Americký diplomat Biegun jednal v Jižní Koreji, chtějí eliminovat severokorejské jaderné zbraně

Náměstek amerického ministra zahraničí Stephan Biegun dnes jednal s jihokorejskými představiteli o stagnující jaderné diplomacii na Korejském poloostrově. Návštěva hlavního amerického diplomata pro rozhovory se Severní Koreou se uskutečnila v době, kdy KLDR opakovaně odmítá obnovit s USA dialog.

Stephen Biegun
doporučujeme

Biegun po setkání s jihokorejským jaderným vyslancem I Tu-hunem prohlásil, že USA i Jižní Korea budou pokračovat v diplomatické snaze eliminovat severokorejské jaderné zbraně a vytvořit trvalejší mír na poloostrově, napsala agentura AP.

Podle amerického emisara Spojené státy nežádaly o žádné setkání se severokorejskými představiteli během Biegunovy cesty do Jižní Koreje. Návštěva následovala krátce poté, co náměstkyně severokorejského ministra zahraničí Čche Son-hui v prohlášení uvedla, že KLDR neobnoví rozhovory, dokud Washington neskoncuje s tím, co Pchjongjang vnímá jako "nepřátelskou politiku".

"Chtěl bych vyjasnit jednu věc. Nepřijímám pokyny od severokorejské náměstkyně Čche Son-hui," řekl Biegun. "Řídím se závěry několika setkání prezidenta Donalda Trumpa a vůdce Kim Čong-una během posledních dvou let - soustředit se na vytvoření trvalejšího míru na Korejském poloostrově, odstranění jaderných zbraní a zajištění lepší budoucnosti pro korejský lid."

Kim a Trump spolu jednali poprvé v Singapuru v roce 2018 a podruhé následující rok ve Vietnamu. Tam ale rozhovory skončily předčasně kvůli neshodám v pohledu na jaderné odzbrojení KLDR. Severní Korea v posledních měsících opakovaně prohlásila, že neposkytne Spojeným státům "dar schůzky na nejvyšší úrovni, kterou by se mohly chvástat", pokud výměnou za ni nedostane něco podstatnějšího.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Asad: Cílem nových amerických sankcí je dusit Syřany

12.08.2020 21:35 Syrský prezident Bašár Asad dnes označil nové americké sankce proti syrským subjektům za novou…

Prodemokratický magnát Lai vyzval demonstranty, aby byli opatrní

12.08.2020 21:05 Prodemokratický mediální magnát Jimmy Lai, který vydává hongkongský deník Apple Daily, varoval…

V Indii vyvolal nepokoje protimuslimský příspěvek na facebooku, tři lidé…

12.08.2020 16:53 Nejméně tři mrtvé si vyžádaly noční nepokoje v indickém městě Béngalúru vyvolané facebookovým…

Pivo jako zdroj energie. V Austrálii přišli s jedinečným nápadem

12.08.2020 16:05 Uzavření barů a restaurací po celém světe kvůli pandemii covid-19 způsobilo obrovské finanční…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama