Australský premiér Morrison se nechal naočkovat, země spouští vakcinaci

Australský premiér Scott Morrison se dnes za přítomnosti televizních kamer nechal naočkovat proti koronaviru, aby zvýšil důvěru ve vakcínu. Země spouští očkování v pondělí a na příští týden má připraveno nejméně 60.000 dávek, uvedl server BBC.

Scott Morrison
doporučujeme

Morrison byl součástí malé skupiny lidí, která dnes byla naočkována. Patřili do ní také zdravotníci z první line a obyvatelé domů s pečovatelskou službou. Jako první byla naočkována pětaosmdesátiletá Jane Malysiaková.

Premiér Morrison před naočkováním prohlásil, že vakcinace je bezpečná a důležitá a že je potřeba začít u těch nejzranitelnějších a u lidí, kteří jsou v první linii. První očkovaní dostanou vakcínu společností Pfizer a BioNTech, která má v zemi povolení k používání.

Tento týden australské úřady podmínečně schválily také vakcínu, kterou vyvinula společnost AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Očkování touto vakcínou by mělo začít příští měsíc. Ministr zdravotnictví Greg Hunt uvedl, že vakcína od firmy AstraZeneca by měla do země dorazit v nadcházejících týdnech.

Austrálie má za cíl do konce března naočkovat čtyři miliony z celkových asi 25 milionů obyvatel. Očkování dostane nejprve na 700.000 zdravotníků v první linii, členů pohraniční stráže, zaměstnanců a obyvatel pečovatelských domů.

Proti očkování se v sobotu v Austrálii protestovalo v několika městech, včetně Melbourne, Sydney a Brisbane. Podle stanice ABC se protestů celkem zúčastnilo několik tisíc lidí. V Melbourne se několik protestujících střetlo s policisty, kteří proti nim použili pepřový sprej a několik jich zatkli.

Austrálie od začátku pandemie zjistila 28.920 nakažených, nejméně 909 lidí s nemocí covid-19 zemřelo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový Zéland zasáhla tři zemětřesení, hrozí tsunami

04.03.2021 21:50 Aktualizováno Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před tsunami a nařídily evakuaci…

Po středečním brutálním zásahu policie v Barmě pokračují protesty

04.03.2021 10:03 Barmská policie dnes zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří se shromáždili v největším…

Při protestech v Barmě dnes zemřelo 38 lidí. Zatýkají se novináři, mezi…

03.03.2021 19:57 Na několika místech Barmy při dnešních protestech proti únorovému vojenskému puči zemřelo 38 lidí.…

Olympijské hry v Tokiu zřejmě budou, ale bez diváků ze zahraničí

03.03.2021 16:12 Aktualizováno Japonská vláda s největší pravděpodobností neumožní zahraničním fanouškům přicestovat na olympijské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama