Australská vláda vyzvala čtvrt milionu lidí k evakuaci, hrozí megapožár

Australská vláda vyzvala bezmála čtvrt milionu obyvatel k evakuaci před požáry, jejichž nebezpečí umocňuje nová vlna veder spojená se silným větrem. V očekávání zhoršení situace byla povolána armáda, uvedl dnes podle agentury Reuters premiér Scott Morrison. Příštích několik hodin bude podle úřadů "velmi složitých".

Požár
doporučujeme

"Konec krize a této katastrofy je stále hodně daleko," prohlásil Morrison. Po poklesu teplot a mírném dešti z minulých dnů slibuje předpověď na dnešek teploty opět přes 40 stupňů a očekává se, že vát bude vítr o rychlosti více než 90 kilometrů v hodině. To vyvolává obavy, že by se oheň mohl na mnoha místech opět vymknout kontrole.

Úřady poslaly 240.000 obyvatelům ve státě Viktorie SMS zprávy s výzvou k evakuaci. Další lidé se mají přesunout do bezpečí ve státech Nový Jižní Wales a Jižní Austrálie, úřady však v tomto případě nesdělily, kolika osob se bude evakuace týkat.

zdroj: YouTube

V Novém Jižním Walesu zůstávají u pobřeží dvě lodi, které jsou připraveny evakuovat obyvatele v případě, že to bude nutné. Vrtulníky dnes přivážely zásoby a nezbytné vybavení do obcí ohrožených ohněm. V tomto státě momentálně hoří 134 požárů, z nichž 53 se dosud nepodařilo dostat pod kontrolu.

Místní hasičský sbor podle agentury AP uvedl, že pobřežní města jižně od Sydney - Eden, Batemans Bay a Nowra - opět ohrožují plameny. Ty byly dnes ráno stále pod kontrolou, silný vítr je nicméně může přenést přes zadržovací pásy, které hasiči zbavili vegetace.

"Všechny naše hasiče i obyvatele ohrožené požáry čeká dlouhé odpoledne a dlouhá noc," uvedl zástupce hasičů Shane Fitzsimmons. Jen v tomto státě pomáhá bojovat s požáry 72.000 dobrovolných hasičů.

Hasiči se obávají, že na hranici mezi Novým Jižním Walesem a Viktorií se dva velké požáry spojí do jednoho "megaohně". "Příštích několik hodin bude opravdu složitých," uvedl premiér Viktorie Daniel Andrews.

V hlavním městě Viktorie Melbourne a dalších místech státu dnes večer chtějí studenti demonstrovat za odpovědnější klimatickou politiku. Učinit tak chtějí navzdory výzvě policie i premiéra, aby akci odložili na dobu po požárech.

V největším australském lyžařském středisku Perisher ve Sněžných horách nasadili v očekávání příchodu požáru sněžná děla, která nyní kropí vodou ohrožená místa. Správci se chtějí vyhnout osudu severněji položeného střediska Selwyn, kde minulý týden plameny pohltily budovy a zničily lyžařské vleky.

Od vypuknutí živelní katastrofy loni v září shořelo již 10,3 milionu hektarů porostu, což je o téměř čtvrtinu více, než je rozloha Česka. Oheň připravil o život 26 lidí a zničil 2000 domů. Australský meteorologický úřad ve čtvrtek sdělil, že na kontinentu nebylo od roku 1910, kdy začal s měřením, nikdy tak teplo a sucho jako v loňském roce.

Pokračují veřejné sbírky na zvládání požárů, na nichž se podílí mnoho známých osobností. Mistr světa formule 1 Lewis Hamilton ve čtvrtek na twitteru oznámil, že "zvířata, hasiče a dobrovolníky" podpoří částkou ve výši 500.000 dolarů (11,36 milionu korun).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Při nehodě autobusu vezoucího poutníky zemřelo v Pákistánu nejméně 20 lidí

11.06.2021 10:59 Při nehodě přeplněného autobusu vezoucího poutníky dnes na jihozápadě Pákistánu zemřelo nejméně 20…

V Indii za poslední den přibylo 91.702 infikovaných koronavirem a 3403…

11.06.2021 09:26 Indie oznámila 91.702 nových případů nákazy koronavirem za poslední den a 3403 úmrtí v souvislosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama