Bangladéš přesunul dalších 1804 Rohingů na odlehlý ostrov, hrozí jim tam nebezpečí

Bangladéš dnes převezl druhou skupinu uprchlíků z rohingské menšiny na nízko položený ostrov Thengar Čár, který se v Bengálském zálivu vynořil teprve před 20 lety. Organizace na ochranu práv uprchlíků kritizují způsob přesunu a životní podmínky na ostrově, který je často bičován bouřemi, informovala agentura Reuters.

Pohled do tábora Balukhali v Bangladéši. (Foto: Dalila Mahdawi)
doporučujeme

Na začátku prosince už Bangladéš na ostrov přepravil více než 1600 uprchlíků, nyní lodě bangladéšského vojenského námořnictva přepravily dalších 1804 Rohingů. Uprchlíci v záchranných vestách a ochranných rouškách cestovali na dřevěných lavicích na palubě pěti lodí. Někteří k sobě tiskli kachny, holuby a slepice v bambusových košících.

Thengar Čár vznikl nahromaděním usazenin teprve před 20 lety. Nízko položený ostrov byl v minulosti pravidelně vystaven náporu bouří a záplav a byl proto považován za nevhodný pro trvalé obydlení. Bangladéšské námořnictvo ale na ostrově vybudovalo protizáplavovou hráz, domy, nemocnice či mešity a podle úřadů tam nyní může žít až 100.000 lidí.

Organizace na ochranu uprchlíků a OSN v minulosti vyjádřily obavu, že silná bouře by mohla ohrozit životy obyvatel ostrova v oblasti, která se pravidelně musí potýkat s nepříznivým počasím. V roce 1991 zahynulo v Bangladéši téměř 143.000 lidí, když cyklón zahnal na pobřeží čtyři a půl metru vysokou přívalovou vlnu.

Od srpna 2017 přišlo do Bangladéše ze sousední Barmy zhruba 750.000 uprchlíků z řad rohingské menšiny. Rohingové jsou muslimská menšina, která žije v barmském Arakanském státě. Jejich počet se odhaduje na 1,1 milionu. V převážně buddhistické Barmě čelí dlouhodobé diskriminaci.

Barmské úřady je považují za přistěhovalce z Bangladéše, kteří do země přišli většinou v dobách britské koloniální nadvlády a v Barmě jsou nelegálně. Většina Rohingů byla občanství zbavena v roce 1982 a zůstali bez státní příslušnosti.

V srpnu 2017 barmské bezpečnostní složky zahájily proti Rohingům rozsáhlou ofenzivu v reakci na útok rohingských povstalců na policejní stanoviště. Ze svých domovů za několik týdnů uprchlo přes 700.000 příslušníků muslimského etnika. Podle OSN nesla barmská ofenziva rysy genocidy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisk: V japonské vládě panuje shoda na nutnosti zrušit olympiádu. Zrušení…

22.01.2021 05:50 Japonská vláda došla v soukromých jednáních k závěru, že kvůli koronaviru bude nutné zrušit…

V Indii zasáhl požár továrnu největšího světového výrobce vakcín

21.01.2021 16:40 Nejméně pět lidských životů si dnes vyžádal mohutný požár v rozestavěné budově firmy Serum…

Peking zesílil opatření, počet nakažených roste

20.01.2021 09:27 Čínské hlavní město dnes oznámilo, že prověří všechny jednotlivce, kteří přijeli do Pekingu ze…

Zakladatel Alibaby Jack Ma se prý ukázal na veřejnosti

20.01.2021 09:00 Aktualizováno Zakladatel čínské internetové společnosti Alibaba Jack Ma se poprvé od loňského října ukázal na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama