Barma dál pronásleduje muslimy. Stovkám tisíc Rohingů hrozí genocida, varuje OSN

Statisíce příslušníků menšinového etnika Rohingů, kteří zůstávají v Barmě, dál čelí systematickému pronásledování a žijí pod hrozbou genocidy. Podle agentury Reuters to dnes uvedli vyšetřovatelé OSN, kteří rovněž zopakovali svou dřívější výzvu, že by před mezinárodní soud měli být postaveni generálové barmské armády.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Podmínky v táboře Kutopalong v Bangladéši jsou tristní. Je přeplněn, chybí čistá voda a děti jsou často nemocné nebo podvyživené. (Foto: Mohammad Ghannam)
doporučujeme

Podle Vyšetřovací mise OSN byly při operacích barmských bezpečnostních sil v posledních dvou letech zabity tisíce Rohingů a 740.000 členů tohoto etnika bylo donuceno uprchnout do sousedního Bangladéše.

Barmské úřady převážně muslimské Rohingy neuznávají jako národnostní menšinu a hovoří o nich jako o nelegálních přistěhovalcích právě z Bangladéše.

Poté co rohingští povstalci v srpnu 2017 zaútočili v barmském Arakanském státě na řadu policejních stanovišť, armáda zahájila proti menšině vojenské operace. Od té doby z převážně buddhistické Barmy do sousedního muslimského Bangladéše uprchlo na 740.000 Rohingů, kteří tam nyní žijí v uprchlických táborech.

zdroj: YouTube

Vyšetřovatelé OSN už dříve obvinili barmské bezpečnostní síly z masového vraždění a znásilňování Rohingů a vypalování jejich domovů. Podle loňského prohlášení vyšetřovatelů by vrchní velitel barmské armády a dalších pět generálů mělo být stíháno za genocidu spáchanou na etniku Rohingů v Barmě.

"Hrozba genocidy pro zbývající Rohingy přetrvává," uvedl dnes šéf Vyšetřovací mise OSN Marzuki Darusman v prohlášení k nové zprávě o situaci v Barmě. Barmské úřady se podle něj "genocidě" Rohingů nesnaží zabránit.

Asi 600.000 Rohingů, kteří nadále setrvávají v barmském Arakanském státě, žije podle vyšetřovatelů OSN v otřesných podmínkách. Úřady omezují jejich pohyb a zasahují do všech sfér jejich životů. "Tato skutečnost ukazuje, že pro téměř milion rohingských uprchlíků žijících v Bangladéši je návrat domů stále nemožný," podotýkají vyšetřovatelé.

Vyšetřovací mise OSN byla vytvořena v roce 2017 a od té doby její členové vyslechli v Bangladéši i v dalších zemích 1300 obětí a svědků násilností páchaných na Rohinzích a analyzovali satelitní snímky z Arakanského státu, dokumenty, videa a fotografie.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nebezpečný Covid-19. Počet obětí překonal poslední epidemii eboly v Kongu

22.02.2020 11:01 Počet obětí nemoci, která se koncem loňského roku začala šířit v čínské provincii Chu-pej, dosáhl…

Epidemie Covid-19 v Číně polevuje, situace se zhoršuje v Jižní Koreji a…

22.02.2020 10:40 Aktualizováno Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo už 2345 lidí. V pátek jich…

Život lékařů v době koronaviru: Členům rodiny nemohou dát ani pusu

22.02.2020 08:54 Hongkongská lékařka Eunice Chanová si sundává ochrannou roušku, jen aby se osprchovala, najedla a…

Sestry ve věku 98 a 101 roků se setkaly po 47 letech

22.02.2020 07:20 Kambodžské sestry, kterým nyní je 98 a 101 roků, se setkaly poprvé po 47 letech, kdy si obě myslely…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama