Austrálie: Nákaza covid-19 se šíří pomaleji, restrikce potrvají měsíce

Australské zdravotnické úřady vyjádřily opatrný optimismus nad zpomalením šíření koronaviru v zemi, ale zároveň upozornily, že omezení kontaktů mezi lidmi potrvá ještě půl roku.

Přidejte svůj názor

Austrálie
doporučujeme

V Austrálii za den počet nakažených vzrostl o 139 na 5687, uvedl dnes podle agentury Reuters vedoucí lékař Austrálie Brendan Murphy. Dle něj je nárůst nově infikovaných v Austrálii pod pěti procenty, což je zhruba jen pětina míry, jež byly evidovány v polovině března. V Austrálii dosud na nemoc covid-19 způsobovanou koranavirem zemřelo 34 lidí.

"Stále silněji věříme, že pokud budou lidé nadále dodržovat to, co po nich žádáme, můžeme předejít situaci, jakou jsme viděli v mnoha jiných zemí světa," řekl Murphy.

Také v Austrálii mají z domovů vycházet jen v nutných případech a na veřejnosti se mohou stýkat nanejvýš dvě osoby. Uzavřeny jsou hranice a také kavárny, kluby nebo i parky. Některé australské státy daly policii pravomoc vynucovat dodržování pravidel udílením tučných pokut na místě a případně i hrozbou vězení.

Australský ministr zdravotnictví Greg Hunt varoval, že navzdory dobrým signálům si Australané budou muset držet odstup od ostatních po "obtížnou" dobu dalších šesti měsíců. "Některé další země a někteří ostatní jedinci možná hovoří o možnosti, že bychom mohli jako mávnutím kouzelného proutku na dva týdny všechno zastavit a všechno to odejde. To podle našeho názoru není poctivé hodnocení," řekl Hunt televizi Sky News Australia.

Počet případů nákazy, která představuje celosvětovou pandemii, dále roste i ve státech jihovýchodní Asie. Na Filipínách dnes počet lidí prokazatelně napadených virem SARS-CoV-2 dosáhl 3246, což znamená denní nárůst o 152. Počet obětí vzrostl o osm na 152.

Indonésie hlásí už 198 mrtvých po nárůstu o sedm obětí viru. Počet nakažených stoupl o 181 na 2273. Indonésie se dnes stala další ze zemí, které svým občanům nařídily nosit textilní roušky na veřejnosti, zatímco chirurgické roušky a respirátory mají být vyhrazeny zdravotnickému personálu. Zástupce indonéského ministerstva zdravotnictví Achmad Yurianto zdůvodnil opatření tím, že mnoho nakažených nevykazuje žádné příznaky.

Malajsie dnes podle CNA hlásí 179 nových případů; dohromady už 3662. Počet mrtvých v zemi vzrostl o čtyři na 61.

Singapur dnes oznámil 120 nových případů lidí s koronavirem, což je dosud největší denní nárůst. Ministerstvo zdravotnictví městského státu uvedlo, že oproti 75 novým případům oznámeným v sobotu jde aktuální nárůst o 60 procent vyšší. Singapur, který mnohými vnímán jako pozitivní příklad v boji s koronavirem, dosud zaznamenal dohromady 1309 infikovaných. Globální pandemie si v této malé asijské zemi dosud vyžádala šest mrtvých.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrozba je reálnější, než si uvědomujeme. Profesor varuje před Íránem a KLDR

25.05.2020 00:01 NÁZOR - Dne 7. ledna 2020 zaútočil Írán balistickými raketami na americké základny v Iráku,…

Čína čelí své nejhorší noční můře. Buď nakrmí obyvatelstvo, nebo si…

24.05.2020 17:19 Čína nyní čelí dilematu mezi snahou zachránit vlastní ekonomiku vymáháním půjček od svých partnerů…

Policie v Hongkongu použila proti demonstrantům slzný plyn

24.05.2020 12:30 Aktualizováno Policie v Hongkongu použila slzný plyn k rozehnání dnešní demonstrace proti zákonu o národní…

Čína: Koronavirus kompenzovat nebudeme, jsme na prahu studené války

24.05.2020 12:02 Aktualizováno Ten, kdo požaduje od Číny kompenzaci za epidemii koronaviru, je snílek. Řekl to dnes čínský ministr…

Související:

Právě se děje

Další zprávy