Brutální represe, boj o přežití. Profesor popsal, co může způsobit koronavirus

NÁZOR - Je otázkou, jak si se šířením koronaviru - především ve východní Asii - poradí státy se slabými zdravotnickými systémy. Na možný problém poukázal v komentáři pro server National Interest profesor Robert Kelly, politolog působící na univerzitě v Pusanu.

Jako v Černobylu

OSN již uvedla, že toto vidí jako největší problém globální reakci na šíření nákazy, upozorňuje Kelly. Připomíná, že se spekuluje o tom, že ani Čína zdaleka nepřiznala všechny případy onemocnění.

V čínském zdravotnictví panují velké nerovnosti a Komunistická strana Číny je přecitlivělá na obraz svého režimu v zahraničních médiích, poukazuje profesor. Nabízí se podle něj paralela s úvodní sovětskou reakcí na havárii v Černobylu, která spočívala v zapírání.

"Do této kategorie zajisté spadá Severní Korea," píše odborník. Konstatuje, že tamní režim notoricky lže a zapírá a pokud by se do země dostal koronavirus, KLDR bude mít nejprve tendenci to zamlčet.

Navíc, severokorejské zdravotnictví je již desetiletí v troskách, varuje expert. Vysvětluje, že většina nezbytné péče, která jde nad rámec naprostého základu, není v zemi buď poskytována vůbec, nebo je součástí zahraniční humanitární pomoci, přičemž strach z koronaviru může zahraniční zdravotníky z KLDR vyhnat.

To je také důvod, proč severokorejský režim označil boj s koronavirem za "boj o přežití národa", uvádí Kelly. Zdůrazňuje, že země nemá zdroje ani administrativní kulturu - transparentnost, empirické neideologické rozhodování, technokoracii -, aby na skutečnou epidemii reagovala a při absenci trvalejší zahraniční pomoci by byla k zamezení lokální pohromy téměř zajisté nutná brutální represe.

Podobný scénář KLDR zažila během tvrdého, lidským faktorem způsobeného hladomoru na konci 90. let, poukazuje odborník. Připomíná, že se projevila vládní nekompetentnost, absence hlubší správy, nezájem elit režimu o blaho populace, náhradou za jídlo se stala ideologie a zahraniční pomoc byla odmítnuta ve chvíli, kdy měla zahrnovat i kontrolní mechanismus, který by znemožnil severokorejské armádě její rozkradení.

Výsledkem byla smrt jednoho až dvou milionů lidí hlady, rekapituluje politolog. Dodává, že režimem to nehnulo, nezměnil se, nepřiznal chybu, nadále kráčel kupředu nehledě na cenu, kterou společnost platí, a událost eufemisticky nazval "namáhavým pochodem".    

V té době byl u moci Kim Čong-il, otec současného vůdce Kim Čong-una, který si po nástupu k moci vytkl jako cíl zajištění základního potravinového zabezpečení země, které však nevychází z obav o situaci obyvatel, ale stabilitu režimu, vysvětluje profesor. Podotýká, že zoufalí hladovějící lidé se budou mnohem pravděpodobněji bouřit, protože nemají co ztratit, ačkoliv v reálu nejsou náznaky, že by se během hladomoru, který si vyžádal smrt 10 % obyvatel země, objevila revolta proti terorem hluboce stabilizovanému režimu.   

Lákavá alternativa

"Epidemie koronaviru by byla téměř jistě paralelou tohoto sledu událostí," obává se expert. Očekává, že na prvním místě by byla starost o bezpečnost režimu, jehož paranoia z vnitřní revolty a zahraniční pomoci by zřejmě vedla k represi proti nakaženým, jelikož jejich dlouhodobá tvrdá izolace a možná i fyzická likvidace by představovala lákavou alternativu vůči cizí asistenci.

Současný jihokorejský prezident Mun Če-in roky nabízí Severokorejcům pomoc v rámci snahy o zmírnění napětí mezi oběma státy a denuklearizaci poloostrova, ale ti ji vždy odmítnou, upozorňuje profesor. Dodává, že zahraniční pomoc je zpravidla nabízena za podmínek, které mají zabránit severokorejskému režimu zneužít ji, což je sice na základě předchozích zkušeností moudré, ale zároveň poskytuje Pchjongjangu motivaci, aby nejprve zvážil represi.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Často se naznačuje, že autoritářské a totalitní státy dobře zvládají jednotlivé projekty, ale neokážou obecně posunovat společnost, protože sice jednoduše zvládnou mobilizovat enormní množství pracovní síly díky brutálním stimulům, uvádí politolog. Doplňuje, že kvůli tomu se daří rychle dokončit prestižní projekty, jak ukazuje aktuální čínská reakce na koronavirus, v rámci které došlo během vytýčených deseti dnů k postavení dvou nemocnic v postiženém Wu-chanu.   

Širší snaha o decentralizované, obecnější zlepšení si žádá svobodu, transparentnost, iniciativu jedince a kompetentnost byrokracie, které autoritářské a totalitní státy často postrádají z ideologických či politických důvodů, vysvětluje Kelly. Konstatuje, že právě kvůli strachu z nových výzev tyto státy nechtějí tolerovat větší množství posilujících, obohacujících aktivit, které se neodehrávají pod státním dozorem.

Z tohoto důvodu by malá epidemie V KLDR byla zvládnutelná, ba dokonce lépe než v demokraciích, kde mají nakažení práva a přístup k legislativní ochraně, kterou může severokorejský režim jednoduše ignorovat, nakažené trestat a preventivně izolovat i potenciálně nakažené, což je na Západě z právního hlediska mnohem těžší, shrnuje odborník. Naopak věří, že větší epidemie by okamžitě odhalila slabost severokorejského sociálního systému, tedy nikoliv armády, vládnoucí strany a rodiny, ale služeb pro obyvatele.

"Severní Korea postrádá lékaře, nemocnice, zásoby léků, moderní lékařské přístroje atd., aby mohla adekvátně odpovědět a zabránit prudkému šíření," píše Kelly. Dává proto zapravdu tamnímu režimu, že situace by byla otázkou přežití národa. Obává se, že s ohledem na slabost institucí, úřadů a veřejného zdravotnictví by stát podnikl nemilosrdná opatření k zastavení nákazy, lékařská i represivní.

Související

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 44 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

Tragická Rallye Šumava: Česko sbírá peníze na pohřeb zesnulé Aleny Krejčíkové. Co měla, investovala do auta

Po smrti závodnice a navigátorky rallye Aleny Krejčíkové, které se stala osudná nehoda při soutěži Rallye Šumava Klatovy, vznikla na platformě "Znesnáze" sbírka na podporu její rodiny.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy