Barmská armáda odstřihla zemi od internetu, do ulic vyjela obrněná vozidla

Barmská armáda, která před dvěma týdny provedla vojenský převrat, vyslala do ulic několika měst obrněná vozidla, což dále zvýšilo napětí v zemi. V noci na dnešek bylo rovněž v Barmě přerušeno připojení k internetu, který využívají demonstranti ke svolávání protestů. Ráno bylo sice připojení obnoveno, ale internet byl znovu vypnut v úterý časně ráno místního času (dnes v 19:00 SEČ).

Navzdory obavám z ozbrojeného zásahu protesty odpůrců junty pokračovaly i dnes, podle tiskových agentur však byly méně početné než v předchozích dnech.

Ve druhém největším barmském městě Mandalaj dnes členové bezpečnostních složek zasáhli proti demonstrantům holemi a střelbou z praků. Policisté rovněž podle místních médií stříleli do davu gumovými projektily a několik lidí zranili. Demonstrace se konala před hospodářskou bankou.

Obrněná vozidla se již v neděli objevila v největším barmském městě Rangúnu, který bývá tradičně centrem demonstrací. Na sociálních sítích byly rovněž zveřejněny záběry vojenských vozidel z Mandalaje, metropole Arakanského státu Sistwei a z metropole Kačjinského státu Myisťina. Tam v neděli bezpečnostní složky při zásahu proti demonstrantům střílely. Není však jasné, zda použily gumové projektily, nebo ostré náboje. Ve městech je také patrná větší přítomnost vojáků.

Velvyslanci evropských zemí a USA vydali v neděli večer společné prohlášení, v němž vyzvali barmské bezpečnostní síly, aby se zdržely použití násilí proti demonstrantům.

Vypínání internetu dnes kritizovala OSN jako "podrývání základních demokratických principů" a ohrožování "klíčových sektorů včetně bank". Zmocněnkyně OSN pro Barmu, Švýcarka Christine Schranerová Burgenerová, v telefonátu s mužem číslo dva barmské armády Sou Winem řekla, že blokování internetu jenom znásobí napětí. "Zatýkání politických vůdců, funkcionářů, představitelů občanské společnosti a zástupců médií je hluboce znepokojivé stejně jako omezování internetu a komunikačních služeb," řekl k názoru OSN mluvčí této organizace Farhan Haq.

V Rangúnu se dnes shromáždily stovky lidí před budovou centrální banky a apelovaly na její zaměstnance, aby se připojili ke stávce. Někteří mávali červenou vlajkou svržené Národní ligy pro demokracii (NLD) a provolávali "Pryč s diktaturou". Demonstrace se opět konala také před velvyslanectvím Číny, kterou protestující obviňují z podpory puče.

V hlavním městě Neipyijtu policie zatkla asi 20 demonstrujících studentů. Městem také prošel průvod lidí požadujících propuštění vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, která je ve vazbě.

Armáda v Barmě 1. února svrhla demokraticky zvolenou vládu v čele s nositelkou Nobelovy ceny za mír Su Ťij. Puč zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách a generál Min Aun Hlain, který se postavil do čela státu, slíbil jejich vyšetření. Americký prezident Joe Biden oznámil, že Spojené státy uvalí sankce na organizátory převratu v Barmě a na subjekty, které na ně mají vazby. Radu bezpečnosti OSN vyzval k zavedení obdobných sankcí Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva.

Související

Barma, ilustrační fotografie.

Cyklon zabil v Barmě nejméně tři lidi, evakuace se týkala stovek tisíc osob

Vysoké vlny, vyvolané cyklonem Mocha, dnes zaplavily část barmského města Sistwei ležícího na pobřeží Bengálského zálivu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ale cyklon převážně ušetřil oblast s největším uprchlickým táborem na světě, který se nachází u města Cox's Bázár v sousedním Bangladéši. V Barmě přišli v důsledku bouře o život nejméně tři lidé.

Více souvisejících

barma

Aktuálně se děje

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

včera

včera

včera

včera

USA potrestají Írán za víkendový útok. Od spojenců čekají stejnou reakci

Bílý dům ve středu v noci oznámil, že jako reakci na víkendový letecký útok Íránu na Izrael uvalí na Írán nové sankce a očekává podobné kroky od svých spojenců. Informaci přinesla agentura  AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy