Austrálie bojuje s požáry. Sydney zahalil hustý dým, lidé nemají vycházet

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Přidejte svůj názor

Požár
doporučujeme

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

zdroj: YouTube

Podle BBC jsou požáry na začátek sezony nezvykle silné a vyvolávají znepokojení. V Novém Jižním Walesu shořelo 1,6 milionu hektarů porostů a dnes ohně spalují celé pobřeží státu.

Podle úřadů hoří severně od Sydney na několika místech na celkem 300.000 hektarech. S ohněm bojuje asi 2000 hasičů a do Nového Jižního Walesu přijeli pomáhat i skupiny z USA a Kanady. Znečištění ovzduší v Sydney dosáhlo nebezpečné hranice.

List Sydney Morning Herald dnes opatřil svou první stránku titulkem Stát hoří, Sydney se dusí. Podle úřadů se v nemocnicích v posledním týdnu zvýšil příjem pacientů o čtvrtinu, mnoho lidí má dýchací potíže. Úřady vyzývají občany, aby nevycházeli, podle BBC ale kouř proniká i do budov. Sportovní federace ruší zápasy juniorských týmů s nedoporučují venkovní trénink.

Austrálie zápasí s požáry každé léto, ale ty letošní začaly dříve než obvykle a jsou intenzivnější. Australský meteorologický úřad soudí, že klimatické změny způsobují extrémní horko a umocňují další přírodní katastrofy, například sucho.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krvavé střety v Barmě: Dívky utíkají před násilím do klášterů

19.01.2020 15:14 Krvavé střety mezi armádou a separatistickými povstaleckými skupinami v Barmě vedou stále více…

Jedna katastrofa střídá druhou. Austrálii hrozí silné bouře a záplavy

19.01.2020 12:14 Východ Austrálie nyní místo ohně ohrožuje voda. Předpověď počasí pro australský stát Victoria…

V Číně se objevilo 17 dalších případů nákazy novým virem. Lékaři neví, jak…

19.01.2020 09:42 Čína dnes oznámila, že evidovala 17 nových případů zápalu plic, který způsobil nový druh koronaviru…

Lavina zavalila turisty v Nepálu, sedm lidí se pohřešuje

18.01.2020 09:38 Lavina zavalila populární turistickou trasu v nepálských horách, nejméně čtyři Jihokorejci a tři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama