Austrálii zasáhl silný déšť a bleskové povodně

Východní pobřeží Austrálie dnes zasáhly silné přívalové deště a bleskové povodně, obyvatelé několika regionů museli opustit své domovy. Voda zničila domy, silnice a přerušila elektrické vedení. Správa největšího města Sydney vyzvala obyvatele, aby zůstali doma, když přes okraj města přecházelo "mini-tornádo", uvedla agentura Reuters.

Povodně, ilustrační fotografie
doporučujeme

V oblasti Nového jižního Walesu žije přibližně třetina z 25 milionů Australanů. Podle Reuters tam od začátku března spadlo více srážek, než obvykle naprší za celý měsíc březen. Podle předpovědí bude silný déšť pokračovat ještě několik dní, nejspíš až do čtvrtka. Situaci by ještě mohla zhoršit voda z přehrady Warragamba Dam, která v sobotu odpoledne místního času začala přetékat. Přehrada je zdrojem pitné vody pro Sydney.

Záchranáři za poslední dva dny přijali přes 4000 hovorů se žádostmi o pomoc, 500 lidí výslovně žádalo o evakuaci. Vláda odvolala veškeré společenské a sportovní akce v zemi, včetně prestižního dostihového závodu Golden Slipper.

Kvůli povodním se také zpomalí distribuce vakcín proti covidu-19, zpoždění bude podle federální vlády jen několik dní. Austrálie chce v nadcházejících týdnech naočkovat téměř šest milionů lidí, uvádí agentura Reuters. Podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse, která sleduje vývoj epidemie, se v Austrálii dosud nakazilo necelých 30.000 lidí a 909 jich zemřelo. První dávku očkování zde dostalo 226.000 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v Indonésii zabilo člověka a poškodilo domy

10.04.2021 16:52 Zemětřesení o síle 5,9 stupně dnes v Indonésii zabilo jednoho člověka a poničilo domy v několika…

Nejméně deset policistů bylo na východě Barmy zabito při útoku odpůrců puče

10.04.2021 12:23 Nejméně deset policistů dnes přišlo o život při útoku na policejní stanici na východě Barmy. S…

Očkování v Číně: Čerstvá vajíčka za odměnu, puntík za trest

10.04.2021 09:14 Čerstvá vajíčka za odměnu, nebo naopak červený puntík u vchodu do domu - takovýmito pobídkami a…

Kim přirovnal ekonomické problémy KLDR k hladomoru z 90. let

09.04.2021 11:31 Severokorejský vůdce Kim Čong-un dnes ve svém závěrečném projevu na sjezdu vládnoucí Korejské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama