Barmská vojenská junta obvinila Su Ťij z přijetí nelegální platby a zlata

Barmská vojenská junta, která stojí za únorovým převratem v zemi, dnes obvinila zadržovanou opoziční vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij, že přijala nelegální platbu 600.000 dolarů (13,1 milionu korun) a 11 kilogramů zlata. Stalo se to údajně v době jejího vládního působení a podle mluvčího junty byla tato skutečnost velmi pečlivě ověřena, píše Reuters.

SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka
doporučujeme

Při pokračujících protestech proti převratu dnes ve městě Myain zemřelo nejméně šest lidí, jednu oběť policejního násilí hlásí média v Rangúnu, jednu v Mandalaji, píší agentury Reuters a DPA. Podle agentury AP je obětí již deset.

Do korupce se údajně zapojil také prezident Win Myin a několik členů vlády, uvedl brigádní generál Zo Min Tchun. Prezident podle generála ovlivňoval průběh voleb, když odmítl brát v potaz armádní upozornění na nesrovnalosti. Dnešní obvinění z korupce vznesená proti zadržovaným představitelům opozice jsou zatím nejzávažnější od únorového převratu, píše Reuters.

Protesty proti vojenskému převratu v Barmě trvají již několik týdnů, zásahy policie jsou podle pozorovatelů stále násilnější. Podle barmské neziskové organizace Asociace pro pomoc politickým vězňům (AAPP) od začátku střetů zemřelo nejméně 60 demonstrantů a policie zadržena přes 2000 lidí.

Lidskoprávní organizace Amnesty International obvinila barmské vojáky, že používají vojenské "vražedné metody" a několik zdokumentovaných úmrtí demonstrantů se podle AI rovná popravám bez řádného soudu, píše Reuters.

Junta obvinění odmítá a uvedla, že bezpečnostní složky jsou disciplinované a sílu používají, jen když je to nutné pro zachování pořádku. Nepokoje nejsou situací, kterou by se mělo zabývat mezinárodní společenství a Západ si vytváří chybné předpoklady, uvedl mluvčí junty generál Zo Min Tchun. Demonstranty označil za "rabující protestující", kteří napadají policisty a stabilitu země.

Generál Zo Min Tchun na tiskové konferenci zopakoval, že vojáci moc převzali jen do dalších voleb, které slíbili uspořádat do roka od převratu. "Jsme na cestě k autentické demokracii," uvedl generál. Od převratu se jednalo teprve o druhé setkání s tiskem, píše agentura Kjódó.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonský plán vypustit vodu z Fukušimy možná skončí u mezinárodního soudu

14.04.2021 11:40 Jižní Korea zvažuje, že by se obrátila na mezinárodní soud kvůli rozhodnutí Japonska, které chce do…

Indie ohlásila přes 184.000 nových případů infekce koronavirem

14.04.2021 10:15 Indie dnes ohlásila další rekordní denní přírůstek nákaz koronavirem. Za posledních 24 hodin…

Indie opět hlásí nejvyšší denní přírůstek na světě

13.04.2021 08:49 Indie dnes ohlásila 161.736 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin, což…

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij si vyslechla další obvinění

12.04.2021 11:00 Bývalá barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij čelí dalšímu obvinění z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama