Austrálie povolala kvůli požárům 3000 armádních záložníků

Australská vláda povolala asi 3000 členů armádních záloh, aby hasičům pomohli vypořádat se s masivními požáry, které v zemi již několik týdnů devastují přírodu i obydlí. Oznámil to dnes australský premiér Scott Morrison, agentura AFP píše o bezprecedentní mobilizaci.

Děsivé snímky požáru buše v Austrálii (21. 12. 2019)
doporučujeme

Podle agentury AP dnes přibyly dvě oběti požárů. V noci na neděli přitom hrozí další zhoršení situace v důsledku očekávaného vedra a silných větrů, které sice snižují teploty, ale přispívají k šíření plamenů.

Morrison uvedl, že po nové zprávě o dvou mrtvých na ostrově Kangaroo Island (Klokaní ostrov) už si aktuální australská sezona požárů vyžádala celkem 23 životů. Dvanáct lidí zahynulo jen tento týden. Ve státě Viktorie na jihozápadě Austrálie zůstává šest lidí nezvěstných, přičemž ještě v pátek jich bylo 28, uvedl dnes premiér státu Daniel Andrews. Celkově jsou nezvěstných v Austrálii desítky. Požáry této sezony kromě toho už zničily na 1500 domů.

Do dnešního večera místního času ve Viktorii řádilo 14 požárů na úrovni, která si vynutila vyhlášení stavu nouze či evakuace. Ve státě Nový Jižní Wales bylo takových požárů 11. Celkový počet požárů v obou státech však překročil počet 150.

"Je tu množství požárů, které se spojují - jsou to velmi silné, velmi rozsáhlé a intenzivní požáry, které vytvářejí některé z bouří vyvolávaných požáry," upozornil dnes večer náčelník hasičů ve státu Nový Jižní Wales Shane Fitzsimmons. Nebezpečné podmínky podle něj budou pokračovat ještě mnoho následujících hodin.

Také australský Meteorologický úřad (BoM) potvrdil, že podmínky se rychle horší. Úřady se obávají, že aktuální požáry by mohly být horší než ty z Nového roku, které sežehly rozsáhlé oblasti lesního porostu a přinutily tisíce obyvatel a turistů hledat útočiště na plážích.

Nejhůře zasažené státy Viktorie a Nový Jižní Wales dnes znova sužovaly teploty nad 40 stupňů Celsia. V Sydney teploty dosahovaly 45 stupňů Celsia, na předměstí Penrith dokonce bylo zaznamenáno 48,9 stupně. V hlavním městě Austrálie Canbeře dnes bylo rekordních 44 stupňů.

Boj proti plamenům mají nyní podpořit i tisíce armádních rezervistů. "Toto rozhodnutí umožní mít více lidí v terénu, více letadel ve vzduchu, více lodí na moři," vysvětloval premiér Morrison mobilizaci záloh. Předseda vlády, který je v posledních týdnech kritizován za svou údajně nedostatečnou reakci na současnou krizi, nyní podle AP oznámil odklad plánovaných cest do Indie a Japonska.

Ministryně obrany Linda Reynoldsová uvedla, že australské vojenské zálohy dosud nikdy nebyly takovýmto způsobem a v takovémto měřítku povolány do akce. Rezervisté už nyní pomáhají s krizovými operacemi ve státě Queensland, ovšem v o mnoho menším počtu. Zároveň již bylo kvůli požárům nasazeno zhruba 2000 vojáků.

Obyvatelé na sociálních sítích zveřejňují fotografie z míst požáru a oblohy, která mění barvu na černou a červenou kvůli kouři a odleskům ohně. Jsou mezi nimi i fotografie města Mallacoota ve státě Viktorie, odkud bylo v pátek evakuováno 1000 lidí po moři. První evakuovaní dnes připluli do přístavu poblíž Melbourne po 20hodinové plavbě.

Podle vědců z Univerzity v Sydney, které citovala britská média, při požárech uhynulo od září už nejméně 480 milionů kusů zvířat - savců, plátků i plazů. Nejvíce v plamenech umírali koalové.

Části australské buše jsou v plamenech už od září, přičemž za poslední týdny shořelo přes pět milionů hektarů půdy, což je oblast větší než Slovensko. Stát Viktorie kvůli vývoji v pátek vyhlásil stav nouze. Kouř z lesních požárů podle AFP obtěžuje také obyvatele největších australských měst, Sydney a Melbourne, vítr ho ve čtvrtek odnesl přes Tasmanovo moře i na 2000 kilometrů vzdálený Nový Zéland.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama