Austrálie trvá na vyšetřování původu koronaviru, Čína se opět ohradila

Austrálie nepolevuje ve snaze prosadit mezinárodní vyšetřování původu koronaviru, proti čemuž se Čína ostře vymezuje. Stupňující se roztržka mezi těmito dvěma státy by mohla ovlivnit jejich diplomatické a ekonomické vztahy, píše dnes agentura Reuters.

Čína, Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Australský premiér Scott Morrison dnes ubezpečil, že Austrálie bude ve své aktivitě pokračovat. Upřesnil, že požadované zhodnocení toho, jak koronavirus vznikl a následně se šířil, není cílený útok na Čínu, ale potřeba vzhledem k tomu, že covid-19 zahubil již přes 200.000 lidí po celém světě a znemožnil značnou část globální ekonomické aktivity.

"Zdálo by se nanejvýš rozumné, že svět by chtěl mít nezávislé zhodnocení toho, jak k tomu všemu došlo, aby se ze situace mohl poučit a předejít jejímu opakování," sdělil Morrison podle Reuters.

V reakci na tuto neutuchající snahu australských představitelů se Chu Si-ťin, šéfredaktor listu, který patří pod státní Lidový deník, na čínské sociální síti nechal slyšet, že "Austrálie je jako žvýkačka přilepená na podrážce čínské boty".

Čínský velvyslanec v Austrálii Čcheng Ťing-jie v pondělí naznačil, že by Číňané mohli začít bojkotovat australské výrobky a univerzity. Australští vládní představitelé tyto náznaky vnímají jako vyhrožování "ekonomickými donucovacími prostředky".

Čína je přitom pro Austrálii nejdůležitější obchodní partner. Nový Zéland, který má také nejintenzivnější obchodní vztahy právě s Čínou, dnes vyjádřil Austrálii a jejím výzvám podporu.

Čínská ambasáda také uveřejnila prohlášení o telefonátu, který se po velvyslancových výrocích uskutečnil mezi ním a představitelem australského ministerstva zahraničí. Prohlášení obsahuje detaily toho, o čem se údajně hovořilo. Jeho zveřejnění dnes čínská ambasáda vysvětlila potřebou uvést věci na pravou míru, protože podrobnosti hovoru "již zcela určitě kvůli některým australským představitelům unikly".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový Zéland zasáhla tři zemětřesení, hrozí tsunami

04.03.2021 21:50 Aktualizováno Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před tsunami a nařídily evakuaci…

Po středečním brutálním zásahu policie v Barmě pokračují protesty

04.03.2021 10:03 Barmská policie dnes zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří se shromáždili v největším…

Při protestech v Barmě dnes zemřelo 38 lidí. Zatýkají se novináři, mezi…

03.03.2021 19:57 Na několika místech Barmy při dnešních protestech proti únorovému vojenskému puči zemřelo 38 lidí.…

Olympijské hry v Tokiu zřejmě budou, ale bez diváků ze zahraničí

03.03.2021 16:12 Aktualizováno Japonská vláda s největší pravděpodobností neumožní zahraničním fanouškům přicestovat na olympijské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama