Česko se postavilo Vystrčilovi, tvrdí čínská komunistická propaganda. Tamní tisk píše místo o něm o Zemanovi

Cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan pobouřila čínské úřady. Ty svou frustraci projevují zejména skrze ministerstvo zahraničí, zatímco tamní média o diplomatické misi většinou mlčí. Tématu se chopily pouze některé státem placené agentury a komunisty vlastněná média, která však nejsou jediná, kdo má s očerňováním demokracie na Západě dlouhodobé zkušenosti.

Noviny, ilustrační foto

Přílet české delegace na Tchaj-wan zaznamenala řada světových agentur a médií. Agentura AFP například napsala, že jde o druhou důležitou zahraniční návštěvou na ostrově, který se Čína snaží izolovat.

Server francouzského rozhlasu RFI cestu předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila označuje za "mimořádně symbolickou". Japonská tisková agentura Kjódó upozornila na nesouhlasný postoj Číny a agentura AP naopak uvedla, že cesta se plánovala už za Vystrčilova předchůdce Jaroslava Kubery.

Hojně o návštěvě informují tchajwanská média. Server Taiwan News například upozornil, že se jedná o cestu dosud nejvyššího českého ústavního činitele. V Číně je ale postoj k celé záležitosti úplně odlišný.

Čínská propaganda úřaduje

Čína je považována za jednu z nejhorších oblastí světa z pohledu svobody médií a svobody slova. Není proto divu, že tamní noviny o cestě Vystrčila naopak prakticky neinformují. 

Zpravodajské portály jako ChinaDaily, China.org.cn, Cncnews, China.com.cn a další přitom o Česku většinou píší, dočíst se na nich něco o Vystrčilovi je ale prakticky nemožné. A pokud, tak jde o několik měsíců staré informace, hovořící o tom, jak byl předseda Senátu od cesty odrazován.

Většina médií naopak informuje o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, který je kvůli zranění ruky po operaci. Zeman je však dlouhodobě znám jako příznivec čínského režimu. Další zprávy o Česku se většinou týkají koronaviru.

Zprávy o Vystrčilovi nelze nalézt ani na serveru deníku People's Daily, jde přitom o největší čínské noviny s denním nákladem kolem tří milionů kusů. Poslední informace na toto téma je stará dva měsíce a informuje o tom, jak čínská ambasáda politika kritizuje. Server spadá pod čínskou komunistickou stranu, stejně jako web GlobalTimes.cn.

Ten o cestě Vystrčila informuje a píše, že se "proti návštěvě postavila nejen Čína, ale i Česká republika." Následně zmiňuje hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka a dodává, že cestu naopak přivítal americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Cestu na Tchaj-wan navíc podle serveru iniciovaly Spojené státy.

Českého předsedu Senátu naopak ignoruje největší a státem vlastněná čínská tisková agentura Xinhua News Agency. Druhá největší tamní agentura, rovněž ovládaná státem, China News Service, se ale tématu věnuje.

O samotné cestě na Tchaj-wan sice neinformovala, citovala ale prohlášení čínského ministerstva zahraničí. To uvedlo, že Vystrčil "zaplatí vysokou cenu" za porušení principu jedné Číny tím, že oficiálně navštívil Tchaj-wan. Agentura dodává, že "Tchaj-wan je nedílnou součástí Číny a Čína tomu nebude nečinně přihlížet."

Cituje také prohlášení čínské ambasády, která uvedla, že tento krok "vážně zasahuje do vnitřních záležitostí Číny a zasahuje i do čínské národní suverenity a územní celistvosti."

Silnou protizápadní propagandu pak drží server ChinaDaily, který sice o cestě Vystrčila rovněž neinformuje, často ale zveřejňuje protizápadně laděné texty. Jejich autorem má být odborník na zahraniční vztahy Zhao Huirong. I tento server ale vlastní čínská komunistická strana.

Huirong například píše, že "Spojené státy prosazují teorii "hrozby Číny" ve snaze vybudovat proti Číně alianci vedenou USA." Dodává, že "vláda USA nechápe, že jiné země mají jen málo důvodů, aby se postavily na jejich stranu."

V dalších svých textech se několikrát vrací k návštěvě Pompea v Evropě a obviňuje USA například z přípravy další studené války. "Lidé jako Pompeo se nezastaví a v budoucnu se budou konat stále absurdnější protičínská dramata," píše například prorežimní tisk.

Australský stát Viktorie zasáhlo silné zemětřesení. Hrozí cunami?

22.09.2021 04:15 Australský stát Viktorie dnes ráno zasáhlo silné zemětřesení. Podle australské geologické služby…

Indie hlásí 26.000 nových případů koronaviru

21.09.2021 07:52 V Indii se v minulých 24 hodinách potvrdilo více než 26.000 nových případů koronaviru a na covid-19…

NÁZOR: Horký podzim? Profesor naznačil, co chystá Severní Korea

21.09.2021 00:01 Odpálením dvou raket dlouhého doletu Severní Korea ukazuje, že není nepředvídatelný, izolovaný stát…

Indie oznámila, že v příštím čtvrtletí obnoví vývoz vakcín

20.09.2021 14:40 Indie v posledním čtvrtletí letošního roku obnoví vývoz vakcín proti nemoci covid-19. Podle…

KLDR pohrozila protiopatřeními kvůli novému paktu USA, Británie a Austrálie

20.09.2021 12:30 Severní Korea dnes odsoudila nový bezpečnostní pakt Spojených států, Británie a Austrálie, který…

Novozélandský Auckland zůstane další dva týdny v uzávěře

20.09.2021 10:25 Většina přísných opatření proti šíření koronaviru zůstane v největším novozélandském městě…

Australský premiér Morrison chápe zklamání Francie z dohody o ponorkách

19.09.2021 11:01 Aktualizováno Australský premiér Scott Morrison chápe zklamání Francie ze zrušení dohody o ponorkách ze strany…

Pákistán bude zadržovat české horolezce, dokud nezaplatí náklady na…

18.09.2021 15:34 Dva zachránění čeští horolezci zůstávají v Pákistánu. Úřady je budou zadržovat Gilgitu, dokud…

KLDR odpálila dvě balistické rakety, uvedla Jižní Korea

15.09.2021 07:48 Severní Korea dnes podle jihokorejské armády odpálila dvě balistické rakety. Japonsko uvedlo, že…

MONITOR: Represe v Číně akcelerují. Zaznělo varování před plány Si Ťin…

14.09.2021 00:01 Přes pětapadesáti lety se Čína otřásala, jelikož tehdejší vůdce Mao Ce-tung zahájil tzv. kulturní…

Související:

Právě se děje

reklama