Americké letouny nad Koreou. Analytik naznačil, co je noční můrou Trumpa

NÁZOR - Americký vzdušný průzkum nad Korejským poloostrovem v poslední době mírně zvýšil svou intenzitu, což vede média ke stejné otázce, jakou kladla na konci loňského roku, uvádí Daniel R. DePetris v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku Defense Priorities dodává, že tato otázka zní, zda Severní Korea připravuje odhalení své nové strategické zbraně.

Těžší časy na obzoru

Mnozí si pamatují, že před pár týdny v předvečer nového roku, se severokorejský vůdce Kim Čong-un obrátil na ústřední výbor Korejské strany práce a kritizoval Spojené státy za to, že se v posledních 12 měsících chovaly jako skřet o dvou tvářích, připomíná analytik. Dodává, že Kim byl při hodnocení uplynulého roku vzdorný, nahněvaný a zklamaný, jelikož se během něj dvakrát setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, ale tyto schůzky nepřinesly mnoho výsledků.

Kim tak sdělil svému lidu, aby se připravil na těžší časy, nespoléhal na uvolnění amerických sankcí a místo toho si utáhl opasky a zdvojnásobil úsilí o soběstačnost, upozorňuje DePetris. Podotýká, že severokorejský vůdce, který si před sedmi měsíci potřásal rukou s Trumpem na půdě KLDR, kam prezident na ukázku své dobrodušnosti vstoupil, nakonec strávil konec roku přípravou na delší období konfrontace s historickým nepřítelem své země.    

"Přesto to byla Kimova zlověstná hrozba 'novou strategickou zbraní', která přitáhla největší pozornost mainstreamového tisku," pokračuje analytik. Považuje to za pochopitelné, protože mnoho západních novinářů zaměřujících se na Severní Koreu se soustředí na pozlátko, což je součást mediálního byznysu.

Za médii ovšem příliš nezaostává americký bezpečnostní aparát, upozorňuje DePetris. Připomíná, že minulý úterý byl nad Korejským poloostrovem zaznamenán americký pozorovací letoun RC-135W a o den dříve vykonal zřejmě podobnou misi letoun EP-3E amerického námořnictva.

Tyto dva pozorovací lety navázaly na mimořádnou prosincovou aktivitu v této oblasti, kdy se objevilo mnoho zpráv o letech amerických strojů RC-135W, U-2S, EP-3C, RQ-4 a B-52 nad Korejským poloostrovem či přilehlé oblasti, nastiňuje analytik. Dodává, že časově korespondují s tvrdou rétorikou severokorejských představitelů v čele s Kimem, kteří tvrdí, že Pchjongjang se již necítí vázán moratoriem na testy jaderných zbraní a raket dlouhého doletu.

Test není pravděpodobný

"Představitelé Pentagonu vám řeknou, že takové řeči nenapomáhají diplomacii," píše DePetris. Domnívá se však, že náhlý důvod pro větší aktivitu amerických pozorovacích letounů existuje jasné vysvětlení.

Trumpova administrativa se může obávat, že Kim světu přestaví svou novou zbraň tím nejméně zodpovědným způsobem a odpálí raketu na tuhé palivo po dráze vedoucí nad japonským územím, spekuluje analytik. Konstatuje, že to by byla pro Trumpa noční můra, protože severokorejské moratorium na testy raket dlouhého dosahu uváděl jako příklad své vyjednávací bystrosti.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Takový test ovšem momentálně nepovažuje DePetris za pravděpodobný. Připomíná, že Kim navázal funkční vztahy s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem - muži, kteří mohou vetovat v Radě bezpečnosti OSN další sankce proti KLDR a hájí uvolnění stávajícího sankčního režimu - a to poslední, co chce, je tyto vztahy potopit.

Další důvod pro průzkumné mise je mnohem obyčejnější, tvrdí analytik. Naznačuje, že přelety mohou být starou, tradiční přípravou ve vojenské oblasti, protože Pentagon je plánovací organizace, která má povinnost posuzovat různé možnosti, testovat budoucí scénáře a získávat maximum informací, aby politici nebyli zaskočeni, když se stane něco nečekaného.

Jelikož se rozhovory o denuklearizaci zastavily a Pchjongjang hledá alternativu, americká armáda má dobrý důvod aktivizovat zpravodajské kanály, průzkum a pozorovací prostředky, aby si udělala ostřejší obraz o situaci, vysvětluje DePetris. Dodává, že ať je důvod jakýkoliv, nikoho by nemělo překvapit, když se nad Korejským poloostrovem objeví další americké letouny, protože tyto lety budou pokračovat tak dlouho, dokud bude Washington považovat za nutné monitorovat, co Kim chystá.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Americká armáda (U.S. AIR FORCE) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy