armádu a dát k dispozici co nejvíc lůžek, protože ten virus se šíří nepředstavitelnou rychlostí," řekl Bhatí.

Témata: EZ

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Česko hlásí nejvíce případů koronaviru od konce května

28.09.2021 10:30 V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Čína prý očekává přehodnocení vyloučení čínských firem z dostavby Dukovan

28.09.2021 10:35 Aktualizováno Čína očekává, že Česká republika přehodnotí své rozhodnutí vyloučit její firmy ze soutěže na…

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

28.09.2021 08:15 Aktualizováno KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala dnes agentura AP s odvoláním…

Sydney zruší lockdown pro očkované. Neočkovaným omezení zůstanou

27.09.2021 19:25 Očkovaní obyvatelé australského města Sydney si po několikaměsíční přísné uzávěře budou moci v…

Jižní Korea vítá možnost summitu s KLDR

26.09.2021 10:05 Jižní Korea dnes přivítala sobotní vyjádření vlivné sestry a poradkyně severokorejského vůdce Kim…

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, má podmínku

25.09.2021 15:59 Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na…

Jižní Korea hlásí nový rekord v počtu nakažených

25.09.2021 09:22 Jižní Korea dnes oznámila 3273 nově prokázaných případů nákazy koronavirem za poslední den, což je…

Jižní Korea hlásí nejvyšší nárůst nakažených od začátku epidemie

24.09.2021 07:43 Jižní Korea zaznamenala v pátek nejvyšší denní přírůstek nových případů nákazy koronavirem od…

NÁZOR: Boj s klimatickou změnou povede k propadu životní úrovně, míní…

24.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden i jeho čínský protějšek Si Ťin-pching ve svých úterních projevech na…

Australská Viktorie hlásí nejvíce nakažených od začátku pandemie

23.09.2021 12:17 Australský stát Viktorie dnes oznámil 766 nových případů koronaviru za poslední den, což je nejvíce…

EXKLUZIVNĚ: Čechoaustralan popisuje následky zemětřesení v Austrálii

22.09.2021 14:48 Byl překvapený, když mu celý den zvonil mobil a sociální platformy měl zahlcené dotazy od svých…

Související:

Právě se děje

reklama