"Babička Wongová" nalezena. Čína měsíce zadržovala a ponižovala hongkongskou aktivistku

Čtyřiašedesátiletá hongkongská aktivistka, která bývala pravidelně vidět na protivládních protestech s velkou britskou vlajkou v ruce, se poprvé po 14 měsících objevila na veřejnosti. Bělovlasá obrýlená demonstrantka známá pod přezdívkou "babička Wongová" na emotivní tiskové konferenci řekla, že byla zadržována v pevninské Číně.

Alexandra Wongová uvedla, že ji čínské úřady zadržely loni v srpnu v pohraničním městě Šen-čen, kde žila. Bez obvinění ve vazbě strávila 45 dní. "Bála jsem se, že v tom zadržovacím zařízení zemřu," citoval aktivistku server BBC News.

Následně Wongovou čínské úřady přiměly, aby před kamerou prohlásila, že nebyla mučena, že se již nebude účastnit protestů a nebude poskytovat rozhovory médiím. Rovněž byla donucena písemně doznat, že její aktivismus je špatný. "Byla to ta nejhorší věc, kterou jsem ve svém životě udělala," řekla.

HK activist Grandma Wong says kept back in Shenzhen for 14 months https://t.co/uConNoE6bf pic.twitter.com/MLEbSh8Tg4

— Reuters (@Reuters) October 17, 2020

Poté byla Wongová poslána do provincie Šen-si na severovýchodě Číny na "vlasteneckou cestu". Musela například zpívat čínskou státní hymnu a nechat se vyfotografovat, jak mává čínskou vlajkou. Nakonec ji čínské úřady propustily na kauci, neměla však ještě rok dovoleno vrátit se do Hongkongu. Tato lhůta vypršela minulý měsíc.

Wongová novinářům řekla, že v současné době nemá odvahu vrátit se do čínského Šen-čenu, "pokud tam nedojde k radikální změně politické situace". "Svůj boj nevzdám. Je nutné přinášet oběti, jinak se autoritářský systém nezmění," uvedla.

Vyzvala rovněž k propuštění 12 hongkongských aktivistů, kteří byli v srpnu zadrženi na moři čínskými úřady, když se pravděpodobně pokoušeli uprchnout na Tchaj-wan.

V Hongkongu lidé od loňského června demonstrují za demokratické reformy a proti sílícímu vlivu pevninské Číny, pod jejíž správu se tato bývalá britská kolonie v roce 1997 vrátila. Peking v reakci na protesty vydal v červnu pro autonomní Hongkong nový bezpečnostní zákon, který má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování.

Související

Více souvisejících

Čína Alexandra Wongová Hongkong

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy