Čína zastrašuje demonstranty? V Hongkongu byl zadržen prominentní aktivista

Úřady v Hongkongu dnes zadržely Joshuu Wonga a Agnes Chowovou, dva prominentní aktivisty hájící demokratická práva. Obviněni byli z podílu na organizaci nepovoleného protestu před policejní stanicí z 21. června. Následně byli propuštěni na kauci a jejich případ byl odročen na 8. listopadu, informovala agentura Reuters. V sobotu se měl konat další protest, organizátoři ho však odvolali, protože pro něj nezískali povolení. Podle agentury AP není jasné, zda lidé do ulic přesto nevyjdou.

policie

Wong se podílel na založení strany Demosisto, která uvedla, že tento dvaadvacetiletý aktivista byl dnes přinucen nastoupit do soukromého minivanu, když šel na nádraží. Poté byl převezen na policejní stanici. Dnes byla zadržena i stejně stará Chowová. Obvinění z organizace a účasti na nepovoleném protestu se týká i šéfa strany Demosisto Ivana Lama, ten je ale od 28. srpna mimo Hongkong, a tak bylo stíhání zahájeno v jeho nepřítomnosti.

Od čtvrtka policie zadržuje také aktivistu Andyho Chana, který je podezřelý z výtržnictví a napadení policisty. Chan uvedl, že ho policie zadržela, když chtěl z Hongkongu odletět do Japonska. Podle serveru BBC byl dnes zatčen také poslanec Občanské strany Jeremy Tam, není však jasné, zda byl rovněž obviněn.

Issac Cheng z vedení strany Demosisto dnes novinářům řekl, že smyslem zatýkání je zastrašit občany Hongkongu. Obvinil úřady, že se snaží některé lidi označit za vůdce hnutí, které ve skutečnosti žádné konkrétní vedení nemá. Cheng také prohlásil, že za nitky tahá ústřední komunistická vláda v Pekingu a že situaci vyhodnotila špatně. Vyzval občany, aby bez ohledu na riziko, že budou zatčeni, v protestech pokračovali.

Představitelka hongkongské Občanské fronty za lidská práva Bonnie Leungová dnes ale řekla, že skupina byla nucena sobotní protest zrušit z obavy o fyzickou i právní bezpečnost účastníků. Pochod měl být připomínkou 5. výročí od rozhodnutí Pekingu nedovolit svobodnou volbu správce Hongkongu.

Ve středu policie oznámila, že od začátku protestů v Hongkongu v červnu bylo zatčeno 900 lidí. Obyvatelé začali původně demonstrovat proti návrhu zákona o vydávání lidí podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování správkyně Hongkongu Carrie Lamová po protestech pozastavila. Demonstrace ale pokračují a jejich účastníci požadují demokratické reformy a vyjadřují obavy z eroze svobod v důsledku sílící kontroly Pekingu.

Ačkoliv současné protesty nemají vůdce, mnozí Wonga vnímají jako důležitou tvář prodemokratických protestů. Je to kvůli jeho významné roli v prodemokratickém hnutí a vlně protestů, jež v roce 2014 trvaly 79 dnů. Letos v červnu byl Wong po dvou měsících propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za roli v protestech z roku 2014.

Bývalá britská kolonie Hongkong se pod čínskou správu vrátila v roce 1997, od té doby funguje podle zásady "jedna země, dva systémy". Díky němu má Hongkong některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné, včetně možnosti demonstrovat. Peking také slíbil, že kapitalistický systém bude ve městě zachován beze změny nejméně 50 let.

Wu-chan kvůli mutaci delta otestuje všech 12 milionů obyvatel

03.08.2021 10:34 Čínské město Wu-chan otestuje na koronavirus všech svých 12 milionů obyvatel, neboť se tam objevily…

Nový závod ve zbrojení? Čína masivně posiluje svůj jaderný arzenál, zní z…

03.08.2021 00:01 NÁZOR - Před měsícem se objevila znepokojivá zpráva, která na základě satelitních snímků odhalila,…

Cimanouská žádá o azyl v Polsku. Je na ambasádě v Tokiu

02.08.2021 22:02 Aktualizováno Běloruská běžkyně Kryscina Cimanouská je v bezpečí v Tokiu, oznámili zástupci Mezinárodního…

Drama na olympiádě: Bělorusko stáhlo Cimanouskou, Česko jí nabídlo vízum.…

01.08.2021 22:04 Aktualizováno Běloruská běžkyně a kritička režimu prezidenta Alexandra Lukašenka Kryscina Cimanouská obvinila…

Sportovci pili alkohol v parku v olympijské vesnici, hrozí jim tresty

01.08.2021 22:04 Aktualizováno Někteří sportovci a další členové týmů na hrách v Tokiu mohou čelit disciplinárnímu řízení poté, co…

Kimova sestra varovala Soul před společným vojenským cvičením s USA

01.08.2021 16:44 Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una varovala Jižní Koreu před uspořádáním…

Tokio hlásí pátý den v řadě více než 3000 případů koronaviru

01.08.2021 12:43 Japonské Tokio, které hostí letní olympijské hry, zaznamenalo už popáté v řadě více než 3000 nově…

V Indii si monzuny vyžádaly dalších 11 obětí, celkem je mrtvých již přes…

31.07.2021 21:32 Dalších 11 lidí zahynulo v Indii v důsledku záplav a sesuvů půdy, čímž bilance monzunových dešťů…

Olympijské Japonsko oznámilo rekordní přírůstek případů koronaviru

31.07.2021 14:14 Japonsko dnes oznámilo dosud nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem od vypuknutí pandemie …

Thajsko a Malajsie evidují rekordní počty nakažených koronavirem

31.07.2021 13:58 Thajsko a Malajsie dnes oznámily nejvyšší denní přírůstky infekcí koronavirem od začátku pandemie.…

Související:

Právě se děje