Austrálii sužují masivní požáry a vysoké teploty

Vysoké teploty a silný vítr nadále podporují rozsáhlé požáry, které hoří nedaleko australského hlavního města Canberry. Podle místních úřadů živel zničil několik budov a zachvátil okolí místní dálnice, která musela být uzavřena. Někteří obyvatelé proto nemají možnost se evakuovat, napsala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Požáry v Austrálii, foto: @gretathunberg
doporučujeme

Oheň nyní ohrožuje jižní předměstí Canberry a nedalekou vesnici Tharwa, jejíž obyvatelé se kvůli uzavřeným silnicím nemohou dostat pryč. "Požár může ohrozit život těch, kteří stojí v jeho cestě. Řízení je extrémně nebezpečné a potenciálně smrtelné," prohlásil místní představitel.

Region hlavního města vyhlásil v pátek kvůli požárům stav nouze. Učinil tak poprvé od roku 2003, kdy v plamenech zahynuli čtyři lidé. Dnes hoří jižně od Canberry asi 35.000 hektarů porostu. Silný vítr navíc roznáší jiskry až kilometry daleko a vytváří nová lokální ohniska, která se mohou časem spojit s hlavním požárem.

Ve státě Nový Jižní Wales, v němž se nachází rovněž teritorium hlavního města, nadále hoří asi 60 požárů, z nichž asi třetina není pod kontrolou. Kvůli pěti z nich vyhlásily místní úřady stav nouze. Asi dvacet požárů zuří rovněž v sousedním státu Victoria. Na místech, kde nehoří, přitom meteorologové předpovídají silné přívalové deště, jež podle nich mohou způsobit "nebezpečné a život ohrožující záplavy". V obou státech dnes teploty dosahovaly až 40 stupňů Celsia.

Letošní ničivá a výjimečně dlouhá sezóna požáru si v Austrálii od září vyžádala již 33 životů a podle odhadů zahubila až jednu miliardu divokých zvířat. Živel zničil přes 3000 domů a shořelo asi 117.000 kilometrů čtverečních porostu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Japonsku podlehlo koronaviru už osm lidí, kvůli nákaze jsou zavřené školy

27.02.2020 13:41 V Japonsku dnes novému typu koronaviru podlehl již osmý člověk, 80letý muž ze severu země. Japonské…

Jižní Korea a COVID-19: Dalších 505 nakažených koronavirem, armáda ruší…

27.02.2020 10:50 Aktualizováno Jižní Korea dnes ohlásila dalších 505 případů nákazy novým typem koronaviru. Většina z nich byla…

Počet obětí koronaviru v Číně klesá, celkem jich je 2744

27.02.2020 06:17 V pevninské Číně stoupl ve středu počet případů nákazy novým typem koronaviru o 433, celkově se tak…

Čína zavádí kontroly cestujících ze zahraničí, bojí se koronaviru

26.02.2020 21:51 Řada čínských měst nařídila přísnější kontroly cestujících ze zahraničí v obavě, že by mohli do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama