Austrálie odebrala občanství muslimskému duchovnímu, je odsouzen za terorismus

Austrálie odebrala občanství muslimskému duchovnímu, který se narodil v Alžírsku. Abdul Nacer Benbrika byl odsouzen za to, že stál v čele teroristické buňky, která v roce 2005 plánovala spáchat bombový útok na fotbalovém zápasu v Melbourne. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval australský ministr vnitra Peter Dutton.

Korán
doporučujeme

Je to vůbec poprvé, kdy bylo australské občanství odebráno někomu, kdo je stále v zemi, píše Reuters. "Pokud jde o člověka, který představuje pro naši zemi vážnou teroristickou hrozbu, tak budeme dělat cokoli, co umožňují australské zákony, abychom Australany ochránili," řekl Dutton novinářům v Brisbane.

Benbrika byl usvědčen ve třech bodech obvinění: za vedení teroristické skupiny, členství v teroristické skupině a držení materiálu s úmyslem spáchat teroristický útok. Za mříže byl poslán na 15 let. Ačkoliv trest dokončil, zůstává ve vazbě. Zákony v Austrálii totiž umožňují zadržovat osobu odsouzenou za terorismus až tři roky po uplynutí trestu.

Benbrikovi právníci se proti zadržování odvolali. Odsouzený má nyní 90 dní na to, aby se odvolal proti zrušení víza a vrátil se do Alžírska.

Australský zákon umožňuje zbavit občanství pouze osoby s dvojím občanstvím, aby člověku zůstala státní příslušnost. V roce 2019 Austrálie odebrala občanství Neilu Prakashovi.

Muž, který zřejmě rekrutoval členy teroristické organizace Islámský stát (IS), je uvězněn v Turecku. Austrálie tvrdí, že měl dvojí občanství- kromě australského také fidžijské. Tvrzení Austrálie ale Fidži odmítá, což narušilo bilaterální vztahy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Wu-chan rok po uzávěře. Život v epicentru pandemie se vrátil k normálu

23.01.2021 09:18 Čínský Wu-chan si dnes připomíná rok od chvíle, kdy úřady jedenáctimilionové město uzavřely kvůli…

Tisk: V japonské vládě panuje shoda na nutnosti zrušit olympiádu. Zrušení…

22.01.2021 05:50 Japonská vláda došla v soukromých jednáních k závěru, že kvůli koronaviru bude nutné zrušit…

V Indii zasáhl požár továrnu největšího světového výrobce vakcín

21.01.2021 16:40 Nejméně pět lidských životů si dnes vyžádal mohutný požár v rozestavěné budově firmy Serum…

Peking zesílil opatření, počet nakažených roste

20.01.2021 09:27 Čínské hlavní město dnes oznámilo, že prověří všechny jednotlivce, kteří přijeli do Pekingu ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama