"Babička Wongová" nalezena. Čína měsíce zadržovala a ponižovala hongkongskou aktivistku

Čtyřiašedesátiletá hongkongská aktivistka, která bývala pravidelně vidět na protivládních protestech s velkou britskou vlajkou v ruce, se poprvé po 14 měsících objevila na veřejnosti. Bělovlasá obrýlená demonstrantka známá pod přezdívkou "babička Wongová" na emotivní tiskové konferenci řekla, že byla zadržována v pevninské Číně.

Čínská policie
doporučujeme

Alexandra Wongová uvedla, že ji čínské úřady zadržely loni v srpnu v pohraničním městě Šen-čen, kde žila. Bez obvinění ve vazbě strávila 45 dní. "Bála jsem se, že v tom zadržovacím zařízení zemřu," citoval aktivistku server BBC News.

Následně Wongovou čínské úřady přiměly, aby před kamerou prohlásila, že nebyla mučena, že se již nebude účastnit protestů a nebude poskytovat rozhovory médiím. Rovněž byla donucena písemně doznat, že její aktivismus je špatný. "Byla to ta nejhorší věc, kterou jsem ve svém životě udělala," řekla.

Poté byla Wongová poslána do provincie Šen-si na severovýchodě Číny na "vlasteneckou cestu". Musela například zpívat čínskou státní hymnu a nechat se vyfotografovat, jak mává čínskou vlajkou. Nakonec ji čínské úřady propustily na kauci, neměla však ještě rok dovoleno vrátit se do Hongkongu. Tato lhůta vypršela minulý měsíc.

Wongová novinářům řekla, že v současné době nemá odvahu vrátit se do čínského Šen-čenu, "pokud tam nedojde k radikální změně politické situace". "Svůj boj nevzdám. Je nutné přinášet oběti, jinak se autoritářský systém nezmění," uvedla.

Vyzvala rovněž k propuštění 12 hongkongských aktivistů, kteří byli v srpnu zadrženi na moři čínskými úřady, když se pravděpodobně pokoušeli uprchnout na Tchaj-wan.

V Hongkongu lidé od loňského června demonstrují za demokratické reformy a proti sílícímu vlivu pevninské Číny, pod jejíž správu se tato bývalá britská kolonie v roce 1997 vrátila. Peking v reakci na protesty vydal v červnu pro autonomní Hongkong nový bezpečnostní zákon, který má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Laboratorní únik koronaviru nelze vyloučit a je nutné jej prověřit, zní z…

09.03.2021 00:01 NÁZOR - Více než rok po začátku koronavirové pandemie zůstává její počátek záhadou, konstatuje…

V Barmě zastřelili dva demonstranty, pracující stávkují

08.03.2021 12:18 V Barmě dnes zahynuli další dva demonstranti, kteří se účastnili protestů proti únorovému…

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

07.03.2021 15:45 Aktualizováno Desítky tisíc lidí dnes vyšly do ulic barmských měst, aby znovu protestovaly proti vojenské juntě,…

Čína chce dle ministra komunikovat s USA se vzájemným respektem

07.03.2021 11:42 Aktualizováno Čína je ochotná komunikovat se Spojenými státy na základě vzájemného respektu a doufá, že…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama