Australští hasiči se snaží zachránit lidi, které oheň uvěznil na plážích

V Austrálii začala rozsáhlá záchranná operace na pomoc tisícům lidí, kteří před ničivými požáry uprchli na pláže, kde strávili i Silvestra. Do akce se zapojily také vojenské lodě a letadla, aby přepravily humanitární pomoc a pomohly vyhodnotit škody, uvedla dnes agentura AFP.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Děsivé snímky požáru buše v Austrálii (21. 12. 2019)
doporučujeme

Během posledních 48 hodin zahynuli čtyři lidé a pět dalších se pohřešuje. Nekontrolované požáry nadále sužují jihovýchod kontinentu. Plameny zničily nejméně dvě školy a desítky dalších domů, z některých vesnic nezbylo nic jiného než dýmající ruiny, uvedla AFP.

Od září při požárech v Austrálii zemřelo 14 osob. Oheň také zničil více než 1000 domů a poškodil porosty na 5,5 milionu hektarů, což je rozloha přesahující polovinu Česka.

Podle serveru BBC News popelem lehly dvě stovky domů na pobřeží. Podle policie o život přišel třiašedesátiletý muž a jeho devětadvaceti1letý syn, kteří se opozdili ve snaze zachránit své domácí a zemědělské vybavení. Další mrtvý muž byl nalezen ve vyhořelém autě v časných ranních hodinách Nového roku.

Podle informací z několika turistických oblastí tisíce turistů i místních obyvatel o silvestrovském večeru uvízly na plážích obklopených plameny. Požáry způsobily četné výpadky elektřiny, telefonického spojení a internetu.

Hasiči čelí velkým potížím při záchraně zraněných v izolovaných oblastech. "Do určitých místech není přístup ani po silnici, ani letadlem, je to příliš nebezpečné. Nemůžeme se tam dostat a lidé odtud nemohou odejít," uvedl náčelník hasičů ve státu Nový Jižní Wales Shane Fitzsimmons. Vojáci se podle AFP obávají, že může trvat i několik dní, než se dostanou do velmi odlehlých lokalit.

Dobrá zpráva přišla z letoviska Mallacoota, kde čtyři tisícovky lidí, uvízlých na pláži, za pomoci hasičských vozů uniklo plamenům bez zranění. "Na konci této operace se hasiči dočkali potlesku ve stoje," poznamenal v televizi ABC šéf záchranářů ve státu Victoria Andrew Crisp.

Radost však trvala u mnoha místních obyvatel jen krátce, protože zjistili, že jejich domy lehly popelem. Město by také mohlo zůstat odříznuté od světa ještě několik týdnů. Začaly proto shozy potravin a během dneška by měla připlout loď naložená zásobami na dva týdny.

Pokles extrémních teplot a zeslábnutí větru by hasičům mělo dopřát chvilku oddechu, ale od soboty se očekávají opět podmínky příznivé pro šíření ohně. Úřady se obávají hlavně nových požárů v horských oblastech. "Hodně lidí je v horách na dovolené," varoval Crisp a ujistil, že hašení těchto požárů bude mít prioritu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mela u čínské ambasády v Praze. Lidé házeli přes plot deštníky a krysy

25.01.2020 21:56 Aktualizováno Asi 15 lidí dnes přišlo demonstrovat k čínskému velvyslanectví v Praze proti režimu v této zemi. Na…

Uprchlický tábor Al-Húl je peklo. Syrští Kurdové z něj odvezli 21 sirotků

25.01.2020 21:30 Aktualizováno Kurdské úřady, které odpovídají za uprchlické tábory v severní Sýrii, dnes převezly 21 sirotků z…

Koronavirus už řádí po celé Číně, platí nejvyšší stav pohotovosti

25.01.2020 16:47 V Číně se podle posledních oficiálních údajů novým koronavirem nakazilo už 1372 lidí, 41 jich…

Lovci mešit v akci. Sčítači mají herkulovský úkol, nasadili i drony

25.01.2020 15:18 Aktualizováno Zatímco páteční modlitba pomalu končí, věřící pozorují Fakhryho Affana, jak řídí nad jejich hlavami…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama