Australský premiér Morrison odmítá snížit těžbu uhlí, navzdory katastrofickým požárům

Australský premiér Scott Morrison dnes odmítl výzvy k omezení těžby uhlí v Austrálii, která je největším exportérem této suroviny na světě. Země se v současné době potýká s rozsáhlými lesními požáry, které si vyžádaly už deset lidských obětí, a australská vláda čelí kritice kvůli své neochotě reagovat na klimatické změny.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Scott Morrison
doporučujeme

Morrison jakoukoli spojitost mezi nynějšími ničivými požáry a klimatickými změnami rezolutně popírá. "Nezrušíme pracovní místa tisíců Australanů tím, že se vzdáme tradičních průmyslových odvětví," řekl Morrison televizní stanici Channel Seven. "Nepřistoupíme na lehkomyslné požadavky, které by poškodily ekonomiku," dodal premiér.

Požáry začaly v září a od té doby zničily na tři miliony hektarů porostů, což odpovídá skoro polovině rozlohy České republiky. Popelem lehlo více než 950 domů a o život přišlo deset lidí. Nejhůře postižen je stát Nový Jižní Wales na jihovýchodě země, vážná situace je ale i ve státech Viktorie a Jižní Austrálie. O víkendu kupříkladu shořela velká část obce Balmoral nedaleko největšího australského města Sydney.

zdroj: YouTube

V době, kdy vlna veder a požáry minulý týden vrcholily, byl premiér Morrison se svou rodinou na Havaji na dovolené, kterou prý už dříve slíbil dcerám. Pod tlakem kritiky se vrátil do Austrálie dříve a dnes poskytl rozhovory několika australským médiím.

V rozhovoru s televizí Nine premiér prohlásil, že řešení klimatických změn je stejně důležité nyní, jako bylo před tím, než ničivé požáry začaly. Podle Morrisona je ale Austrálie na dobré cestě splnit své závazky, které si dala ohledně snížení emisí.

Austrálie slíbila snížit do roku 2030 ve srovnání s rokem 2005 emise o 26 až 28 procent. Experti ale opakovaně varovali, že země pravděpodobně slib nesplní.

Minulý týden Austrálie zažila vůbec nejteplejší den v historii měření, když průměrná teplota na australském území dosáhla ve středu 41,9 stupně Celsia. Ve vnitrozemí teploty na řadě míst přesahovaly 45 stupňů Celsia. Dnes vedra polevila, v zemi ale nadále hoří na 200 požárů a meteorologové předpovídají, že po Vánocích se znovu oteplí. Příští víkend by se například ve městě Adelaide ve státě Jižní Austrálie měla rtuť teploměru opět vyšplhat k 39 stupňům Celsia.

"Musíme si uvědomit, že výraznou změnu počasí s příchodem dešťů nemůžeme očekávat dříve než v lednu či únoru," prohlásil zástupce místních hasičů Shane Fitzsimmons. "Máme tedy před sebou pořád dlouhou cestu. Pořád jsou to nějaké čtyři, šest týdnů, než se dočkáme znatelnějšího zlepšení počasí," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ghosnův útěk. Japonsko žádá USA o vydání údajných kompliců exšéfa Nissanu

03.07.2020 15:02 Japonsko požádalo Spojené státy o vydání dvou osob stíhaných v souvislosti s útěkem někdejšího šéfa…

Covid-19 opět trápí východní Asii: Rekordní nárůst infikovaných na…

03.07.2020 13:36 V Číně se za poslední den koronavirem nakazilo dalších pět lidí, o den dříve nejlidnatější země…

Nahradí příměří mír, nebo nová válka? Profesor má o situaci v Koreji jasno

03.07.2020 00:01 NÁZOR - Korejská válka může formálně, legálně skončit mírovou smlouvou, která by nahradila…

Horníky v Barmě spláchla vlna bahna, přes 160 mrtvých

02.07.2020 17:39 Aktualizováno Více než 160 lidí zahynulo při sesuvu půdy v jadeitovém dole na severu Barmy. S odvoláním na místní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy