Barmská policie zadržela nejméně 27 protestujících proti převratu

Barmská policie dnes použila výstražnou střelbu do vzduchu, gumové projektily, vodní děla a slzný plyn proti demonstrantům, kteří čtvrtým dnem protestovali proti nedávnému vojenskému převratu. Ve druhém největším barmském městě Mandalaj zadrželi policisté nejméně 27 lidí, informovala agentura Reuters.

Protesty v Barmě
doporučujeme

Demonstranti vyšli znovu do ulic navzdory úřednímu zákazu shromažďování. Podle OSN si zásah policie vyžádal mnoho zraněných.

"Podle zpráv z Neipyijta, Mandlaje a dalších měst bylo mnoho demonstrantů bezpečnostními složkami zraněno, a někteří z nich vážným způsobem," uvedlo místní zastoupení OSN, které označilo zásahy policie za nepřiměřené.

V metropoli Neipyijto, kterou předchozí junta postavila na odlehlém místě uprostřed džungle, bezpečnostní síly dnes nejprve opakovaně zasáhly vodními děly proti menší skupince protestujících, kteří se odmítli rozejít. Později podle svědků policisté na demonstranty stříleli gumovými projektily, které podle jednoho z lékařů zranily nejméně tři lidi.

V Mandalaji policie ve snaze rozehnat protestující, kteří nesli vlajky donedávna vládnoucí Národní ligy pro demokracii (NLD), použila rovněž vodní děla a také slzný plyn. Lidé byli biti, popsal situaci v Mandalaji novinář z nevládní organizace Demokratický hlas Barmy (DVB) s tím, že policie zadržela i jeho, zatímco natáčel protesty.

V největším barmském městě Rangúnu se protestující dnes shromáždili poblíž sídla Národní ligy pro demokracii s transparenty "Ne diktatuře!" a "Chceme naši vůdkyni!". Šéfka NLD a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij byla po převratu zatčena a je v domácím vězení.

Podle dvou zvolených poslanců NLD policie vtrhla po setmění do centrály bývalé vládnoucí strany. Regionální sídla NLD policie podle agentury AP prohledala již minulý týden.

Armáda od pondělka rozšířila počet míst, kde je zakázáno shromažďování více než pěti lidí a kde platí zákaz nočního vycházení. V platnosti je nyní v Rangúnu, Mandalaji, Neipyijtu a v některých dalších městech v Kačjinském, Monském a Šanském státu a v Makwejské oblasti, napsala agentura Reuters. V předchozích dnech protestovaly v řadě barmských měst desetitisíce lidí. Podle Reuters sílí občanská neposlušnost, což se mimo jiné projevuje v nemocnicích, školách i úřadech.

Vůdce barmské vojenské junty, generál Min Aun Hlain, v pondělí v prvním prohlášení k národu od převratu slíbil uspořádat svobodné volby a předat moc straně, která z nich vyjde vítězně. Na demonstrující však nezapůsobil, podotýká Reuters. "V boji budeme pokračovat," uvedl v prohlášení jeden z aktivistů, jenž zároveň vyzval k propuštění politických vězňů a "k pádu diktatury".

Barmská armáda minulé pondělí provedla vojenský převrat, při kterém zadržela vůdkyni Su Ťij a prezidenta Win Myina a vyhlásila na rok výjimečný stav. Oba politici čelí obviněním, která organizace na ochranu lidských práv označují za nepodložená. Armáda puč zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách a generál Hlain, který se postavil do čela státu, slíbil jejich vyšetření. Dění v zemi odsoudila řada států i organizací.

Nový Zéland dnes oznámil, že přerušuje s Barmou veškeré vojenské a politické kontakty na vysoké úrovni, a stal se tak první zemí, která se rozhodla barmskou juntu izolovat. O situaci v Barmě bude v pátek na mimořádném zasedání jednat Rada OSN pro lidská práva.

Témata: barma | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě byla zastřelena žena

27.02.2021 13:56 Barmská policie dnes použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří…

Austrálie se rozhodla zrušit zákaz provozu letadel Boeing 737 MAX

26.02.2021 11:03 Aktualizováno Australský úřad pro bezpečnost civilní letecké dopravy se rozhodl, že zruší téměř dvouletý zákaz…

Jižní Korea začíná očkovat proti koronaviru, restrikce prodlouží

26.02.2021 08:38 Jižní Korea dnes zahajuje vakcinaci proti covidu-19. První dávky očkovacího preparátu od…

Mohla by vzniknout také severokorejská mutace koronaviru, obává se…

26.02.2021 00:01 NÁZOR – Navzdory konfrontaci mezi mezinárodním společenstvím a Severní Koreou ohledně jejího…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama