Bombastická vojenská přehlídka. Čína oslavila 70. výročí založení, Tchaj-wan skřípe zuby

Tisíce vojáků a stovky vozidel, letadel a raket byly dnes k vidění v Pekingu při masivní ukázce vojenské síly, kterou Čína uspořádala při příležitosti 70. výročí svého vzniku. Prezident Si Ťin-pching ve slavnostním projevu prohlásil, že nic nemůže ohrozit postavení Číny ve světě a pokrok čínského lidu. Vláda Tchaj-wanu odsoudila čínskou "diktaturu", zatímco v Hongkongu pokračují protesty.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Čínská armáda, ilustrační foto
doporučujeme

Čínská armáda v Pekingu předvedla své nejmodernější technologie. Ukázala mimo jiné mezikontinentální balistickou střelu Tung-feng 41 (Dong Feng 41, Východní vítr 41), která je údajně schopna nést až deset jaderných hlavic a která by dokázala zasáhnout kterýkoli cíl v USA. Na přehlídce se objevilo hned 16 zmodernizovaných odpalovacích zařízení se střelami Tung-feng 41, napsala agentura AP. Před zraky čínských politiků shromážděných na tribuně na náměstí Tchien-an-men také prošlo 15.000 vojáků a defilé přihlížely tisíce diváků s čínskými vlajkami.

"Žádná síla nemůže otřást statusem naší skvělé rodné země a žádná síla nemůže zastavit pokrok čínského lidu a čínského národa," řekl prezident Si. Vojenskou přehlídku sledoval z jižní části náměstí, tedy ze stejného místa, odkud Mao Ce-tung 1. října 1949 vyhlásil založení Čínské lidové republiky. Nynější nejvyšší čínský představitel podle americké televize CNBC ve zhruba desetiminutovém projevu nejmenoval žádnou jinou zemi a zdůraznil, že Čína bude usilovat o mírový rozvoj.

zdroj: YouTube

Mezi představenou vojenskou technikou vzbudil velkou pozornost takzvaný hypersonický kluzák Tung-feng 17. Ten je údajně schopen dosáhnout rychlosti Mach 5 až Mach 10 (6173 až 12.360 kilometrů za hodinu) a lze ho jen stěží zachytit radary používanými pro lokalizaci běžných balistických střel či zasáhnout systémy protiraketové obrany. Kluzák může být opatřen konvenčními i jadernými hlavicemi.

Zahraniční média si všimla také například nového bezpilotního letounu Li-ťien (Ostrý meč) s technologií stealth, díky které jsou takové stroje obtížně zjistitelné radarem. Dron, který tvarem připomíná netopýra, může být využit ke špionážním účelům nebo k překvapivým útokům na dobře bráněné cíle. Podle čínských státních médií 40 procent zbraní předvedených na přehlídce bylo na veřejnosti k vidění poprvé. Jednou z nich byla i mohutná dálkově řízená ponorka, napsal zpravodajský server BBC News.

Po vojenské přehlídce následoval průvod alegorických vozů, které znázorňovaly například technologický pokrok Číny nebo "demokracii a vládu práva". Na dalším z vozů byl obří portrét prezidenta Si.

V průvodu jel také vůz znázorňující ostrov Tchaj-wan, který se ocitá pod rostoucím ekonomickým a diplomatickým tlakem Pekingu. Tchajwanská nezávislá vláda dnes odsoudila Čínu jako diktaturu, která představuje hrozbu pro mír a snaží se hledat ospravedlnění pro vojenskou expanzi.

Zároveň dnes pokračují protesty v Hongkongu, jehož obyvatelé se od začátku léta bouří proti místní vládě podporované Pekingem. Podle televize CNN zde pochodovaly tisíce lidí a byla ohlášeny srážky s policií.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Propaganda KLDR: Kim zdolal posvátnou horu na bílém koni. Vtipálci dodali…

16.10.2019 11:49 Severokorejská média dnes zveřejnila sérii fotografií, na nichž je zachycen vůdce země Kim Čong-un,…

Sněmovna USA schválila zákony na podporu Hongkongu, Čína hromuje

16.10.2019 09:07 Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu,…

Změna, o které se nemluví: Expert popsal proces, který může proměnit svět

16.10.2019 00:01 NÁZOR - Ty nejzávažnější, pozvolné geopolitické škody, které páchá americký prezident Donald Trump…

Armádní vrtulník se zřítil v Afghánistánu, zahynulo sedm vojáků

15.10.2019 17:47 Nejméně sedm příslušníků afghánské armády dnes zahynulo při pádu vojenského vrtulníku na předměstí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama