Canberra kvůli požárům ruší novoroční ohňostroje. Ohrožena je megashow v Sydney

Australská metropole Canberra kvůli trvajícímu suchu a požárům zrušila novoroční ohňostroje. Ohně, s nimiž se Austrálie potýká několik týdnů, už zabily deset lidí a zničily zejména na jihovýchodě země 1000 domů. Nejhůře postižený je stát Nový Jižní Wales, kde nyní hoří na stovce míst a 43 z těchto požárů stále nejsou po kontrolou. Na dvojnásobek běžných letních hodnot se vyšplhala teplota v Tasmánii. V jejím středisku Hobartu dnes naměřili 40,8 stupně Celsia.

Přidejte svůj názor

Sydney
doporučujeme

Meteorologická služba oznámila, že padne prosincový rekord. Podle meteorologa Luka Johnstona přivádí horký vzduch do Tasmánie z kontinentu silný severní vítr. V Hobartu bývá v tuto roční dobu v průměru 20 stupňů Celsia.

V Sydney, které je hlavním městem Nového Jižného Walesu a jež několik týdnů dusí požáry v blízkém okolí, se rozpoutala debata o vhodnosti pořádat novoroční ohňostroj. Městská rada k němu dala souhlas, ale hasičská služba upozornila, že pokud bude vyhlášen stav katastrofy, bude ohňostroj zrušen.

Ohňostroj v Sydney je oblíbenou atrakcí, která do tamního přístavu přiláká i milion lidí a ekonomice státu přináší značné peníze. Podívanou v Sydney každoročně v televizích na celém světě sleduje miliarda lidí.

zdroj: YouTube

Premiér Scott Morrison v neděli prohlásil, že by se ohňostroj konat měl, protože tím dá Austrálie najevo svou odolnost. Vicepremiér Nového Jižního Walesu John Barilaro je ale toho názoru, že by ohňostroj měl být zrušen. "Riziko je příliš velké a musíme brát ohled také na vyčerpané dobrovolníky," řekl s odkazem na lidi, kteří se podílejí na hašení požárů. Předměstí Parramatta na západě aglomerace Sydney se rozhodlo svého ohňostroje vzdát.

Pod petici požadující zrušení ohňostroje s tím, že ušetřené prostředky by posloužily k hašení požárů, se podepsalo už čtvrt milionu lidí, uvedl server BBC News.

Také úřady v Canbeře ohňostroj zrušily a organizátoři novoročních oslav upozornili, že zrušeny mohou být i venkovní koncerty.

Velké problémy jsou dál kvůli nekontrolovaným požárům i ve státě Viktorie. V jeho hlavním městě Melbourne je dnes 41 stupňů Celsia a úřady nařídily evakuaci tisíců lidí. V turisty navštěvované oblasti East Gippsland na východě státu se evakuace týká 30.000 lidí. Andrew Crisp z úřadu pro mimořádné události řekl, že ti, kdo příkazu k evakuaci neuposlechnou, se mohou ocitnout v situaci, kdy už nebudou moci uprchnout a nebude možné jim pomoci. Úřady v Melbourne, druhém největším městu země, vybídly podle agentury AFP k evakuaci na 100.000 lidí.

Ve státu Nový Jižní Wales přišel o život dobrovolný hasič a další dva utrpěli popáleniny poté, co se v prudkém větru převrátil jejich kamion, zatímco se pokoušeli uhasit plameny u města Albury. Podle BBC je to třetí dobrovolný hasič, který zahynul v této sezoně požárů. Dva jiní dobrovolní hasiči, oba otcové malých dětí, zemřeli 19. prosince při hašení požáru poblíž Sydney. Celkově si od září požáry vyžádaly deset životů, zničily tisícovku domů a poničily plochu tří milionů hektarů, odpovídající rozloze více než třetiny Česka.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tchaj-wan vyzval Čínu, aby se omluvila za masakr na Tchien-an-men

03.06.2020 15:44 Tchaj-wan dnes vyzval Čínu, aby se omluvila za krvavý masakr demonstrantů, ke kterému došlo v roce…

Čína hlásí jen jeden nový případ nákazy koronavirem

03.06.2020 08:28 Pevninská Čína zaznamenala v úterý jen jeden nový případ nákazy koronavirem. Infekce se prokázala u…

Protesty proti rasismu zasáhly celý svět, rostou obavy z šíření koronaviru

02.06.2020 17:38 Aktualizováno Solidaritu s americkými demonstracemi proti policejní brutalitě a rasismu dnes přišly v Sydney…

Ve Wu-chanu otestovány miliony lidí, odhaleno 300 asymptomatických případů…

02.06.2020 17:30 V čínském velkoměstě Wu-chanu, kde se vůbec poprvé na konci minulého roku objevil nový koronavirus,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy