Black Lives Matter: Proti rasismu se demonstrovalo v Austrálii i na Tchaj-wanu

Proti rasismu a policejnímu násilí dnes protestovali lidé v několika australských městech i v tchajwanské metropoli Tchaj-peji. Protestní akce byly uspořádány ze solidarity s příznivci hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), které v USA nabralo na síle po květnové smrti černocha George Floyda. Toho udusil při zatýkání ve městě Minneapolisu bělošský policista, který nyní čelí obvinění z vraždy.

Black lives matter
doporučujeme

Účastníci dnešních akcí v australských městech ale poukazovali i na diskriminaci původních obyvatel kontinentu, Austrálců, a na časté případy jejich úmrtí v policejních vazebních celách. Nejpočetnější demonstrace se uskutečnily v Darwinu a Perthu, podle médií se jich zúčastnilo v každém z těchto měst kolem 1000 lidí.

Kvůli bezpečnostním opatřením v souvislosti se současnou epidemií nákazy koronavirem policie Australany před účastí na demonstracích varovala a některé akce zakázala. V případě nedodržení stanovených pravidel zejména o odstupu mezi lidmi hrozila policie peněžními pokutami i zatýkáním, demonstranti v mnoha městech jako Sydney nebo Melbourne se proto shromažďovali jen v malých skupinkách.

Demonstranti zároveň požadovali uzavření kontroverzních australských internačních táborů na tichomořském ostrově Nauru a ostrově Manus patřícím Papui-Nové Guineji. Na obou místech je zadržováno po zhruba 200 uprchlících a uchazečích o azyl. Těmto lidem musí být dovoleno vstoupit do Austrálie, žádali demonstranti na transparentech.

V Tchaj-peji se na 500 lidí shromáždilo v centrálním parku při akci na podporu hnutí Black Lives Matter. Mítink proběhl poklidně a pod nevelkým policejním dohledem. Akce se zúčastnila i skupina příslušníků původního obyvatelstva ostrova, která chtěla poukázat na údajně přetrvávající diskriminaci.

Jedna z příslušnic původního domorodého kmene Bunun před přítomnými prohlásila, že domorodí Tchajwanci, kteří představují méně než tři procenta obyvatel ostrova, "možná nečelí ohrožení svých životů nebo strachu, jako černí Američané ve Spojených státech". Mnozí členové většinové společnosti se podle ní ale stále dopouštějí diskriminace vůči nim, například v bytové politice.

"Nechceme žádné zvláštní zacházení. Co chceme, jsou ta nejzákladnější práva, na která máme nárok jako lidské bytosti," prohlásila Savungaz Valincinanová z hnutí Domorodá fronta mládeže.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V zahraničí koupíte remdesivir na černém trhu. Ceny jsou však likvidační

08.07.2020 12:07 "Zoufalá situace vyžaduje zoufalá řešení," i tak by se dal charakterizovat boj lidstva s epidemií…

Profesor kritizoval zakrývání pravdy o koronaviru. Čína reagovala tvrdě

08.07.2020 12:00 NÁZOR - Čínské úřady zadržely profesora práva Sü Čang-žuna, který hájil otevřenost a kritizoval…

Hongkong otevřel národní bezpečnostní úřad prosazený Pekingem

08.07.2020 09:12 Nejvyšší hongkongští představitelé se zástupci čínské komunistické strany dnes otevřeli nový…

Americký diplomat Biegun jednal v Jižní Koreji, chtějí eliminovat…

08.07.2020 08:52 Náměstek amerického ministra zahraničí Stephan Biegun dnes jednal s jihokorejskými představiteli o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy