Bahrajn schválil krizové nasazení vakcíny proti koronaviru

Ostrovní království Bahrajn dnes oznámilo, že schválilo krizové nasazení vakcíny proti koronaviru, kterou vyvinula americká farmaceutická společnost Pfizer ve spolupráci se svým německým partnerem BioNTech. Po Británii je Bahrajn teprve druhý stát na světě, který nasazení této vakcíny schválil, píše agentura AP.

Bahrajn
doporučujeme

O rozhodnutí Bahrajnu dnes večer informovala státní bahrajnská tisková agentura. Británie schválení vakcíny oznámila ve středu. Kolik dávek vakcíny hodlá Bahrajn nakoupit, není jasné. Bahrajnský regulační úřad nasazení vakcíny podle agentury schválil po předchozí důkladné analýze dostupných dat.

Již dříve království schválilo krizové využití čínské vakcíny od společnosti Sinopharm.

Očkovací látka vyvinutá ve spolupráci firem Pfizer a BioNTech má podle klinických testů až 95procentní účinnost. Údaj se vztahuje k ochraně před covidem-19. Do jaké míry chrání před nákazou koronavirem SARS-CoV-2, který nemoc způsobuje, zatím není jasné. Přípravek přitom podle výrobců nemá žádné vážné vedlejší účinky. V nejohroženější skupině starších lidí je účinnost 94 procent.

Nákup až 300 milionů dávek této vakcíny schválila už v listopadu Evropská komise a žádost o schválení mimořádného nasazení látky si firmy rovněž v listopadu podaly ve Spojených státech.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v úterý uvedla, že zkoumání žádosti firem Pfizer a BioNTech o podmínečnou registraci jejich vakcíny chce dokončit nejpozději do 29. prosince. S rozhodnutím pak musí souhlasit ještě Evropská komise, která svůj závěr hodlá vydat do tří dnů poté, co získá doporučení od EMA, píše dnes agentura DPA. Obvykle to trvá 67 dnů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisk: V japonské vládě panuje shoda na nutnosti zrušit olympiádu. Zrušení…

22.01.2021 05:50 Japonská vláda došla v soukromých jednáních k závěru, že kvůli koronaviru bude nutné zrušit…

V Indii zasáhl požár továrnu největšího světového výrobce vakcín

21.01.2021 16:40 Nejméně pět lidských životů si dnes vyžádal mohutný požár v rozestavěné budově firmy Serum…

Peking zesílil opatření, počet nakažených roste

20.01.2021 09:27 Čínské hlavní město dnes oznámilo, že prověří všechny jednotlivce, kteří přijeli do Pekingu ze…

Zakladatel Alibaby Jack Ma se prý ukázal na veřejnosti

20.01.2021 09:00 Aktualizováno Zakladatel čínské internetové společnosti Alibaba Jack Ma se poprvé od loňského října ukázal na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama