Nevyčíslitelná katastrofa vyslala varování. Co čeká lidstvo?

NÁZOR - Období požárů v Austrálii ukazuje, na co se má lidstvo připravit, deklaruje editorial serveru Washington Post. Prestižní deník naznačuje, že pokud by si záběry současných požárů objednal hollywoodský producent, mohly by být odmítnuty jako přehnaně dramatické.

Požáry v Austrálii, foto: @gretathunberg
doporučujeme

Nebezpečnější podmínky, ničivější následky

Oranžová obloha, popelem naplněný vzduch, ohnivá tornáda, plameny šlehající do výšky 75 metrů nebo lidé hledající útočiště na plážích, rekapituluje americký server. Tvrdí, že australské požáry jsou katastrofou, jejíž rozměř lze sotva vyčíslit, která postihla oblast zhruba o velikosti amerického státu Západní Virginie.

I masivní požáry, které v roce 2018 zasáhly americkou Kalifornii, byly ve srovnání s těmi letošními australskými pouze šestinové, upozorňuje washingtonský deník. Dodává, že podle vládních oficiálních zpráv zřejmě zahynula celá třetina koal v australském státě Nový jižní Wales a tamní eukalyptové lesy jsou dost možná nadobro zničené.

"To je budoucnost, kterou si lidstvo nyní samo píše, každým promrhaným dnem, kdy vlády ve světě nereagují na klimatickou změnu," píše editorial. Připouští, že ne každá přírodní katastrofa je se změnou klimatu spojená a v Austrálii existují podmínky, které klimatické změně předcházely, zdůrazňuje však, že i v kontextu všech přirozených výkyvů teplot a srážek, které nyní hrají svou roli, je dnes zkrátka tepleji, což vede k nebezpečnějším podmínkám a ničivějším důsledkům.

Konkrétně v jižní Austrálii se průměrné teploty od roku 1950 zvýšily o 1,5 °C, upozorňuje renomovaný deník. Podotýká, že v posledních 20 letech bylo tepleji a větší sucho než v předchozích 20 letech, který byly zase teplejší a sušší než předchozí dvacetiletí a tak by šlo pokračovat.

V prosinci v Austrálii zaznamenali nejteplejší den vůbec, s průměrnou teplotou přes 41,6 °C, který byl hned následující den překonán, připomíná Washington Post. Dodává, že vedra a sucho doslova upekly australskou krajinu a tamní přírodu zápalnou hranici.

Ukázka dopadů fosilních paliv

Velký faktor, který zhoršuje australské období požárů je přírodní cyklus známý jako indické El Niño - dipól -, kdy se voda v západní části Indického oceánu otepluje, zatímco ve východní části ochlazuje a důsledkem je méně srážek v Austrálii, přiznává prestižní server. Konstatuje, že tento fenomén již dva roky vysušuje tamní krajinu.

"Ačkoliv je příliš brzy na vyčíslení jakékoliv vazby mezi klimatickou změnou a posledním chováním tohoto dipólu, vědci varují, že globální oteplování tento cyklus mění a činí rozsáhlá australská sucha pravděpodobnějšími," pokračuje americký deník.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Austrálie se stala ukázkou nežádoucích dopadů masivního spalování fosilních paliv, tvrdí editorial. Poukazuje, že tamní ikonický Velký bariérový útes je ohrožen rostoucí teplotou oceánu a kyselostí vody, kterou zvyšují emise oxidu uhličitého v atmosféře.

Enormní vedra a zuřící požáry jsou varováním, že pevnina i oceány jsou zranitelné vůči narušení klimatu, konstatuje vlivný server. Kritizuje, že Austrálie - největší vývozce uhlí světa - a tamní vláda přitom podrážejí nohy snaze omezit plantu ohřívající emise.  

"I bez lidské pomoci umí být Země občas nehostinná," uvádí Washington Post. To označuje za další důvod vyvarovat se přispívání k extrémnímu počasí, intenzivním vlnám veder, většímu suchu, větším záplavám, vzestupu hladiny moří, vymírání druhů, šíření nemocí a dalším dozírným i nedozírným následkům.

Austrálie, která dlouho profitovala z těžby fosilních paliv a jejich využívání, má povinnost pomoci ukázat světu cestu, tvrdí renomovaný deník. Dodává, že stejnou povinnost mají i Spojené státy, které jsou za vlády současného prezidenta Donalda Trumpa podobně zodpovědné za nečinnost.   

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Primárky v Hongkongu mohly být nezákonné, tvrdí čínský styčný úřad

14.07.2020 11:52 Primární volby, které tento víkend v Hongkongu pořádalo prodemokratické hnutí, by mohly být podle…

Pompeo: USA odmítají nároky Pekingu na zdroje v Jihočínském moři

14.07.2020 07:18 Spojené státy ode dneška považují za nelegitimní takřka všechny významnější nároky Pekingu týkající…

V Kazachstánu řádí smrtelnější nemoc než covid, varuje Čína. Úřady to…

13.07.2020 22:28 Aktualizováno Svět zasáhla další vlna strachu, když čínská ambasáda v Kazachstánu varovala před neznámou nemocí.…

Indie hlásí rekordních 28 701 nakažených za den

13.07.2020 17:27 Indie zaznamenala za posledních 24 hodin rekordních 28.701 nově nakažených koronavirem. Celkem je v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy