Asad: Cílem nových amerických sankcí je dusit Syřany

Syrský prezident Bašár Asad dnes označil nové americké sankce proti syrským subjektům za novou etapu americké ekonomické války proti syrské vládě. Poznamenal také, že se Spojené státy sankcemi snaží Syřany ekonomicky dusit. Informovala o tom agentura Reuters.

Bašár Asad
doporučujeme

Spojené státy v červnu uvalily nové sankce na 39 lidí a subjektů napojených na syrský režim, včetně Asada a jeho manželky. Učinily tak na základě nového zákona o ochraně syrských civilistů, který v prosinci podepsal prezident Donald Trump.

Asad v projevu k poslancům v prezidentském paláci připsal sankcím rekordní propad syrské měny. V jeho důsledku začalo mnoho Syřanů v obavách ze zhoršení ekonomické situace panicky nakupovat americké dolary. Od začátku syrské občanské války před téměř deseti lety ztratila syrská libra téměř dvě třetiny hodnoty. V konfliktu mezitím zemřely statisíce lidí a miliony byly nuceny opustit své domovy.

"Naše podpora (syrské) libry je zdrojem naší síly," řekl dnes Asad. Odsoudil přitom snahy Syřanů chránit se před vysokou inflací nákupem zahraničních měn.

V červnu syrská libra klesla na rekordních 3000 liber za dolar, zatímco před válkou to bylo 47 liber za dolar. Mnozí se tak obávají, že nové americké sankce ekonomickou situaci v Sýrii ještě zhorší. Propad měny také zvýšil inflaci a zhoršil ekonomickou situaci Syřanů, kteří se potýkají s růstem cen potravin, základního zboží a energií.

Asad uvedl, že západní nepřátelé dlouhodobě vedou proti Sýrii ekonomickou válku. Té se lze podle něj bránit, pokud se Sýrie stane více soběstačnou a zakročí proti korupci.

Název zákona, Caesar Syria Civilian Protection Act, na jehož základě jsou americké sankce uvaleny, odkazuje na fotografa syrské vojenské policie, známého jen pod přezdívkou Caesar. Ten měl po vypuknutí bojů v Sýrii v roce 2011 za úkol fotografovat mrtvé v syrských věznicích. Z několika desítek tisíc snímků, které se mu pak podařilo vyvézt ze země, vyplývá, že vězni Asadova režimu byli krutým způsobem mučeni. Washington tvrdí, že cílem sankcí je snížit příjmy syrského režimu natolik, aby byl donucen vrátit se k mírovým vyjednáváním pod záštitou OSN. Na humanitární pomoc Sýrii se sankce nevztahují.

Média také informovala o Asadově indispozici během projevu, způsobenou poklesem krevního tlaku. Prezident podle televizních záběrů projev v jednu chvíli přerušil a požádal o židli. "Lékaři jsou ti nejhorší pacienti, abych pravdu řekl, od včerejška jsem nic nejedl. Dal jsem si trochu cukru a soli," uvedl 55letý prezident a bývalý oftalmolog, když se po chvíli vrátil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tchaj-wan je kvůli čínským letounům opět v pohotovosti

19.09.2020 10:19 Tchaj-wan dnes druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu…

Země na jižní polokouli hlásí rekordně nízký počet případů chřipky

18.09.2020 22:20 Země na jižní polokouli zaznamenaly v době karanténních opatření proti nemoci covid-19 rekordně…

Indie hlásí přes 96.000 nových případů koronaviru

18.09.2020 08:22 V uplynulých 24 hodinách v Indii přibylo 96.424 nových případů nákazy koronavirem, čímž tam celkový…

Čína se podle americké diplomacie chová po světě jako násilník

17.09.2020 17:45 Čína se v poslední době po celém světě nechová jako zodpovědný globální aktér, ale spíše jako…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama