Asijské věznice plní důvěřivé ženy. Mnohdy jde o oběti narkomafie

Zlatý trojúhelník je označení oblasti jihovýchodní Asie, která se rozkládá mezi hraničními oblastmi Thajska, Myanmaru a Laosu. Podle OSN v této oblasti dosahuje produkce metamfetaminu a dalších syntetických drog hodnoty několika desítek miliard amerických dolarů ročně. V současné době je ve věznicích ve východní a jihovýchodní Asii drženo nejvíce vězňů na světě, převážná většina z nich za drogové delikty. Zdá se, že nejvíce na to doplácejí ženy.

V roce 2018 seděla jednadvacetiletá Noor Yuniová v letadle do Hongkongu. U pásu čekala na své zavazadlo a když jej odebrala, byla vyzvána k osobní prohlídce a k prohledání zavazadla. Yuniová ztuhla, když policisté z jejího zavazadla vytáhli 2 kg metamfetaminu v hodnotě 140 tisíc amerických dolarů. V tu chvíli věděla, že byla podvedena a jako mnoho jiných žen posloužila drogovým kartelům pouze jako „drogový mezek“. Příběh je součástí série As Equals na webu CNN, která představuje výzvy žen z rozvojových zemí světa.

Yuniová byla odsouzena na doživotí ve věznici pro ženy s maximální ostrahou a stala se tak jednou z tisíců mladých žen, které byly zneužity, aniž by cokoliv tušily. Mladá dívka poznala muže z Nigérie, který si říkal Peter a slíbil jí rychlý přivýdělek 1 000 amerických dolarů, když odveze zavazadlo plné oblečení z Kambodže do Hongkongu. Petera už nikdy neviděla.

CNN uvádí, že Yuniová není skutečné jméno indonéské dívky, protože ta si přeje zachovat anonymitu a chce začít nový život. Přiznala, že bylo pošetilé nepodívat se do zavazadla, které jí Peter dal. U soudu však Yuniové pomohlo, že policie nenalezla otisky jejích prstů uvnitř zavazadla, čímž se potvrdilo, že nevěděla, co převáží.

Neexistují žádná oficiální čísla, která by přesně řekla, kolik žen pracuje pro drogové kartely na nejnižším stupni jako mezci, u kterých dochází k největšímu počtu zatčení. OSN vyjádřila obavy z nadměrného uvězňování žen, výzkumy odhalují souvislost mezi pohlavím, zločinem a spravedlností, která je na kritické úrovni. Ženy nepáchají více trestné činnosti než v minulosti, ale za uvězňování tisíců žen mohou přísnější rozsudky.

Poptávka po syntetických drogách, jako je metamfetamin, převyšuje poptávku nad heroinem. Nejvyšší produkce je v Asii a v Tichomoří. Podle CNN celosvětový obchod s metamfetaminem dosahuje hodnoty až 61 miliard amerických dolarů ročně. Hongkong je jeden z největších dopravních uzlů a místní policie nerozlišuje závažnost trestného činu v případě, že se jedná o drogy. Proto se věznice plní ženami od 14 do 20 let, z nichž některé dostaly nejtvrdší tresty.

Kněz John Wotherspoon je jeden z mála lidí, kteří se snaží uvězněným ženám pomoci. Pokouší se najít spojitosti mezi mezky a členy narkomafie. „Stále jsou to jen malé ryby,“ míní otec. Už od roku 2013 sepisoval výpovědi zadržených žen a zveřejňoval je na internetu. Doufal, že výpovědi by mohly pomoci identifikovat muže, kteří balamutí mladé ženy vidinou přivýdělku nebo romantické lásky. Důkazy se skutečně objevily a byly použity v soudních přelíčeních, které pomohly alespoň malou část žen osvobodit.

Když se v roce 2018 setkal otec Wotherspoon s Yuniovou, zjistil, že tento příběh už slyšel. Ve stejném vězení seděla indonéská žena, která se také potkala s Peterem. „Když jsem ukázal fotografii Petera, zhroutila se,“ uvedl kněz pro CNN. Otec neváhal a vydal se nigerijského muže hledat, ale nenašel ho. Nezahálel a svá zjištění sdílel nejen s policií v Hongkongu, ale také v Kambodže, aby zabránil oklamání dalších žen.

Žena se stejným osudem jako Yuniová se setkala s Peterem právě tam, kde ji poprosil o převoz zavazadla kvůli jeho práci. Žena, která neuvedla své jméno, neváhala a stejným leteckým uzlem se zastávkou v Hongkongu se vydala na cestu. Kněz přišel na to, že nábor Yuniové i druhé poškozené provedla neznámá žena, která je následně představila Peterovi. Díky práci kněze se žena z vězení dostala za 2,5 roku. Později se vrátila jako svědkyně v případu Yuniové. Tyto dvě ženy měly štěstí, ale stále se ve věznicích nacházejí tisíce dalších-

Výkonná ředitelka Cornellova centra pro trest smrti Delphine Lourtauová uvedla ve zprávě z roku 2018, že byla odhalena genderová nerovnost v oblasti trestné činnosti žen v souvislosti s drogami. Ve zprávě bylo uvedeno, že ženy mají obecně horší přístup k právníkům a dostávají delší tresty, dokonce jsou i častěji odsouzeny k trestu smrti než muži.

Malajsie trestá obchod s drogami trestem smrti a je zemí, která má největší počet odsouzených v jihovýchodní Asii. V roce 2019 bylo odsouzeno k popravě 1 281 lidí. Trest smrti je zákonem daný od roku 1983. Ze 141 cizinek uvězněných za pašování drog bylo 90 % odsouzeno k trestu smrti. Muži k němu byli odsouzeni pouze v 70 % případů.  

Související

Marihuana

Německo částečně legalizovalo marihuanu. V Berlíně se slavilo

V Německu vstoupila od dubna v platnost částečná legalizace marihuany, kterou prosadila současná vláda kancléře Olafa Scholze. Příslušný zákon schválili zákonodárci v březnu. Kuřáci marihuany se sešli k oslavám u Braniborské brány v Berlíně, informovala DW. 

Více souvisejících

Drogy Věznice Malajsie Pašeráctví ženy

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 49 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy