Austrálie stáhla z Číny poslední dva novináře. Čelili vyšetřování, museli se ukrývat

Poslední dva korespondenti australských médií v Číně se po ukrývání na zastupitelských úřadech vrátili do Austrálie. Čínské úřady je vyšetřovaly v případu údajně spojeném s národní bezpečností. Informovala o tom dnes australská veřejnoprávní stranice ABC.

Čína, ilustrační fotografie
doporučujeme

Korespondent ABC v Pekingu a dopisovatel ekonomického deníku Australian Financial Review (AFR) v Šanghaji v pondělí večer místního času nastoupili do letadla do Sydney poté, co byli každý zvlášť vyslýcháni čínským ministerstvem státní bezpečnosti.

Žurnalisté Bill Birtles a Michael Smith, kteří od čínských úřadů dostali načas zákaz opustit zemi, se podle ABC v obavách o vlastní bezpečnost uchýlili na australské velvyslanectví v Pekingu, respektive na konzulát v Šanghaji. Australští diplomaté nakonec s čínskými představiteli vyjednali bezpečný odjezd ze země, oznámila australská šéfka diplomacie Marise Payneová. V největším australském městě dvojice přistála dnes ráno.

Podle čínských úřadů byli Australané k výslechu předvoláni v souvislosti s případem novinářky čínského původu s australským pasem Čcheng Lej (v anglickém přepisu Cheng Lei). Ta pracovala pro významnou čínskou státní televizi CGTN v Pekingu a před několika dny byla zatčena. Čínské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že Čcheng byla zadržena pro podezření ze zločinných aktivit ohrožujících národní bezpečnost.

Ministerstvo dnes také zdůraznilo, že vyšetřování Birtlese a Smithe bylo v souladu se zákonem. Peking upozornil, že zahraniční novináři pracující v Číně musejí respektovat místní zákony. Pokud tomu tak bude, nemusí mít žádné obavy, dodala čínská vláda.

Australští novináři se domnívají, že jejich kauza má politické pozadí. Náhradním korespondentům z Austrálie neudělila Čína víza. Poprvé od 70. let 20. století proto Austrálie nemá v Číně žádného akreditovaného novináře. "Připadalo nám to jako koordinovaná politická akce. Byli jsme jediní dva novináři v Číně pracující pro australská média," řekl dopisovatel AFR Smith agentuře Reuters.

S novinářkou Čcheng Lej se Smith podle svých slov jednou krátce setkal, ale nikdy s ní nemluvil. Birtles uvedl, že Čcheng znal, "ale nijak zvlášť dobře".

Napětí mezi Pekingem a Canberrou narostlo poté, co australská vláda vyzvala k mezinárodnímu vyšetření původu nového koronaviru. Peking od té doby zavedl vůči Austrálii obchodní cla a několik australských výrobků prověřuje z hlediska možné nedovolené státní podpory. Letos v červenci vydala vláda v Canbeře varování svým občanům před zvýšeným nebezpečím svévolného zatčení v Číně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Peking zesílil opatření, počet nakažených roste

20.01.2021 09:27 Čínské hlavní město dnes oznámilo, že prověří všechny jednotlivce, kteří přijeli do Pekingu ze…

Zakladatel Alibaby Jack Ma se prý ukázal na veřejnosti

20.01.2021 09:00 Aktualizováno Zakladatel čínské internetové společnosti Alibaba Jack Ma se poprvé od loňského října ukázal na…

Vědec vzal vítr z plachet dezinformátorům. Vysvětlil spojitost mezi…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR - Jedním z častých argumentů, ke kterému se uchylují příznivci dezinformací, je tvrzení, že…

První aerolinky zavádějí průkazy pro očkované a negativní

19.01.2021 18:01 Saúdskoarabské aerolinky Emirates a Etihad ve spolupráci s Mezinárodním sdružením pro leteckou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama