Koronavirus prohloubil strach z výtahů. V Indii vymysleli bezkontaktní ovládaní

Již v minulosti vědci zjistili, že na tlačítkách výtahu se nachází více bakterií než na toaletě, proto je důležité si pokaždé dobře umýt ruce. Tato potřeba se zvýšila kvůli celosvětové pandemii covid-19. Lidé po celém světě hledají způsoby, jak udělat svět více bezkontaktní.

Ilustrační foto
doporučujeme

V Indii se během čtyřměsíční karantény kvůli pandemii nemoci covid-19 majitel elektronické společnosti TechMax Solution Bhavin Ahir rozhodl, že svůj volný čas stráví vývojem bezkontaktních tlačítek ve výtahu. Nápad přišel poté, co sám ucítil strach z možné nákazy, protože žije v bytovém komplexu, který obývá více než stovka lidí a každý z nich jezdí výtahem.

Podle dostupných informací není pravděpodobnost nákazy ve výtahu nijak vysoká, a to hlavně kvůli dobrému odvětrávání i omezenému času, který zde lidé stráví. Některé studie ale uvádějí, že vir se může na povrchu držet až po dobu 72 hodin, proto není divu, že lidé mají strach výtahy používat. Ahir se z toho důvodu rozhodl, že bezkontaktní tlačítka ve výtahu jsou nezbytná.

Prototyp bezkontaktního výtahového systému Ahir nazval „Sparshless“, protože sparsh v hindštině znamená dotek. Cestující výtahu přiloží prst k tlačítku daného podlaží ve vzdálenosti maximálně 15 milimetrů a infračervený signál pošle instrukce do panelu, který se nachází vedle již existujících tlačítek. Pro přivolání výtahu má Ahir také řešení. Uživatelé umístí ruku buď nahoru nebo dolů u šipek podle jejich volby.

Ahir prozatím testuje zařízení na svých sousedech, panely navíc umístil celkem v 15 budovách v Indii. Jedno své zařízení umístil i v soukromém výtahu lékařky Sumity Katariyi, která se stará o pacienty s covid-19 v nemocnici Medanta v Dillí.

Bezdotykový systém využívá již přes měsíc a je spokojená. Ahir pro CNN uvedl, že byl osloven Spojenými arabskými emiráty, Brazílií a Kuvajtem. Nyní doufá, že by mohl prodat minimálně 1500 kusů. „Je to těžká situace, ale musíme myslet pozitivně,“ řekl Ahir.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na pobřeží Tasmánie uvázly stovky kulohlavců, většina zahynula

23.09.2020 12:36 Většina ze zhruba 500 kulohlavců, kteří uvázli na západním pobřeží australského ostrova Tasmánie,…

Čínský prezident vyzval k solidaritě během pandemie covidu-19

22.09.2020 17:48 K solidaritě během pandemie covidu-19 dnes vyzval čínský prezident Si Ťin-pching v předem nahraném…

Žháři dostali v Pákistánu trest smrti. Zapálili továrnu plnou dělníků, 250…

22.09.2020 14:26 V Pákistánu byli dnes odsouzeni k trestu smrti dva žháři, kteří mají na svědomí požár, při němž v…

Bývalý magnát nazval čínského prezidenta klaunem, dostal 18 let vězení

22.09.2020 11:17 K 18 letům vězení byl v Číně odsouzen někdejší vlivný realitní magnát Žen Č'-čchiang, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama