Čína chystá zákon, který zlikviduje autonomii Hongkongu. Vypukly protesty

Vrcholný orgán čínského parlamentu, stálý výbor, se dnes začal znovu zabývat kontroverzním bezpečnostním zákonem pro Hongkong. Třídenní zasedání končí v úterý a očekává se, že výbor zákon schválí.

Hongkong
doporučujeme

V Hongkongu proti zavedení zákona dnes protestovaly stovky lidí, píše list South China Morning Post. Ve čtvrti Mong Kok vypukly potyčky s policií, která použila pepřový sprej a přes pět desítek demonstrantů zadržela, uvedla agentura Reuters.

Stálý výbor čínského parlamentu se obvykle schází jednou za dva měsíce. V červnu se ale návrhem zákona zabývá už podruhé.

Návrh konkretizuje definice čtyř trestných činů, jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Zároveň zákon stanovuje tresty za tyto činy.

Nový zákon může mít pro Hongkong nejzávažnější důsledky od roku 1997, kdy se tato britská kolonie vrátila pod čínskou správu. Umožnil by mimo jiné poprvé rozmístit bezpečnostní složky pevninské Číny v Hongkongu, který je zvláštní administrativní oblastí Číny.

Dnešní protest v Hongkongu proti kontroverznímu legislativnímu počinu Pekingu byl podle agentury Reuters zamýšlen jako poklidné vyjádření nesouhlasu. Nicméně hněv a skandování se postupně obrátily i proti policejním zásahovým oddílům, které následně použily pepřový sprej ke zvládnutí části protestujících. Policie nejprve sdělila, že se někteří účastníci pokoušeli blokovat ulice, později pak na facebooku informovala o zadržení 53 lidí, kteří čelí obvinění z nepovoleného shromažďování.

Šéfredaktor deníku Global Times Chu Si-ťin dnes na twitteru napsal, že bezpečnostní zákon "zdolá hongkongský zákon o lidských právech a demokracii, který využívají Spojené státy, když se vměšují do záležitostí Hongkongu". Bezpečnostní zákon může podle něj "být schválen do několika dní" a "očekává se, že bude energicky vymáhán". Global Times je oficiálním listem čínské vládnoucí komunistické strany.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Singapuru volili v době koronaviru nový parlament

10.07.2020 19:15 V Singapuru dnes skončily předčasné volby do parlamentu a začalo sčítání hlasů, první výsledky se…

Indie oznámila rekord: Za den přibylo 26.506 nakažených koronavirem

10.07.2020 13:05 Indie hlásí rekordních 26.506 nových případů koronavirové infekce za jediný den, čímž se přibližuje…

Vyvracíme konspirace: Koronavirus není biologická zbraň, vysvětluje…

10.07.2020 12:00 NÁZOR – Nejen mezi konspiračními teoretiky, ale i v médiích rezonuje myšlenka, že Čína cíleně…

Kazašský prezident Tokajev hrozil odvoláním vlády, nezvládne-li covid-19

10.07.2020 11:48 Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev dnes pohrozil odvoláním vlády, pokud se během následujících…

Související:

Právě se děje

Další zprávy