Austrálie stáhla z Číny poslední dva novináře. Čelili vyšetřování, museli se ukrývat

Poslední dva korespondenti australských médií v Číně se po ukrývání na zastupitelských úřadech vrátili do Austrálie. Čínské úřady je vyšetřovaly v případu údajně spojeném s národní bezpečností. Informovala o tom dnes australská veřejnoprávní stranice ABC.

Korespondent ABC v Pekingu a dopisovatel ekonomického deníku Australian Financial Review (AFR) v Šanghaji v pondělí večer místního času nastoupili do letadla do Sydney poté, co byli každý zvlášť vyslýcháni čínským ministerstvem státní bezpečnosti.

Žurnalisté Bill Birtles a Michael Smith, kteří od čínských úřadů dostali načas zákaz opustit zemi, se podle ABC v obavách o vlastní bezpečnost uchýlili na australské velvyslanectví v Pekingu, respektive na konzulát v Šanghaji. Australští diplomaté nakonec s čínskými představiteli vyjednali bezpečný odjezd ze země, oznámila australská šéfka diplomacie Marise Payneová. V největším australském městě dvojice přistála dnes ráno.

[Media meltdown to a new level]1. Terrifying to know #Australian reporters #BillBirtles & #MichaelSmith were forced to flee amid #Beijing's political intimidation. In the middle of the night, agents visited their homes & once banned them from leaving.https://t.co/THDqzpc4eQ

— Joshua Wong 黃之鋒 ? (@joshuawongcf) September 8, 2020

Podle čínských úřadů byli Australané k výslechu předvoláni v souvislosti s případem novinářky čínského původu s australským pasem Čcheng Lej (v anglickém přepisu Cheng Lei). Ta pracovala pro významnou čínskou státní televizi CGTN v Pekingu a před několika dny byla zatčena. Čínské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že Čcheng byla zadržena pro podezření ze zločinných aktivit ohrožujících národní bezpečnost.

Ministerstvo dnes také zdůraznilo, že vyšetřování Birtlese a Smithe bylo v souladu se zákonem. Peking upozornil, že zahraniční novináři pracující v Číně musejí respektovat místní zákony. Pokud tomu tak bude, nemusí mít žádné obavy, dodala čínská vláda.

Australští novináři se domnívají, že jejich kauza má politické pozadí. Náhradním korespondentům z Austrálie neudělila Čína víza. Poprvé od 70. let 20. století proto Austrálie nemá v Číně žádného akreditovaného novináře. "Připadalo nám to jako koordinovaná politická akce. Byli jsme jediní dva novináři v Číně pracující pro australská média," řekl dopisovatel AFR Smith agentuře Reuters.

S novinářkou Čcheng Lej se Smith podle svých slov jednou krátce setkal, ale nikdy s ní nemluvil. Birtles uvedl, že Čcheng znal, "ale nijak zvlášť dobře".

Napětí mezi Pekingem a Canberrou narostlo poté, co australská vláda vyzvala k mezinárodnímu vyšetření původu nového koronaviru. Peking od té doby zavedl vůči Austrálii obchodní cla a několik australských výrobků prověřuje z hlediska možné nedovolené státní podpory. Letos v červenci vydala vláda v Canbeře varování svým občanům před zvýšeným nebezpečím svévolného zatčení v Číně.

Související

Více souvisejících

novináři Austrálie Čína

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy