"Babička Wongová" nalezena. Čína měsíce zadržovala a ponižovala hongkongskou aktivistku

Čtyřiašedesátiletá hongkongská aktivistka, která bývala pravidelně vidět na protivládních protestech s velkou britskou vlajkou v ruce, se poprvé po 14 měsících objevila na veřejnosti. Bělovlasá obrýlená demonstrantka známá pod přezdívkou "babička Wongová" na emotivní tiskové konferenci řekla, že byla zadržována v pevninské Číně.

Čínská policie
doporučujeme

Alexandra Wongová uvedla, že ji čínské úřady zadržely loni v srpnu v pohraničním městě Šen-čen, kde žila. Bez obvinění ve vazbě strávila 45 dní. "Bála jsem se, že v tom zadržovacím zařízení zemřu," citoval aktivistku server BBC News.

Následně Wongovou čínské úřady přiměly, aby před kamerou prohlásila, že nebyla mučena, že se již nebude účastnit protestů a nebude poskytovat rozhovory médiím. Rovněž byla donucena písemně doznat, že její aktivismus je špatný. "Byla to ta nejhorší věc, kterou jsem ve svém životě udělala," řekla.

Poté byla Wongová poslána do provincie Šen-si na severovýchodě Číny na "vlasteneckou cestu". Musela například zpívat čínskou státní hymnu a nechat se vyfotografovat, jak mává čínskou vlajkou. Nakonec ji čínské úřady propustily na kauci, neměla však ještě rok dovoleno vrátit se do Hongkongu. Tato lhůta vypršela minulý měsíc.

Wongová novinářům řekla, že v současné době nemá odvahu vrátit se do čínského Šen-čenu, "pokud tam nedojde k radikální změně politické situace". "Svůj boj nevzdám. Je nutné přinášet oběti, jinak se autoritářský systém nezmění," uvedla.

Vyzvala rovněž k propuštění 12 hongkongských aktivistů, kteří byli v srpnu zadrženi na moři čínskými úřady, když se pravděpodobně pokoušeli uprchnout na Tchaj-wan.

V Hongkongu lidé od loňského června demonstrují za demokratické reformy a proti sílícímu vlivu pevninské Číny, pod jejíž správu se tato bývalá britská kolonie v roce 1997 vrátila. Peking v reakci na protesty vydal v červnu pro autonomní Hongkong nový bezpečnostní zákon, který má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael a Súdán se dohodly na normalizaci vzájemných vztahů, oznámil Trump

23.10.2020 20:36 Aktualizováno Izrael se dohodl se Súdánem na normalizaci vzájemných diplomatických vztahů. Podle agentury Reuters…

Soul zkoumá úmrtí lidí, kteří zemřeli po očkování proti chřipce

23.10.2020 19:49 Jihokorejský vládní zdravotní úřad dnes zopakoval, že bude pokračovat v rozsáhlém programu očkování…

Trumpův výrok o špinavém vzduchu vyvolal v Indii bouři

23.10.2020 18:20 Čtvrteční výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o "nechutně špinavém" vzduchu v Indii způsobil…

Greenpeace varuje: Voda z Fukušimy vypuštěná do oceánu může poškodit…

23.10.2020 14:25 Voda z atomové elektrárny v japonské Fukušimě, kterou chce Japonsko vypouštět do moře, může…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama