Americký kontradmirál Studeman navštívil Tchaj-wan, Čína hrozí odvetou

Tchaj-wan, který Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii, navštívil bez předchozího oficiálního ohlášení americký kontradmirál Michael Studeman. Agentuře Reuters to dnes sdělily dva nejmenované zdroje včetně tchaj-wanského představitele obeznámeného se situací.

Ilustrační foto
doporučujeme

Návštěva dalšího vysoce postaveného amerického představitele by mohla rozhněvat Čínu, soudí Reuters. Čínské ministerstvo zahraničí později uvedlo, že odpoví na neoficiální návštěvu Studemana na Tchaj-Wanu. 

Dvouhvězdičkový admirál Studeman dohlíží na vojenskou zpravodajskou činnost USA v asijsko-pacifickém regionu. Pentagon jeho údajnou návštěvu Tchaj-wanu odmítl komentovat.

Komunistická Čína považuje Tchaj-wan, který má demokratické zřízení, za součást svého území a je citlivá na jakékoli návštěvy zejména západních představitelů na ostrově. Přesvědčil se o tom na přelomu srpna a září i předseda českého Senátu Miloš Vystrčil, jehož návštěvu Peking velmi ostře kritizoval.

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa podle Reuters zesílila podporu Tchaj-wanu mimo jiné i dodávkami zbraní a návštěvami na vysoké úrovni. Ostrov v srpnu navštívil americký ministr zdravotnictví Alex Azar a v září pak náměstek amerického ministra obchodu Keith Krach, přičemž Čína obě návštěvy odsoudila.

USA budou na straně přátel z Tchaj-peje

Při návštěvě Manily bezpečnostní poradce amerického prezidenta Robert O’Brien podpořil Filipíny ve sporech v Jihočínském moři. "Spojené státy jsou na straně svých přátel z Tchaj-peje, a bude tomu tak i nadále," uvedl dnes bezpečností poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Robert O’Brien při návštěvě na Filipínách.

O´Brien podle agentury AP jednal na Filipínách o budoucnosti vojenské smlouvy z roku 1998, která americké armádě dovoluje využívat filipínské vojenské základny a operovat na území Filipín. Smlouvu v únoru vypověděl filipínský prezident Rodrigo Duterte, v listopadu ale bylo vypovězení smlouvy na šest měsíců pozastaveno.

O’Brien také podpořil filipínský průzkum zásob ropy a plynu v oblastech Jihočínského moře, o které se tento stát pře s Čínou. O’Brien zopakoval prohlášení amerického ministra zahraničí Mikea Pompea z letošního roku, dle kterého "jakýkoliv ozbrojený útok na filipínská vojenská letadla či lodě plující pod filipínskou vlajkou v Jihočínském moři spustí vzájemné obranné povinnosti". Ty vyplývají ze smlouvy o vzájemné obraně, kterou Filipíny uzavřely s USA před téměř 70 lety.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama