Autoritářský prezident Tádžikistánu popáté zvítězil ve volbách, dostal přes 90 procent hlasů

Tádžický prezident Imomali Rachmon zvítězil v nedělním hlasováním a s 90,92 procenty hlasů podle předběžných výsledků byl zvolen na páté funkční období. Podle agentury Reuters to dnes oznámila tádžická ústřední volební komise.

Imomali Rachmon
doporučujeme

Rachmon si podle agentury AFP zajistil mandát na dalších sedm let. K urnám se dostavilo 85,4 procent voličů, upřesňuje agentura TASS. Osmašedesátiletý muž vládne v bývalé sovětské republice s 9,5 milionu obyvatel již od roku 1992, včetně období občanské války. Postupně posílil své postavení a změna ústavy v roce 2016 mu zajistila prakticky doživotní setrvání ve funkci. Dlouholetý tádžický prezident je vnímán jako spojenec Ruska, které má v zemi svou největší vojenskou základnu v zahraničí.

Hlavní opoziční síla, sociální demokracie, volby bojkotovala na protest proti zákonům, které podle ní mají zajistit dominanci Rachmonovy vládnoucí strany. Čtyři další kandidáti, kteří jsou zároveň členové dolní komory parlamentu, poslušné příkazů prezidenta, nevedli nijak výraznou kampaň a ani neočekávali zisk většího počtu hlasů.

Mnoho lidí v Tádžikistánu, jehož obyvatelé se převážně hlásí k sunnitskému islámu, očekává, že Rachmon, který má devět dětí, za svého nástupce prosadí nejstaršího syna Rustama (32). Ten je nyní starostou hlavního města Dušanbe a předsedou horní komory parlamentu, který podle ústavy přebírá roli hlavy státu v případě, že prezident nemůže funkci vykonávat.

I když výsledky voleb byly podle mnohých předvídatelné, hlasování v Tádžikistánu letos poutá větší pozornost vzhledem k tomu, že nedávné volby ve dvou jiných postsovětských republikách, Bělorusku a Kyrgyzstánu, vyvolaly protesty a přispěly k rozšíření pásma nestability okolo Ruska.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stíhačky USA opět zaútočily na hnutí Tálibán, pět radikálů zabito

26.10.2020 14:36 Americké vojenské letectvo v neděli bombardovalo povstalce z hnutí Tálibán. Uvedl to dnes podle…

Na Filipínách se po tajfunu Molave pohřešuje 12 rybářů, Vietnam chystá…

26.10.2020 12:18 Na Filipínách pohřešují po úderu tajfunu Molave 12 rybářů. Tajfun udeřil v noci z neděle na dnešek…

Pákistán odsoudil šíření nenávisti vůči islámu: Macron schválně provokuje,…

26.10.2020 12:11 Pákistán si dnes předvolal francouzského velvyslance, aby mu sdělil svou nespokojenost s šířením…

Melbourne uvolnění další restrikce. Covid máme pod kontrolou, oznámil…

26.10.2020 10:34 Australské město Melbourne a stát Viktorie čeká od úterní půlnoci další vlna uvolnění…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama