Bangladéš stěhuje Rohingy na nehostinný ostrov, lidskoprávní organizace protestují
Bangladéš dnes začal s kontroverzním přesunem více než tisíce uprchlíků rohingské menšiny na ostrov Thengar Čár v Bengálském zálivu. Nízko položený ostrov je však pravidelně pod náporem bouří a záplav, za nevhodný k osídlení ho považují některé lidskoprávní skupiny i OSN, píše agentura AFP.
doporučujeme
Z uprchlických táborů dnes za doprovodu policie vyrazily desítky autobusů směřujících do přístavního města Čitágáon. Tam na Rohingy čekají lodě bangladéšského námořnictva, které je mají v pátek dopravit na ostrov.
"Ve dvou konvojích vyjelo 20 autobusů, v první desítce cestovalo 423 lidí, ve druhé 499," uvedl šéf regionální policie. Další autobusy jsou podle něj připravené k odjezdu plánovaném na dnešní odpoledne.
Photograph of #Rohingya boarding a bus from Camp 23 Shamlapur to start the process of relocation to Bhasan Char.
— John Quinley III (@john_hq3) December 3, 2020
According to testimonial evidence we collected relocations may be coerced/involuntary. Govt should halt relocations + give UN technical team access to the island. pic.twitter.com/9vx3DIk98e
Ostrov Thengar Čár vznikl před necelými dvěma desítkami let nahromaděním usazenin z řeky Meghna. V monzunovém období od června do září bývá pravidelně zatopen, takže lidé z oblasti ho považují za neobyvatelný. Bangladéšská armáda na něm vybudovala domy pro zhruba 100.000 Rohingů a postavila i hráz, která je má chránit před záplavami. V první fázi přesunu z přeplněných uprchlických táborů se má na ostrov přesídlit na 2500 uprchlíků.
Rohingové jsou muslimská menšina z převážně buddhistické Barmy, kde čelí dlouhodobé diskriminaci. Okolo 750.000 jich v roce 2017 po etnických čistkách vedených buddhistickými milicemi a armádou prchlo do sousedního Bangladéše. Přidali se tak ke zhruba 200.000 dalším Rohingům, které tam vyhnaly předchozí vlny násilí. Příval uprchlíků vedl bangladéšské úřady k výstavbě táborů, které jsou však přeplněné a panují v nich špatné podmínky.
Úřad OSN v Bangladéši dnes vydal prohlášení, ve kterém ujistil, že se na přesunu Rohingů nijak nepodílí a má o něm jenom málo informací. Organizaci navíc místní úřady nedovolily nezávisle posoudit, zda jsou na ostrově bezpečné podmínky pro život.
K zastavení přesídlení vyzvala například jihoasijská pobočka organizace Amnesty International či americká skupina Refugees International, podle které je plán bangladéšské vlády "krátkozraký a nelidský". Vláda však tvrdí, že Rohingy k odchodu na ostrov nenutí a že se s nebezpečím přírodních katastrof dostatečně vypořádala, píše agentura Reuters.
Lidé očkovaní proti covidu-19 se mohou najíst levněji, nabízí dubajské…
25.01.2021 13:28 Tři dubajské restaurace nabízejí menu se slevou lidem, kteří prokážou, že se nechali naočkovat…
Roušky odhozené v přírodě mohou být nebezpečné pro zvířata, varují ochránci
25.01.2021 08:26 Jednorázové roušky pomáhají zachraňovat životy lidí, když je chrání před koronavirem. Mohou být ale…
Záchranáři v Číně vysvobodili polovinu ze zavalených horníků
24.01.2021 09:32 Záchranářům na východě Číny se dnes podařilo vysvobodit 11 horníků, které před dvěma týdny v dole…
Wu-chan rok po uzávěře. Život v epicentru pandemie se vrátil k normálu
23.01.2021 09:18 Čínský Wu-chan si dnes připomíná rok od chvíle, kdy úřady jedenáctimilionové město uzavřely kvůli…