Australský kardinál Pell věděl o zneužívání dětí, uvedla komise

Australský kardinál George Pell věděl o sexuálním zneužívání mladistvých kněžími v Austrálii, nepodnikl ale žádné kroky, aby mu zabránil. Uvedla to australská královská komise, která byla vyšetřením případů pověřena. Její šetření skončilo už v roce 2017, informace týkající se Pella byly však zveřejněny až dnes, napsal zpravodajský server BBC News.

George Pell
doporučujeme

Dřívějšímu publikování bránil fakt, že sám Pell, který byl do loňského února jako prefekt ekonomického sekretariátu třetím mužem Vatikánu, čelil obvinění ze sexuálního zneužívání dětí. V roce 2018 byl kardinál usvědčen ze sexuálního zneužití dvou chlapců a odsouzen k šestiletému trestu vězení. Počátkem dubna ho ale australský nejvyšší soud v odvolacím řízení překvapivě zprostil obvinění a Pell byl z vazby propuštěn.

Australská královská komise nyní zveřejnila více než 100 stránek ze své zprávy, které se kardinála Pella týkají. Podle dokumentu Pell věděl o pedofilních kněžích jak na počátku své kariéry, tak i v pozdějších letech, kdy zastával vyšší funkce. Pell závěry komise odmítl. "Tyto názory nejsou podpořeny žádnými důkazy," citoval jeho reakci server BBC.

Významná část zprávy pojednávala o Pellově postoji ke knězi Geraldu Ridsdaleovi, který byl odsouzen za sexuální zneužití více než 50 dětí a nyní si odpykává dlouholetý trest vězení. Autoři zprávy podle agentury AFP odmítli opakované Pellovo tvrzení, že o činech svého bývalého kolegy a spolubydlícího z australského města Ballarat nic netušil.

Pell se naopak podle vyšetřování přímo podílel na rozhodnutích přesouvat kněze Ridsdalea a další duchovní podezřelé ze zneužívání mladistvých mezi jednotlivými farnostmi.

"Jsme přesvědčeni, že již v roce 1973 kardinál Pell nejen věděl o sexuálním zneužívání dětí duchovními, ale rovněž zvažoval opatření, kterými by se předešlo vyzrazení," píše se ve zprávě.

Australská královská komise, zřízená v roce 2012 k vyšetřování sexuálních zločinů na dětech spáchaných různými institucemi v Austrálii, vyslechla za pět let více než 8000 obětí. Komise dospěla k závěru, že největšího počtu těchto zločinů se dopouštěli zástupci katolických institucí. Podle vyšetřovatelů mezi roky 1950 a 2010 zneužívalo mladistvé sedm procent katolických kněžích v Austrálii.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyšetřovatelka OSN nevěří ve stíhání saúdskoarabského prince

09.07.2020 19:33 Bez změny režimu v Saúdské Arábii je nepravděpodobné, že by se tamní korunní princ Muhammad bin…

Čína v nemilosti USA. Washington na ni uvalil sankce kvůli perzekuci Ujgurů

09.07.2020 19:18 Spojené státy uvalily sankce na čtyři čínské představitele, kteří jsou podle nich odpovědní za…

Austrálie prodlouží platnost víz obyvatelům Hongkongu

09.07.2020 17:40 Aktualizováno Austrálie kvůli spornému čínskému bezpečnostnímu zákonu pro Hongkong pozastavuje s tímto…

Čína hlásí devět nových případů koronaviru, Rusko má přes 707 tisíc…

09.07.2020 14:59 Aktualizováno Pevninská Čína ve středu zaznamenala devět nových případů nemoci covid-19, což je o dva více než o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy